• Search form

15.03.2011 | 13:34

Neizvesne adaptacije

Umetnici Siniša Ilić iz Beograda i Tina Gverović iz Zagreba predstaviće se 17. marta u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda izložbom “Neizvesne adaptacije” kojim nastavljaju zajedničke radove fokusirane na različita, nestabilna i ne sasvim definisana moguća stanja katastrofe.

Neizvesne adaptacije

Umetnici Siniša Ilić iz Beograda i Tina Gverović iz Zagreba predstaviće se 17. marta u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda izložbom “Neizvesne adaptacije” kojim nastavljaju zajedničke radove fokusirane na različita, nestabilna i ne sasvim definisana moguća stanja katastrofe.

Ilić i Gverovićeva ne problematizuju katastrofu kao dramatičan rez, utopističko ili romantičarsko obećanje katarze, koje najavljuje mogućnost novog društvenog prostora, već kao prostor svakodnevice, onaj u kojem uveliko živimo i radimo - kompleksan, neorganizovan, dezorijentišući, sa i bez tragova definisanih smernica i referenci.

Katastrofa koju prikazuju je politička, ekološka, društvena, lična i emotivna.

Gverovićeva i Ilić fokusiraju se na proizvodnju i prezentaciju različitih sadržaja koji nisu ujedinjeni u kristalno jasnu i sasvim sinhronizovanu celinu, niti kompaktnu “poruku”.

Prostor izložbe ispunjavaju radovi u formatima videa, objekta, teksta i crteža.

Galerija je pritom podeljena u manje prostorne celine, koje zajedno stvaraju utisak lavirinta u kojem nailazimo na serije ili pojedinačne radove. Hodnici i niše sugerišu dezorijentaciju i radove koji nisu uvek jasno odvojeni.

Svaku celinu ispunjava drugi element, drugi rad na izložbi, bilo da je reč o crtežu ili zvuku. Unutar lavirinta pokazuju se tragovi ruševina.

Pojedini segmenti izložbe ukazuju na arheologiju nedavne prošlosti, dok drugi nude polazne tačke za moguću buduću arheologiju.

Ilić i Gverovićeva dobitnici su nagrade 25. Memorijala Nadežde Petrović za zajednički rad “Neuporedivosti - nastajanje sumnjivog stanja” (zidni ctrež i publikacija).

Sarađivali su i ranije - između ostalog i na instalaciji “Noiseless” (International Studio and Curatorial Program - ISCP, Njujork, 2006), kao laureati nagrade “Dimitrije Bašićević Mangelos”, odnosno “Radoslav Putar” za najbolje mlade umetnike u Srbiji, tj. Hrvatskoj.

Predstavili su se i zajedničkom izložbom “Rekonstrukcija” 2007. godine u Beogradu (Kontekst galerija, Magacin u Kraljevića Marka), koja se bavila sećanjem, uticajem politike na doživljaj realnosti i samih sećanja, kao i pozicijom onog koji se seća. Zajedničku izložbu, kojom predstavljaju projekat “Neuporedivosti. Nastajanje sumnjivog stanja” imali su 2010. i u Galeriji Nova u Zagrebu.

Tina Gverović, rođena 1975. godine, živi i radi u Zagrebu i Londonu, a diplomirala je slikarstvo na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, dok je poslediplomske studije završila na Jan van Eyck Akademiji u Mastrihtu 2000.

Trenutno je na doktorskim studijama na Univerzitetu Midlseks u Londonu.

Radi u mediju instalacije koji uključuje zvuk, zidne crteže, slike na platnu, video i tekst. Takođe, izlaže slike i crteže nezavisno od ostalih medija.

Siniša Ilić, rođen 1977. godine, živi i radi na relaciji Beograd-Zagreb, a diplomirao je i magistrirao slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu.

Jedan od osnivača i član uredništva TkH (Teorija koja Hoda) platforme iz Beograda od 2001.

Rezidencijalne boravke imao je u ISCP u Njujorku, Kultur Kontaktu u Beču i Schloss Solitude u Štutgartu.

Radi u polju likovnih i izvođačkih umetnosti, dekonstruišući društvene fenomene i mehanizme, poput oblika rada, nasilja u društvu, koncepata edukacije...

Ilićevi radovi često su orijentisani ka timskom organizovanom radu i saradničkim projektima sa autorima iz različitih umetničkih polja - vizuelnih umetnosti, izvođačkih umetnosti, pozorišta, teorije.

Izložba u Likovnoj galeriji KCB-a biće otvorena do 3. aprila.

Sajt KCB-a je www.kcb.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r