• Search form

22.04.2013 | 17:17

Andreja Kulunčić: index.žene

Andreja Kulunčić: index.žene

Andreja Kulunčić, jedna od najprisutnijih hrvatskih umetnica na međunarodnoj sceni, predstavlja se od 26. aprila u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu izložbom “index. žene” koju je, nakon Splita i Napulja, prilagodila i za beogradski kontekst.

U centralnom projektu izložbe “index.žene” umetnica primenjuje viralne strategije tako što se služi popularnim obrascima svake kampanje, kao što su posteri u urbanom okruženju (city lights), anonimni telefonski intervjui itd. da bi se obratila određenoj ciljnoj grupi i skenirala reakcije žena na anketu.

Povodom izložbe, Beograđanke imaju priliku da učestvuju u participativnom segmentu projekta koji se realizuje kroz saradnju sa ženama koje prolaze i šetaju ulicama. Projekat dokumentuje način na koji žene doživljavaju svoju poziciju u društvu odgovorom na pitanje: “Kako se osećam?

Anketa je predstavljena na plakatima u “city lights” medijskom prostoru, kojom se žene pozivaju da se jave na besplatan uslužni telefon 0800 300 888 i ostave anonimnu poruku. Telefonska poruka podrazumeva izbor između tri ponuđene opcije odgovora na pitanje da li se žena oseća zadovoljnom, diskriminisanom ili zlostavljanom.

Drugi segment projekta predstavlja kontinuirano informisanje o statističkim podacima ankete koji se, u periodu od četiri nedelje, prikazuje na digitalnom displeju na Trgu republike u Beogradu.

Ideja projekta je da se “izađe iz prostora galerije” radi komunikacije sa što širom publikom, ssto je svojstveno umetničkoj strategiji Andreje Kulunčić i stvara novu percepciju uloge umetnika koji ukazuje na važne društvene probleme.

Pored rada “index.žene”, u Salonu MSUB biće prikazani i radovi “1 Franak = 1 Glas”, “U krugu” i “Samo za Austrijance”, u kojima se umetnica na različite načine bavi problemom društvene segregacije i marginalizovanim grupama koje su pritom većinom i rodno određene, kao što su ilegalni imigranti u Švajcarskoj, pacijenti u psihijatrijskoj bolnici u Zagrebu ili diskriminisani strani radnici u Austriji.

Akcija “1 Franak = 1 Glas” predstavljala je političku intervenciju u švajcarskom društvu. Cilj projekta je bio da ljudi bez ličnih dokumenata, koji su prinuđeni na to da budu nevidljivi, dobiju simboličan glas. Akcija je podrazumevala sakupljanje po jednog franka od ilegalizovanih osoba i doniranje sakupljenog novca za rekonstrukciju zgrade parlamenta. Švajcarski parlament je na taj način bio prinuđen da, ukoliko primi simboličan poklon od ilegalnih imigranata, prizna njihovo postojanje, a ukoliko odbije, što se konačno i desilo, pokaže svoj odnos prema socijalno ugroženim i marginalizovanim slojevima društva.

Video instalacija “U krugu” realizovana je u psihijatrijskoj bolnici “Vrapče” u Zagrebu, u saradnji sa osobama sa dijagnozom tesskog depresivnog poremećaja, kao i sa psihoterapeutkinjom prof. Dubravkom Stijačić i stručnjacima različitih suprotstavljenih stavova o uzrocima depresije kod žena. Učestvujući u grupnoj terapiji u psihijatrijskoj bolnici, umetnica je tokom šest meseci istraživala problem mentalnog poremećaja sa rodnog stanovišta, jer statistika pokazuje da su žene dvostruko podložnije teškim oblicima depresivnog poremećaja nego muškarci. Posetioci su pozvani da se priključe terapiji na kojoj pacijentkinje govore o uzrocima, simptomima i posledicama oboljenja, kao i o svojoj percepciji položaja i uloge unutar braka.

Rad “Samo za Austrijance” problematizuje diskriminisanje stranih radnika u Austriji. Na profesionalno dizajniranim reklamama u obliku postera, oglasa u novinama i reklamnog materijala za poštanske sandučiće, ponuđeni su slabo plaćeni i ponižavajući poslovi i to isključivo Austrijancima.

Andreja Kulunčić razvila je specifičnu istraživačku metodologiju rada u domenu vizuelnih umetnosti.

Njeni radovi podrazumevaju procese saradnje i zajedničkog kreiranja rada sa uspostavljenim mrežama profesionalaca različitih profila, a radovi često zahtevaju i aktivno uključivanje publike.

Samostalne izložbe imala je u Muzeju Madre u Napulju, Art in General u Njujorku, Artspace Visual Art Center u Sidneju, Darat Al Funun u Jordanu, galerijama Nova i Miroslav Kraljević u Zagrebu…

Među značajnim međunarodnim izložbama na kojima je učestvovala su: documenta11 (Kasel), Manifesta4 (Frankfurt), 8. Istanbulsko bijenale, 4. Liverpulsko bijenale, 3. Tirana bijenale, 10. Trijenale u Nju Delhiju

Izlagala je i na niz kolektivnih izložbi u muzejima i galerijama ssirom sveta, kao ssto su Vitni u Njujorku, PS1 u Njujorku, MUAC u Meksiko Sitiju, Palais de Tokyo u Parizu, Kumu Art muzej u Talinu, MSU Zagreb, Moderna galerija u Ljubljani, Zacheta nacionalna galerija umetnosti u Varšavi, MMSU u Rijeci, Muzej moderne umetnosti u Sent Etjenu, Ludvig muzej u Budimpešti..

Izložba u Salonu MSUB, čiji je kustos Zoran Erić, biće otvorena do 2. juna.

Projekat su podržali: Erste fondacija, Ministarstvo kulture Hrvatske, Alma Quattro, Telekom Srbija, DPC, multiVISON i Orange Studio.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r