• Search form

23.11.2012 | 22:46

Hrvatski pisci gosti SKD-a

Hrvatski pisci gosti SKD-a

Srpsko književno društvo (SKD), u okviru saradnje sa Hrvatskim društvom pisaca (HDP), organizuje 27. novembra u Francuskoj 7 u Beogradu gostovanje Velimira Viskovića, Mani Gotovac, Andree Pisac i Irene Matijašević.

Velimir Visković je književni kritičar, leksikograf, osnivač i prvi predsednik HDP-a, a diplomirao je jugoslavenske jezike i književnosti, te komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, na kojem je i magistrirao.

Od 1976. radi u Leksikografskom zavodu Miroslav Krleža u Zagrebu, a bio je član uredništava više leksikografskih edicija (Enciklopedija Jugoslavije, Filmska enciklopedija, Hrvatska enciklopedija) i glavni urednik prve hrvatske enciklopedije personalnog tipa, Krležijane.

Trenutno je glavni urednik Hrvatske književne enciklopedije.

Uređivao je i više časopisa i bio urednik u izdavačkoj kući Konzor, a sada u Profilu.

Bio je i potpredsednik Hrvatskog centra PEN-a, te predsednik HDP-a od osnivanja 2002. do aprila 2011.

Napisao je mnogobrojne predgovore i priredio knjige hrvatskih pisaca, bio je glavni urednik hrvatskog izdanja izabranih dela Ive Andrića, a od 2000. godine glavni je urednik novog izdanja sabranih dela Miroslava Krleže.

Dobitnik je više nagrada, među kojima su i nagrada Mate Ujević za leksikografiju, nagrada A. G. Matoš za književnu kritiku, Štrosmajerova nagrada za nauku i Krležina povelja za Krležijanu.

Mani Gotovac, dramaturg i prozna autorka, takođe je diplomirala na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a poznata je i kao upravnica više pozorišta u Hrvatskoj.

Između ostalog, 1990. je izabrana za selektorku Sterijinog pozorja u Novom Sadu, kao prva žena u istoriji tog festivala. Dala je ostavku 1991.

Uređivala je emisije o pozorištu na radiju i televiziji i objavljivala pozorišne kritike. U periodu od 1972. do 1980. bio joj je zabranjen rad u visokotiražnim novinama i medijima.

Između ostalog, bila je predsednica Društva kritičara i teatrologa Hrvatske.

Od početka 90-ih do 1998. bila je upravnica Teatra &TD u Zagrebu. Bila je i umetnička direktorka Kazališta Marina Držića i “Teatra poezije” u Barseloni, te splitskog HNK-a, gde je takođe bila prva žena u istoriji hrvatskog pozorišta na toj funkciji.

Osnivačica je Međunarodnog festivala “Riječke letnje noći”, a od 2003. do 2006. bila je upravnica HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci. Osmislila je poseban program “Pisci pod zvezdama”.

Osnivačica je i međunarodnih susreta “YES ZGB” (2008).

Bila je i glavna urednica časopisa "Novi prolog", kasnije "Prolog", a između ostalog, učestvuje godinama i u radu Međunarodnog Instituta za Mediteransko kazalište, čije je sedište u Madridu.

Među gostima SKD-a je i Andrea Pisac, koja je diplomirala kroatistiku i anglistiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a od 2003. živi u Londonu.

Trenutno istražuje antropologiju književnosti na Goldsmits koledžu Univerziteta u Londonu, gde se bavi temom poverenja i priče.

Direktorka je projekta “Writers in Translation” u Engleskom PEN-u, čiji je osnovi cilj promocija strane književnosti prevedene na engleski jezik.

Objavila je zbirku pripovedaka “Odsuće” (2001), za koju je dobila nagradu Studentskog centra za najbolju debitantsku knjigu, te “Dok nas smrt ne rastavi ili te prije toga ne ubijem” (2007), a zastupljena je i u više izbora i antologija.

U goste SKD-u dolazi i Irena Matijašević, koja piše eseje i poeziju, a diplomirala je komparativnu književnost i engleski jezik na Filozofskom fakultetu. Pesme su joj prevođene na nemački, slovački i poljski jezik, a radi kao urednica na Trećem programu Hrvatskog radija.

Objavila je zbirke pesama “Naizgled” (2007), “Južne životinje” (2010) i “Danska H2O” (2012).

Gostovanje hrvatskih pisaca, u okviru saradnje SKD-a i HDP-a, finansijski je pomoglo Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r