16. Jazz, improvizovana muzika
Festival “Jazz, improvizovana muzika...” u Kanjiži predstavlja i u 16. izdanju, od 9. do 11. septembra, atraktivan program koji čine radne premijere plesnih predstava Jožefa Nađa i Deneša Debreija, izvorna narodna muzika, nastup nesvakidašnjeg dečjeg genija, dua velikih savremenika, muzički humor i predstavnici prave crnačke bluz tradicije. Početak festivala je u znaku najnovije duo minijature Nađa i “Med tisinog cebta” Debreijeve grupe, sa četiri plesača i četiri muzičara.
Festival “Jazz, improvizovana muzika...” u Kanjiži predstavlja i u 16. izdanju, od 9. do 11. septembra, atraktivan program koji čine radne premijere plesnih predstava Jožefa Nađa i Deneša Debreija, izvorna narodna muzika, nastup nesvakidašnjeg dečjeg genija, dua velikih savremenika, muzički humor i predstavnici prave crnačke bluz tradicije.
Početak festivala je u znaku najnovije duo minijature Nađa i “Med tisinog cebta” Debreijeve grupe, sa četiri plesača i četiri muzičara.
Reč je o radnim premijerama te dve predstave, pre njihove konačne forme, koje će biti predstavljene u Pečuju, u okviru programa “Pečuj - kulturna prestonica Evrope”, a obe su produkcije kanjiškog Regionalnog kreativnog ateljea “Jožef Nađ”.
Publika kanjiškog festivala imaće priliku i da čuje jednog od najboljih trombonista na svetu, Woltera Wierbosa.
Njegov duo s vrhunskom evropskim kontrabasistom, Wilbertom de Joodeom, biće otkrovenje jedne druge vrste savremene muzike, gde se dopire do najčudnijih muzičkih sadržaja u ekstatici dva izvođača, dok će se u Wierbosovom duetu sa karipskim gitaristom Frankiem Douglasom, čuti prelepa poetika klasičnih sving numera u savremenom aranžmanu, najavili su organizatori kanjiškog festivala.
Među atrakcijama 16. kanjiškog festivala najavljen je i nastup predstavnika klasičnijih formi i nesvakidašnji duo - susret dva velikana savremene muzike, Đerđa Sabadoša i Joelle Leandre.
Pre njihovog nastupa, biće održani koncerti u znak sećanja na nedavno preminule prijatelje kanjiškog festivala.
Sekstet Silarda Mezeija staviće u prvi plan izvorni folklor, što će biti naglašeno i učešćem dva pevača: Kinge Mezei i legendarnog Andraša Bereca iz Mađarske, a sviraće u spomen nedavno preminulog etnomuzikologa, Aniko Bodora.
Drugi kraći koncert odaje počast meceni muzike Zoltanu Kanjou, koji je preminuo posle završetka prošlogodišnjeg festivala. Publika će videti mladog Mihalja Bereca, koji je prozvan “čudom od deteta”.
Desetogodišnji sin Andraša Bereca svega tri godine svira klavir i već nastupa po inostranstvu, komponuje, svira klavirske koncerte savremenika...
Izvorni folklor ove godine biće predstavljen i duom Bele Buranj ml. i grupom Izvor iz Vranja, koju cene zbog izuzetne čistoće forme i zbog velikog duha koji spaja muziku sa zajedništvom.
Završnicu 16. festivala “Jazz, improvizovana muzika...” obeležiće Kvartet Joy of Jazz.
Prema navodima organizatoraa, dugo su bili u potrazi za autentičnim predstavnikom bluz muzike, a Joe Lee Wilson je od onih retkih pevača koji je razvio tradiciju takozvanog “prljavog” pevanja starih američkih crnaca, negujući vrlo elastičnu i ekstatičnu muziku.
Nastupiće i klavirista Kirk Ligthsey, koga je publika kanjiškog festivala već čula ranije s pokojnim trubačem Benniejem Baileyjem, uverivši se da je njegovo umeće jedno od najčudnijih i najslobodnijih ostvarenja klasične džez muzike.
Kanjiški festival i ove godine obuhvata džem sešne, uz učešće trija Viktora Tota.
Najavljena je i izložba fotografija većeg formata Edvarda Molnara u Galeriji “Tihamer Dobo”.
Festival su pomogli: Pokrajinski sekretarijat za kulturu, Ministarstvo kulture Srbije, RKA Jožef Nađ, mađarska Fondacija NKA, ambasade SAD i Holandije u Beogradu, Mesna zajednica Kanjiža i Opština Kanjiža...
Cena karata za prva dva festivalska dana je po 300 dinara, dok je za završni program 400 dinara.
Sajt kanjiškog džez festivala je www.jazz.eutelnet.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)