Kolekcija WSO u Novom Sadu
Korporacija WSO (Wiener Städtische osiguranje) predstavlja 14. marta u Novom Sadu, nakon Beograda i Vršca, izbor radova iz svoje kolekcije savremene umetnosti, koju je počela da stvara 2010. godine u saradnji sa kustosom Slavkom Timotijevićem.
Izložba obuhvata radove Mrđana Bajića, Nenada Bračića, Mire Brtke, Anite Bunčić, Aleksandra Cvetkovića, grupe diSTRUKTURA (Milica Milićević i Milan Bosnić), Dušice Pejić i Saše Stojanovića, a specijalni gost je umetnik Stevan Kojić iz Novog Sada.
Kroz niz ambivalentnih i kontradiktornih primera, kako je naveo kustos tog projekta Slavko Timotijević, izložba razmatra mesto, ulogu i mogućnosti slikarstva u epohi dominacije "proširenih medija, tehnologije i digitalizacije”, kao i pitanje kohabitacije tradicionalnih i savremenih medijskih produkcija. Tako će u Novom Sadu ravnopravno biti zastupljena dela nastala klasičnim slikarskim tehnikama i ona realizovana u mediju fotografije kako bi se potvrdila teza da u osnovi savremene umetnosti stoji fotografija kao inovativna tehnika koja je revolucionisala razvoj umetnosti na početku moderne.
Nakon Novog Sada, WSO će predstaviti dela iz svoje kolekcije pod nazivom “O’zvučenje” i u Galerji savremene likovne umetnosti u Nišu 17. maja, u okviru Noći muzeja.
Kompanija WSO započeo je 2010. godine formiranje kolekcije savremene umetnosti, pod sloganom “Kreativni trag - vodič u budućnost”, a namera joj je, kako navodi, da prati, registruje, sakuplja, čuva, stručno obrađuje i zatim predstavi javnosti autentične tragove kreativnosti u vremenu u kome obavlja svoje redovne delatnosti.
Osnovna koncepcija kolekcije, u vremenu kulturne nepreglednosti i nepostojanja glavnog toka umetnosti, jeste praćenje paralelnih tokova umetničkog stvaralaštva i sakupljanje dela najizrazitijih predstavnika pojedinih umetničkih fenomena po kojima će vreme biti prepoznato. Zato kolekcija sledi istorijski tok koji započinje krajem 50-ih, razvija se od 60-ih do danas, a posebnu pažnju fokusirala je na stvaralaštvo mlađe generacije. Na kraju formiranja, Kolekcija WSO bi trebalo da pruži uvid u tokove razvoja savremene umetničke scene u Srbiji.
Kolekcija WSO, kako ističe ta kompanija, posebno afirmiše društvenu odgovornost te kompanije i njenu ulogu u afirmaciji savremene umetnosti u Srbiji, a posebno - kroz vid otkupa umetničkih dela, pomoć savremenim umetnicima u vreme ekonomske krize.
Izložba u Novom Sadu biće otvorena do 24. marta u prostorijama WSO (Bulevar oslobođenja 133).
*Foto: diSTRUKTURA_South of Seville, ulje na platnu, 120x180 cm, 2010.
(SEEcult.org)