Retrospektiva Stilinovića
Retrospektivna izložba “Nula iz vladanja” Mladena Stilinovića, hrvatskog umetnika koji decenijama unazad provocira, prkosi, ruga se i parodira vrednosne sisteme i sistemske centre moći, biće otvorena 30. novembra u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu.
Stilinović svojim opusom potvrđuje poziciju umetnika kao aktivnog korektiva stvarnosti koja ga okružuje, istakao je MSU povodom izložbe koja obuhvata razdoblje od prvih Stilinovićevih filmova s početka 70-ih godina, među kojima je i provokativna “Početnica 1,2,3” iz 1973, preko rane serije fotografija “1. maj 1975” i autoportreta “Pjevaj” iz 1980, pa do novijih fotografija kao što je “Kineska propaganda” iz 2001.
Rođen u Beogradu 1947. godine, Stilinović je jedan od trenutno najpriznatijih i najizlaganijih hrvatskih umetnika na međunarodnoj sceni savremene umetnosti. Njegovi radovi izlagani su na najprestižnijim problemskim izložbama i svetskim bijenalima i nalaze se u najvažnijim kolekcijama muzeja moderne i savremene umetnosti.
Pripada generaciji hrvatskih umetnika koji su umetničku karijeru započeli ranih 70-ih godina prošlog veka izvan i uprkos umetničkim i državnim institucijama.
Kustos izložbe Tihomir Milovac podseća da je Stilinović prve umetničke radove realizovao u formi GEFF-ovskog eksperimentalnog filma. Tada, a posebno u okviru Grupe šestorice autora, realizovao je svoja prva dela konceptualističke prirode. Svoje aktivnosti usmerava prema društvenoj stvarnosti, prvenstveno prema njenoj političkoj dimenziji. U tkivu društva razotkriva aparate moći, ali i pozicije nemoći. Dosledno se bavi fenomenom jezika kao sredstvom političke, ali i umetničke manipulacije.
Kao i nekada u komunističkom režimu, tako i danas u globalnom neoliberalno-kapitalističkom, Stilinovićeve teme su naglašeno fokusirane, pronalazi ih doslovno oko sebe, u najbližem okruženju, u novinama, na ulici među običnim ljudima, na mestima društvene bede i siromaštva, među umetnicima... (Novac, Bol, Vreme, Crveno, Belo, Lenost, Eksploatacija, Smrt, Siromaštvo, Crno, Ekonomija...).
Anarhističkim rečnikom rečeno, Stilinović govori o nedostatku društvene ravnopravnosti, samoorganizacije i pravedne raspodele, nedostatku načela prema kojem pojedinac može ostvariti svoj maksimum potreba, a da pri tom ne radi na štetu drugih.
Među tematskim ciklusima Stilinović Stilinovića, nastalim u period od 80-ih do danas, izložba u MSU prikazuje kompleksne prostorne instalacije koje uključuju niz ready made dela, kolaža, radova na papiru, a objedinjene su pod nazivima “Novac” (od 1978) s brojnim kolažima s banknotama; Ekonomija (od 1993) među kojima su Oduzimanje nula i Geometrija kolača; Eksploatacija mrtvih (1984-1990) s desetinama radova malog formata instaliranih na radničkoj baraci; Crveno-roza (1973-1981) s Crvenim kruhom, te amblematskim radom Umjetnik koji ne govori engleski nije umjetnik; Bijela odsutnost (od 1990.) s brojnim bijelim radovima; Bol (od 1977) s čuvenim ready made radom Rječnik-bol s petstotinjak listova engleskog pojmovnog rečnika.
Sajt MSU je www.msu.hr
(SEEcult.org)