Pomračenje javne sfere
Knjiga “Public Sphere by Performance' Bojane Cvejić i Ane Vujanović, nastala kao rezultat dvogodišnjeg teorijsko-umetničkog istraživačkog projekta “Izvedba i javnost”, nudi kritičku diskusiju javne sfere u aktuelnom neoliberalno-kapitalističkom demokratskom društvu, kroz prizmu izvedbe.
Pored knjige, objavljene u izdanju b_books iz Berlina, istraživanje je rezultiralo i eksperimentalnim dokumentarnim filmom Marte Popivode “Jugoslavija, kako je ideologija pokretala naše kolektivno telo”, koji je nedavno premijerno prikazan na 63. Berlinalu.
Knjiga je rezultat teorijsko-umetničkog istraživačkog projekta koji su autorke, članice Teorije koja Hoda iz Beograda, sprovele sa Martom Popivodom, takođe iz TkH, tokom 2011. i 2012. godine u kulturnom centru Les laboratoires d’Aubervilliers u Parizu.
Polazište knjige je stalno aktuelni problem javnosti - pomračenje javne sfere tokom XX veka i danas, kao pokazatelj krize reprezentativne demokratije.
Autorke te transdisciplinarne studije razmatraju izvedbene procedure zastupljene na različitim nivoima javne scene - od reprezentativno-demokratskog političkog sistema, preko građanske neposlušnosti i drugih građanskih praksi, do individualističkog izvođenja sopstva u javnom i privatnom životu. U tom razmatranju, autorke predlažu socijalnu koreografiju i dramu, kao i analizu savremene izvedbe sopstva kao instrumente diskusije današnje javnosti i “nelagodnosti u javnosti”.
Teorijske i političke perspektive autorki potiču od njihovih isprekidanih iskustava javnih sfera u bivšoj socijalističkoj Jugoslaviji i savremenom zapadnom neoliberalizmu.
Osnovna motivacija knjige i istraživanja očituje se u pitanjima iz uvoda knjige: Koja je uloga javnosti u svim ovim istorijskim i aktuelnim trenucima? Čak i ako tokom njih javnost nije bila pasivna i nevidljiva, koja je bila njena pozicija i moć? Da li je ona uzrokovala promene? Štaviše, čak i ako je imala političke i društvene efekte, moramo ponoviti pitanje Džona Đuija (John Dewey): da li je ta javnost bila svesna posledica svojih dela? ... Šta smo tražili kada smo, kao javnost, ustajali “protiv?” I kako to korespondira sa ishodima protesta, podrškama ili pobunama protiv jednog ili drugog političkog aktera na javnoj sceni?... Šta mi kao građani možemo da uradimo s onim što imamo “u našim rukama” - u našem slučaju, sa teorijskom i praktičnom stručnošću u oblasti izvedbe?
Knjiga se može kupiti u Beogradu (knjižare Aleksandar Belić i Beopolis), po ceni od 1.500 dinara, zatim u Parizu (u Les laboratoires d’Aubervilliers - 41, rue Lécuyer, 93300 Aubervilliers), po ceni od 16 evra, kao i u Berlinu (u knjižari b_books - Lübbenerstr. 14), a može se i naručiti od izdavača telefonom: +4930 6117844 ili emailom: bestellen@bbooksz.de. Preko interneta ju je moguće nabaviti preko sajta knjižare Pro qm, takođe po ceni od 16 evra.
(SEEcult.org)