• Search form

19.05.2017 | 21:07

Od Bagdada do Pariza

Od Bagdada do Pariza

Galerija Collegium artisticum u Sarajevu predstavlja od 20. maja izložbu skulptura/instalacija Mensuda Keče, koji tim radovima, nastalim u poslednjih 15 godina, želi da skrene pažnju na procese koji se dešavaju na globalnom planu, a menjaju geopolitičke i kulturne mape od Bagdada do Pariza.

Kraj XX i početak XXI veka, kako navodi Kečo, obeležen je razaranjem, stradanjem naroda, migracijama, uništavanjem kulturno-istorijskog nasleđa, poznatih kultura i naroda. To je činjenica već nekoliko polednjih decenija.

“Menja se fizionomija i Bliskog Istoka i Evrope. Ono što je počelo na našim prostorima 90-ih godina nastavlja se na globalnom planu (Azija, Afrika, Evropa). Izložba predstavlja moj pogled na te procese, a obuhvata segment radova koji se odnose na nas same i naše traume, te deo radova koji je ‘univerzalan’ i koji se odnosi na stvaranje novih temelja kulture i civilizacije koja sve manje liči na onu koju smo poznavali”, naveo je Kečo povodom izložbe simboličkog naziva “Od Bagdada do Pariza” koja se bavi problemom stvaranja “novih” formi, novog komponovanja i dekomponovanja poznatog, a sada oštećenog i uništenog. Ponovna izgradnja na ruševinama memorije.

Izložba bi se, kako je naveo Kečo, mogla zvati i “arhitektura skulpture”, jer kao umetnik pokušava da ukomponuje stare, poznate forme u novu “arhitektonsku“ celinu čija je bit skulptura.

Kečo je realizovao 20 samostalnih izložbi i učestvovao na više od sto grupnih i selektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Učestvovao je na više od 50 umetničkih kolonija, simpozijuma, akcija i humanitarnih izložbi u zemlji i inostranstvu.

Rođen 1957. godine u Foči, završio je 1980. Akademiju likovnih umetnosti u Sarajevu. Od 1982. godine član je Udruženja likovnih umetnika Bosne i Hercegovine (ULUBiH), čiji je bio i predsednik od 1997. do 2002. godine, pokrenuvši reorganizaciju i obnovu tog udruženja.

Organizovao je 1998. i 1999. godine dva saziva internacionalnih umetnika u porušenom Počitelju. Idejni je tvorac “Godišnje izložbe BiH crteža” u Mostaru (1998), a 1999. pokrenuo je kampanju za obnovu kolonije Počitelj i ispred ULUBiH-a rukovodio obnovom. Pokrenuo je i rukovodio i obnovom umetničke galerije “Roman Petrović“ 1999.

Od 1997. do 2002. godine organizovao je više od 50 izložbi u galerijama “Roman Petrović” i “Collegium artisticum”, kao i u drugim prostorima u BiH i inostranstvu. Između ostalog, 2001. organizovao je izložbu ULUBiH-a u Dohi, te 2002-2003. dve međunarodne kolonije na Ilidži.

Član je međunarodne asocijacije “Skulptora monumentalne skulpture”.

Od 2001. godine do danas realizovao je desetak projekata u oblasti monumentalne skulpture u zemlji i inostranstvu, među kojima su najznačajniji: Nermine, dođi... (2015, Veliki park, Sarajevo), Totem (2011, aula Glavne železničke stanice, Luksemburg), Spomenik ubijenoj deci u opkoljenom Sarajevu (2009, prva nagrada na javnom konkursu), skulptura Ovo je naš dom (2006, Park skulpture, Teheran), skulptura Heroji Sarajeva (2004, Park skulpture, Čangčun), spomenici Davorinu Popoviću i Mirzi Delibašiću (2003, prva nagrada na javnom konkursu).

Dobitnik je više nagrada za crtež i skulpturu.

Izložba “Od Bagdada do Pariza” deo je programa obeležavanja Međunarodnog dana muzeja i Evropske noći muzeja, a biće otvorena do 7. juna.

Realizaciju izložbe podržali su Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo i JU “Centar za kulturu Kantona Sarajevo”.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r