Srbija ispred objektiva
Pregovarački proces integracije Srbije u Evropsku uniju tema je izložbe novinske i dokumentarne fotografije “Srbija ispred objektiva” koja će 17. septembra biti otvorena u Muzeju primenjene umetnosti (MPU) u Beogradu, uz promociju vodiča za novinare sa osnovnim informacijama o predstojećem putu ka EU, koji će celokupno društvo suočiti sa sveobuhvatnim reformama, u čijem je središtu običan građanin.
Autori fotografija zastupljenih na izložbi: Saša Čolić, Nemanja Jovanović, Milovan Milenković, Marko Risović, Nemanja Pančić i Marko Rupena, videli su i zabeležili prizore jedne drugačije stvarnosti, osvetljavajući, za obično oko, nevidljive slabosti, očigledne, a “nepojamne” paradokse, manifestacije euforičnog karaktera, nesvesne gestikulacije profanog i sekularnog narativa, efektno dovodeći vizuelni sadržaj na nivo simboličnog i edukativnog značenja, naveo je kustos izložbe Ivan Zupanc.
Autor fotografije: Saša Čolić
Fotografije na izložbi zastupljene su i u vodiču za novinare “Pregovaračka poglavlja 23 i 24 - O čemu pregovaramo?” koji objedinjuje osnovne informacije o procesu evropske integracije, a rezultat je saradnje GIZ Projekta za pravnu reformu u Srbiji i Nezavisnog udruženja novinara Srbije u okviru projekta "Media Pool 2013", posvećenog stručnom usavršavanju novinara u Srbiji u oblasti dobrog upravljanja i vladavine prava.
Autor fotografije: Milovan Milenković
Kakav će uticaj reforme imati na svakodnevnicu i kako će je oblikovati? Na koji način se evropski principi i vrednosti mogu ugraditi poštujući specifičnosti i bogatstvo identiteta naroda i zemlje? Zašto su pregovaračka pogljavlja 23 i 24 naročito važna kao temelj za uspostavljanje vladavine prava, zaštitu i ravnopravnost svih građana - samo su neka od pitanja na koja su autori fotografija pokušali da pruže odgovore ili prepuste da posmatrač o njima razmišlja.
Autor fotografije: Nemanja Pančić
Cilj projekta “Media Pool 2013” je poboljšanje znanje i razumevanja novinara, a time i opšte javnosti o procesima na putu integracije Srbije u EU sa naglaskom na reformu zakonodavstva i pravosuđa. Tokom rada na projektu sami novinari su identifikovali probleme sa kojima se često suočavaju u svakodnevnom radu. Tada se došlo na ideju da se izradi publikacija koja će objediniti osnovne informacije o predstojećem putu integracije Srbije u EU sa naročitim naglaskom na poglavlja 23 i 24 sa kojima počinje i završava predpristupni proces.
Autor fotografije: Nemanja Jovanović
Vodič daje odgovor na ključna pitanja poput: Ko vodi pregovarački proces? Kako se on odvija? Šta su pravne tekovine EU i na kojim principima se one zasnivaju? Zašto 35 poglavlja? Šta je to skrining? Kako se kreiraju merila za otvaranje pregovaračkih poglavlja, a kako merila za zatvaranje? Ko odlučuje o tome da li je zemlja-kandidat spremna da otvori neko poglavlje i da li je i kada spremna da ga zatvori? Da li se jednom zatvorena pregovaračka poglavlja mogu ponovo otvoriti? Šta su pregovaračke pozicije EU, a šta pozicije zemlje kandidata? Od čega se sastoje poglavlja 23 i 24 i zašto se ona prva otvaraju i poslednja zatvaraju? Kakva su iskustva drugih zemalja? Kako izgleda proces usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa evropskim? Koja su najvažnija tela, agencije i institucije EU?
Autor fotografije: Marko Risović
Vodič je dopunjen spiskom institucija, dokumenata i konvencija, kao i mnogobrojnim linkovima kojima bi bio olakšan posao novinarima.
Takođe, sadrži i spisak skraćenica koje su deo EU žargona, ali postaju ustaljene i u izveštajima.
Publikacija je obogaćena intervjuima koje su dali evropski komesar za proširenje i politiku prema susedima Štefan File (Stephan Fule), ministar pravde i državne uprave Srbije Nikola Selaković i glavni pregovarač za vođenje pregovora o pristupanju Crne Gore EU Aleksandar Pejović, podelivši svoje poruke, pouke i iskustva sa novinarima iz Srbije.
Izložba “Srbija ispred objektiva” biće otvorena u MPU do 21 septembra.
*Foto na vrhu: Marko Rupena
(SEEcult.org)