• Search form

12.11.2012 | 16:24

Foxy Gotovac u Beču i Lincu

Foxy Gotovac u Beču i Lincu

Provokativna serija od 14 fotografija Tomislava Gotovca “Foxy Mister” zauzima istaknuto mesto na dve izložbe otvorene ovih dana u Beču i Lincu, fokusirane na umetnički prikaz muškog akta u nedavnoj istoriji, što do sada nije bila tema velikih muzejskih izložbi.

Reč je o izložbi “Goli muškarci od 1800. do danas” (Nackte Männer von 1800 bis heute) koja je otvorena u Leopold muzeju u Beču do 28. januara 2013. godine, te izložbi “Goli muškarac” (Der Nackte Mann), koja je otvorena do 27. februara 2013. u Lentos Kunstmuseumu u Lincu, a potom putuje u Ludvig muzej u Budimpešti.

Karakteristično za obe izložbe je da ukazuju na odmak od prikaza golog muškarca kao hrišćanskog mučenika, mitološkog heroja, vladara ili filozofa prema prikazu osetljivog tijela, ranjivog ili starog, nesigurnog subjekta ili objekta pogleda i želje.

Prema navodima Instituta Tomislava Gotovca iz Zagreba, da je reč o još uvek “neprimerenom” sadržaju za muzejske ustanove, dokazuju burne reakcije građana na plakat bečke izložbe i ogromno medijsko interesovanje za obe postavke.

Izložba u muzeju Leopold na određeni je način logično mesto izlaganja muških aktova, budući da taj muzej poseduje remek-dela Egona Schielea, autora niza ekspresivnih prikaza vlastitog golog tela. U potrazi za odgovorom zašto je muški akt uvek prezentovan na drugačiji način nego ženski, izložba pokriva vremensko razdoblje od prosvetiteljstva do danas.

Prikazani su primeri akta inspirisani antikom i akademskog slikarstva 19. veka, preko dela impresionista i ekspresionista, pa sve do savremene medijske prezentacije muškog tela.

Na izložbi su predstavljena dela niza slavnih umetnika i umetnica, među kojima su Paul Cézanne, Jean Cocteau, David Hockney, Gustav Klimt, Wilhelm von Gloeden, Edvard Munch, Bruce Nauman, Robert Mapplethorpe, Katarzyna Kozyra, Auguste Rodin, Egon Schiele, Louise Bourgeois, Andy Warhol, Pierre et Gilles i drugi.

Gotovčev rad za tu izložbu pozajmila je umetnikova kćerka Sarah Gotovac posredstvom Instituta Tomislav Gotovac.

Izložba u Lentos Kunstmuseumu pokriva razdoblje od početka prošlog veka, a polazi od teze da je od tada snažno izražena kriza muškog identiteta, a time je izmenjen i pogled na prikaz muškog tela.

Za umetnike modernizma golo telo je lišeno svake uloge i postalo je sredstvo samoispitivanja i označitelj društveno-političkih promena.

Prikazana su dela koja snažno reflektuju krize identiteta i faze samopouzdanja, dekonstruišu tradicionalne slike muževnosti i tragaju za alternativom. Neka od izloženih dela ukazuju na slabosti i ranjivosti tela, dok se u drugima odražava pogled žudnje ili se svesno zauzima erotska poza.

U delima savremenih i samouverenih umetnica golo muško telo je motiv koji je dugo vremena bio predmet zabrane i tabua.

Na izložbi su zastupljeni, među ostalima, Matthew Barney, Georg Baselitz, Günter Brus, Valie Export, Lucian Freud, Tom of Finland, Gilbert & George, Felix Gonzalez-Torres, Keith Haring, Edvard Munch, Ron Mueck, Artur Žmijevski i drugi.

Na izložbi je prikazana varijanta “Foxy Mistera” iz kolekcije zagrebačkog Muzeja savremene umetnosti.

Prema navodima Instituta Tomislava Gotovca, upravo se stručna muzejska obrada teme muškog akta pokazala idealnim okvirom za prezentaciju njegovog rada.

Gotovac je pronalazio u vlastitom telu idealan umetnički materijal koji modifikuje (pušta kosi i bradu da rastu godinama, a nakon javnog šišanja i brijanja godinama održava taj fizički izgled), postavlja u međuodnos sa okolinom (maskira se u Supermena, dimnjičara, mumiju ili radnika; čisti ulicu ili prosi, go hoda ulicom ili stoji na vrhu zgrade), ali i evidentira prirodni proces starenja.

Posebno važni primeri tela kao sredstva za rad su akcije “Trčanje go ulicama grada - Streaking” (Beograd, 1971.), “Akcija 100” (Zagreb, 1979.) i “Zagreb volim te!” (Zagreb, 1981.). U tim akcijama golo telo nalazilo se u samom centru grada i otkriveno je (doslovno ogoljeno) slučajnim prolaznicima.

Golo telo znači i “narušavanje reda i mira i vređanje moralnih osećaja građana”, kako stoji u sudskim presudama koje su bile reakcije na te akcije.

Gotovac je ukidao granice između privatnog i javnog, života i umetnosti i to je otvoreno i beskompromisno pokazivao.

Jedan od intrigantnih primera tih stavova je rad “Foxy Mister”, realizovan 2002. godine, kada je imao 65 godina. Inspirisan fotografijama iz pornografskog časopisa “Foxy Lady”, Gotovac je pred objektivom fotografa Tomislava Čuveljaka ponovio poze ženskog modela. Rezultat je izrazito provokativno delo koje otkriva ono što se konvencionalno ne prikazuje, a to je golo i staro telo. Međutim, snaga i uverljivost Gotovčevog umetničkog opusa danas su prepoznati kao važan doprinos umetnosti modernog doba.

Gotovac je preminuo 25. juna 2010. u Zagrebu u 74. godini, a počast mu je odata širom bivše Jugoslavije - izložbama, razgovorima i filmskim omažima.

Njegovi radovi predstavljeni su i na 54. Bijenalu u Veneciji 2011. godine, pored radova zagrebačke grupe BADco, a u izboru kustoskog kolektiva WHW (Što, kako i za koga).

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.