Borbene pesme za 21. vek
Muzičko-pozorišni performans “Mali čovek želi preko crte” Montažstroja, koji nudi “repertoar borbenih pesama za početak 21. veka”, biće premijerno izveden od 14. do 16. marta u Zagrebačkom centru za nezavisnu kulturu i mlade - Pogonu Jedinstvo, a okuplja ljude iz različitih društvenih grupa koji se prepoznaju u floskuli “mali čovek” i žele da pređu crte koje nameće društvo.
Muzičko-pozorišni performans “Mali čovek želi preko crte” Montažstroja, koji nudi “repertoar borbenih pesama za početak 21. veka”, biće premijerno izveden od 14. do 16. marta u Zagrebačkom centru za nezavisnu kulturu i mlade - Pogonu Jedinstvo, a okuplja ljude iz različitih društvenih grupa koji se prepoznaju u floskuli “mali čovek” i žele da pređu crte koje nameće društvo.
U “Zboru malih ljudi” okupljeno je 40-ak srčanih članova, "među kojima su Starci, Lezbe, Crnci, Deca, Žene, Srbi, Radnici"...
“Mi smo takozvana ‘tiha većina’ u našem društvu. A sada ćemo postati bučni. Ujedinićemo svoje glasove u pesmama politički nekorektnog sadržaja. Uz elektronske plesne ritmove i distorzirane gitare pokušaćemo dići publiku na noge da zapeva i zapleše s nama”, saopštio je Montažstroj.
Performans “Mali čovek želi preko crte” istražuje može li pop muzika u današnje vrijeme postati oruđe direktnog podsticanja na društvene promene. Ili ona, kao i pozorište, nudi samo lažna obećanja o društvenoj promeni i revolucijama koja ostaju samo deo umetničkog imaginarijuma.
Okvir novog multimedijalnog projekta Montažstroja su razgovori sa raznim interesnim grupama u društvu u Hrvatskoj.
“U sistemu u kojem smo prisiljeni boriti se svako sam za sebe, zanimalo nas je možemo li prevladati pojedinačne interese u korist zajedničkih. Možemo li crte koje nas ograničavaju preći kao pojedinci ili tek kada spojimo ruke i zakoračimo zajedno?”, naveo je Montažstroj koji je video izveštaje razgovora o tim temama objavio na sajtu projekta.
U pozivu za učešće u tom projektu, Montažstroj je “malog čoveka” opisao kao nekoga ko radi, a ne prima platu. Malo čovek ima veliko srce. Opterećen je kreditima. Ne igra glavne uloge i bori se za vlastitu egzistenciju. Glas malog čoveka retko se čuje...
Performansom “Mali čovek želi preko crte” Montažstroj se vraća muzičkim izazovima dve decenije nakon velikog agitprop hita “Croatia in flame”, nastavljajući vlastitu dugogodišnju misiju stvaranja društveno- angažovane umetnosti koja preuzima odgovornost za zajednicu u kojoj nastaje.
Prošlu godinu Montažstroja obeležio je umetnički projekat “Protivnapad”, posvećen problematici zaostalih mina u Hrvatskoj, a podrazumevao je formiranje izvođačke grupe čiji su plesači bili dovoljno hrabri i društveno osvešćeni da stupe na razminirana polja i zaplešu na njima. Tim projektom Montažstroj je tokom 2013. godine ispitivao koliko je Hrvatska slobodna, testirajući telima plesača minsku opasnost.
Montažstroj je 2013. pokrenuo i projekat “Budućnost je sada” kojim je predstavio “scenario budućnosti” Hrvatske na pragu ulaska u Evropsku uniju, ali opterećenu i brojnim problemima, uključujući na stotine hiljada nezaposlenih građana. Projekat “Budućnost je sada”, vođen je uverenjem da umetnost nudi mogućnost zamišljanja naizgled nemogućeg i neostvarivog, a započet je krajem 2012. javnim pozivom mladim i entuzijastičnim osobama koje u depresivnim vremenima privredne krize u Hrvatskoj imaju želju za kreiranje scenarija budućnosti.
Montažstroj je prethodno realizovao i umetnički projekat “55+”, čiji je autor Borut Šeparović, a čiji je cilj bio da stvori predstavu i dokumentarni film u kojima će glavni protagonisti - 55 osoba starijih od 55 godina, ispričati najvažniji minut svog života, kao simbolični pokazatelj prolaznosti i nepovratnosti vremena. Učesnici projekta “55+” izveli su i više javnih akcija kojima su pokazali da pripadnici generacija starijih od 55 godina žele i mogu da učine nešto dobro za društvo u celini, a taj projekat predstavljen je i na festivalima u regionu.
(SEEcult.org)