• Search form

01.12.2014 | 23:38

Lili Marlen III svetskog rata

Lili Marlen III svetskog rata

Performansom “Pesma vojnika na straži (LiLi Marlen Trećeg svetskog rata)”, Branko Milisković zatvara 2. decembra izložbu “Attention! Here I Am!” u Galeriji 12Hub u Beogradu, u okviru koje je izveo još dva provokativna performansa – “Policijski čas” i “Da li ste počinili genocid?”, u kojem je učestvovala i umetnica Helen Šreder (Helen Schröder) iz Hamburga.

The Song of a Soldier on Watch (WW3 Lili Marlene)” je višečasovni performans u kojem Milisković interpretira svoju verziju poznate pesme “Lili Marlen” dok se u pozadini čuju zvuci mitraljeza i bombi tokom više sati.

Nemački poeta i umetnik koji je bio regrutovan u armiju i poslat da se bori na Istočnom frontu za vreme Prvog svetskog rata Hans Lajp (Leip) napisao je 1915. godine tekst za pesmu, tada nazvanu “Devojka ispod ulične svetiljke” koja je za vreme Drugog svetskog rata postala izuzetno popularna pod nazivom “Lili Marlen”. Za vreme nacističke okupacije Beograda 1941. godine, Radio Beograd je postao vojni radio koji je imao funkciju da pušta program koji bi zabavljao nemačke vojnike na frontu. Pesma je puštana svako veče u 21:57 i postala je omiljena na obe strane fronta. “Lili Marlen” je, takođe, bila i ozloglašena pesma za koju se smatralo da melanholično-emotivnom melodijom i lirikom može da demotiviše vojnike na frontu i onesposobi ih da se bore, navela je povodom Miliskovićevog performansa kustoskinja Dobrila Denegri u katalogu izložbe “Teatar života” u Centru za savremenu umetnost CSW/CoCA u Torunu, održane 2012.

Performans traje dva sata, od 19 do 21, a Milisković ga izvodi premijerno u Beogradu, u okviru izložbe "Attention! Here I Am", a nakon Brisela, Toruna, Pariza, Hamburga i Manhajma.

Milisković je jedan od retkih domaćih autora mlađe generacije koji je posvetio svoj rad formi performansa. Kroz visoko stilizovanu i do detalja zanatski usavršenu formu izvođenja, Milisković problematizuje niz aktuelnih društvenih i političkih tema - od pitanja roda do odnosa pojedinca i struktura vlasti i moći.

Rođen 1982. u Beogradu, Milisković je nakon završetka Srednje arhitektonske škole studirao Višu politehničku školu, odsek za industrijski dizajn, kao i Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi Mrđana Bajića.

Krajem 2007. dobio je stipendiju holandske vlade i nastavio studije na Kraljevskoj akademiji umetnosti u Hagu, na kojoj je 2009. diplomirao. Master studije je završio 2012. na Akademiji umetnosti HFBK u Hamburgu, u klasi Žan Faust (Jeanne Faust).

Milisković trenutno živi i radi na relaciji Nemačka-Srbija-Francuska, a reprezentuju ga Les Halles (Brisel) i Kampnagel (Hamburg).

Performanse i izložbe realizovao je u Italiji, Nemačkoj, Belgiji, Francuskoj, Austriji, Srbiji, Izraelu, Rusiji, Poljskoj, Finskoj, Norveškoj, Holandiji, Indoneziji i SAD.

Na izložbi u 12 Hub predstavio je radove nastale poslednjih nekoliko godina.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r