Umetnost kao debatni prostor
Vizuelni segment 15. Bijenala umetnosti u Pančevu, koje će biti održano od 7. septembra do 7. oktobra na temu “De/Re/Konstrukcija: prostor, vreme, sećanje”, premijerno će predstaviti 13 projekata, među kojima su “Oktobar XXX” kustoskinje Jelene Vesić iz Beograda i film slovenačkih autora Marine Gržinić, Aine Šmid i Zvonka T Simčiča “Relations. 25 Years of the Lesbian Group Škuc-LL Ljubljana”.
U selekciji Anete Stojnić i Nikole Dedića, u vizuelnom programu 15. Bijenala umetnosti predstaviće se i: TkH, Četiri lica Omarske, Kontekst Kolektiv, Grupa Spomenik, Medijska arheologija, Centar za nove medije_kuda.org, Učitelj neznalica, Poseta Starom sajmištu, Dubravka Sekulić, Kultura sećanja, Bacači sjenki, Abart i drugi.
Bijenale umetnosti nije zamišljeno kao prostor za revijalno predstavljanje autora na zadatu temu, odnosno kao izložba u konvencionalnom smislu reči, već je želja selektora vizuelnog segmenta da tragaju za inicijativama koje koriste umetnost kao neku vrstu paralelnog, alternativnog prostora za debatu o nasleđu jugoslovenskog poznog socijalizma i postsocijalizma.
Grupa Spomenik
Selektori su stoga odlučili da prostor 15. Bijenala iskoriste kao vrstu alternativnog, kritičkog javnog prostora unutar kojeg će biti moguće pokrenuti teme, polemike i javne debate, imajući u vidu da na sceni savremene umetnosti i kulture u Srbiji i regionu deluje značajan broj kolektiva, inicijativa i pojedinaca, koji se na različite načine bave tim pitanjima.
U tom smislu selektori su videli prostor, razlog i mogućnost da od Bijenala načine pokretnu platformu za artikulisanje određenih oblika javnog govora.
Prostor za saradnju, dijalog, jukstapoziciju ili pak kontrapoziciju grupa/aktera, na lokalnoj i regionalnoj sceni, koji se bave različitim problemskim temama, ali koje sve objedinjuje bavljenje pitanjem politike i političnosti u sferama prožimanja umetničkog, društvenog i kulturnog. Na taj način se, prema navodima organizatora, mogu otvoriti nove mogućnosti za zajedničko preispitivanje uloge i efikasnosti tih praksi u savremenoj društvenoj realnosti, kako pojedinačno, tako i kao aktera scene u širem smislu.
Između ostalog, lokalnim kontekstom Pančeva bavi grupa Medijska arheologija - kroz multimedijalni događaj posvećen istoriji lista "Pančevac".
Medijska arheologija
Dubravka Sekulić će s grupom mladih arhitekata iz Pančeva realizovati projekat "Režimi prostora" kojim će sagledati tragove koje je transformacija iz socijalističkog društva Jugoslavije u kapitalističko društvo Srbije ostavila na prostor grada, i istražiti šta te promene znače za Pančevo.
Okosnicu vizuelnog programa 15. Bijenala umetnosti činiće predstavljanje projekata, inicijativa, platformi, aktivističkih “zajednica”, neformalnih grupacija koje koriste umetnost za artikulisanje političkog mišljenja o prošlosti i sadašnjosti nekadašnjeg jugoslovenskog prostora.
Te različite platforme imaće punu autonomiju da svoj “govor” unutar Bijenala artikulišu na način koji smatraju potrebnim (rad sa arhivama, dokumentacijom, javnim čitanjem, prevođenjem, tribinama, ad hoc akcijama itd.).
Abart
Program je zamišljen na tri ne samo ravnopravna, već i međusobno (organski) povezana nivoa, koji čine: izložba, koja će se sastojati od vizuelne prezentacije predloženih projekata (koji podrazumevaju ovu vrstu prezentacije); zatim debate, okrugli stolovi, tematska vođenja, publikacija, prezentacije učesnika, otvoreni intervjui itd, te intervencije, akcije i performansi.
Osim vizuelnog, 15. Bijenale umetnosti obuhvata i filmski i pozorišni program, koji će se takođe baviti rekonstruisanjem i dekonstruisanjem društvene klime/atmosfere ex-jugoslovenskih društava i njihovih procesa preobražavanja tokom poslednjih decenija.
Tema 15. Bijenala “De/Re/Konstrukcija: prostor, vreme, sećanje” odnosi se na prostor druge Jugoslavije, na vreme posle Drugog svetskog rata, te na strategije i taktike reprezentovanja sećanja kao aktivnog dekonstruktivnog i rekonstruktivnog odnosa prema tom prostoru i tom vremenu u aktuelnosti: tu i sada u Pančevu. Cilj tako složene izložbene i manifestacione strukture, prema navodima organizatora, nije samo igranje na sigurnu kartu nostalgije, već je, pre svega, aktivistički odnos prema stvarnosti koju treba emancipovati u vremenu produženih lokalnih kriza i sustiglih novih globalnih kriza.
Filmski program, čiji su urednici Nevena Daković i Radiša Stanišić, izgrađen je oko koncepta fiction/faction forme u filmu kao privilegovanom prostoru savremene rekonstrukcije prošlosti u filmskim delima Vlatka Gilića, Mile Turajlić, Želimira Žilnika, Dušana Makavejeva, Karpa Godine...
Jedna žena jedan vek, Želimir Žilnik
Selektorka pozorišnog segmenta Jasmina Večanski odlučila se za predstavljanje dokumentarnog pozorišta, koje je poslednjih godina uspostavljeno kao karakterističan poligon istraživanja društvenih identiteta, granica, fikcija i načina na koji se oko činjeničkog jezgra grade fikcionalne ili ideološke ili fantazmatske predstave prošlosti ili savremenosti u odnosu na društvene antagonizme i konflikte.
U okviru tog programa biće izvedena intrigantna predstava Olivera Frljića “Kukavičluk” Narodnog pozorišta iz Subotice.
Postаvkа 15. Bijenаlа biće reаlizovаnа u izložbenim prostorimа Kulturnog centrа Pаnčevа (Gаlerijа sаvemene umetnosti i gаlerije Dvorište i Elektrikа, Foаje KCP), kao i u izlаgаčkim prostorima Nаrodnog muzejа Pаnčevа, jаvnim prostorima u grаdu, kаo i prostorima Istorijskog аrhiva Pаnčevа, Grаdske biblioteke...
Predstаva “Kukavičluk” biće igrana u sаli Kulturnog centrа Pаnčevа, u kojoj će biti prikаzivаni i filmovi, a deo filmskog programa biće prikаzаn i u okviru progrаmа Art klubа izаbinskog prostorа.
Bijenale umetnosti u Pančevu pokrenuto je 1981. godine kao izložba jugoslovenske skulpture (Pančevačka izložba jugoslovenske skulpture), a vremenom se transformisalo u internacionalnu izložbu vizuelnih umetnosti, koja je poslednjih godina fokusirana i na podizanje ekološke svesti kroz prizmu umetnosti.
Bijenale je u 14. izdanju, 2010. godine, bilo posvećeno proslavljenom kanjiškom koreografu i multimedijalnom stvaraocu Jožefu Nađu, koji živi i radi u Francuskoj. Nađ je bio jedini učesnik 14. Bijenala, održanog pod sloganom “Duh prirode”.
Sajt Bijenala umetnosti je www.bijenaleumetnosti.rs
(SEEcult.org)