Nagrade 58. Sajma knjiga
Najboljim izdavačem u 2013. godini proglašena je na 58. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga izdavačka kuća Paideia iz Beograda koja, prema navodima žirija, “izdavaštvo shvata kao kulturnu misiju par excellence”. Izdavačkim poduhvatom 2013. godine proglašeno je petotomno delo Ješe Denegrija “Srpska umetnost 1950-2000”, u izdanju kuća Orion art i Topi iz Beograda.
Žiri 58. Sajma knjiga istakao je u obrazloženju nagrada da Paideia “već 20 godina nastoji da na najbolji način vaspitava čitaoce”.
“Objavivši preko 600 knjiga izuzetnih autora, klasika i savremenika, poglavito iz oblasti lepe književnosti i filozofije. Paideia je ove godine, u do sada najvećoj krizi izdavaštva, u prevodu vrhunskih prevodilaca, objavila i deseti tom Aristotelovih sabranih dela: Velika etika. Eudemova etika, treći tom sabranih dela ruskog klasika Konstantina Leontijeva Iz života Hrišćana u Turskoj, zbirku poezije Antologija ukletog nemačkog pesništva, roman Nikosa Kazancakisa o životu svetog Franje Asiškog Sirotan Božiji, roman Olge Tokarčuk Pamtivek i još tridesetak ne manje značajnih naslova”, istakao je žiri, koji su činili Zlatko Paković (predsednik), Nevena Milić, Irena Javorski, Neda Todorović i Dejan Ilić.
Nagrada za izdavački poduhvat godine jednoglasno je dodeljena Denegrijevom, kako je naveo žiri, osavremenjenom, revidiranom i dopunjenom, najzad objedinjenom, kritičkom izdanju studija o srpskoj umetnosti tokom pola veka. Denegrijeva studija o srpskoj umetnosti u drugoj polovini 20. veka je, prema navodima žirija, kapitalno i monumentalno delo, pre svega o “probljescima avangarde ovde i nedavno, ovde i sada”.
“Ono što je u drugim, bogatijim sredinama, uobičajeno da nastaje trudom grupe autora, u Srbiji se još uvek može pojaviti samo vanserijskim samopregorom jedne ličnosti. Upravo takvi jesu ličnost i trud Ješe Denegrija”, istakao je žiri.
Nagrada za najbolju knjigu za decu ravnopravno je dodeljena knjigama “Vidovite priče” pesnika Ljubivoja Ršmovića, koji je otvorio 58. Sajam knjiga, i ilustratora Dušana Petričića, u izdanju Lagune i “Koga se tiče kako žive priče” Dejana Aleksića, u izdanju Kreativnog centra iz Beograda.
Specijalno priznanje dodeljeno je kući Mediterran publishing iz Novog Sada za doprinos razvoju srpske kritičke kulture, teorije i umetnosti.
Nagrada za najlepšu knjigu, koju je dodelio žiri u sastavu: Jugoslav Vlahović (predsednik), Mirjana Živković i Mile Grozdanić, dodeljena je izdanju “Srpski slikari od XIV do XVIII veka” autora Miroslava Lazića, koje je objavio Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture i izdavačke kuće Platoneum.
Žiri je dodelio i specijalno izdanje za mladog dizajnera Jani Oršolić za likovno-grafičku obradu knjiga “Vitez švedskog stola” i “Kamenčić”, u izdanju Fabrike knjiga iz Beograda, koja je 2011. godine bila proglašena najboljim izdavačem.
Godišnja nagrada "Dositej Obradović" za stranog izdavača koji posebno doprinosi prevođenju srpske književnosti i njenom kontinuiranom predstavljanju dodeljena je ukrajinskoj izdavačkoj kući Piramida. Tu nagradu dodeljuju Sajam knjiga, Zadužbina "Dositej Obradović" i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.
Nagrade je tradicionalno dodelio i ULUPUDS (Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije), a očekuje se još da se izjasne i novinari.
Sajam knjiga predstavlja do 27. oktobra oko 500 izlagača, od kojih 48 iz inostranstva, uključujući Poljsku kao počasnog gosta.
Program 58. Sajma knjiga obuhvata oko 60 događaja, a posvećen je ne samo novom izdavačkoj produkciji, već i najaktuelnijim problemima stvaralaštva i izdavaštva, ali i politike i društva. Programi 58. Sajma knjiga, objedinjen sloganom “Prostori slobode” istovremeno naglašavaju i problematizuju vezu autora i društvenog trenutka.
Sajt Sajma knjiga je www.beogradskisajamknjiga.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)