Sloboda novinarstvu
Novinari i medijski radnici u Zagrebu obeležili su 3. maja Svetski dan slobode medija protestnom šetnjom od Novinarskog doma do Ministarstva kulture Hrvatske, koje optužuju zajedno sa vladom za desant na medije.
Uz poruku da je novinarstvo javno dobro, protest “Sloboda novinarstvu” okupio je nekoliko stotina učesnika, koji su skandiranjem tražili ostavku ministra kulture Zlatka Hasanbegovića, a nadležne su podsetili i na ustavne odredbe o slobodi medija, kao i na Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima i slobodama.
Učesnici su nosili transparentne sa natpisima: “Dolje ministar torture”, “Šutnja je Zlat(k)o”, “Slobodno novinarstvo je nacionalni interes”, “Novinarstvo je pisanje onoga što drugi ne žele objaviti. Sve drugo su odnosi sa javnošću”, “Odbranimo pravo društva da zna”…
U ime organizatora protesta, predsednik Hrvatskog novinarskog društva (HND) Saša Leković izjavio je za N1 da su i ranije vladajuće garniture učinile premalo za nezavisne medije, ali je aktuelna učinila “toliko zla da je to nezamislivo”.
“Šokirani su svi naši međunarodni partneri koji su nam dali podršku. Na to su se svi oglušili - predsednica, predsednik Sabora, potpredsednici vlade, a ministar Hasanbegović je čovek koji uopšte ne komunicira sa bilo kim ko je u njegovom resoru”, rekao je Leković, dodajući da je to što radi vlada – pogreb novinarstva.
HND je povodom Svetskog dana slobode medija dodelilo i godišnje nagrade, a potom organizuje video konferenciju o slobodi medija i novinarskom proveravanju činjenica, na kojoj učestvuje i predsednica Kolinda Grabar-Kitarović, uz predstavnike 16 zemalja iz celog sveta.
Dan ranije HND je organizovalo konferenciju “Problemi medijskih sloboda u Evropi”, u saradnji sa Fondacijom Fridrih Ebert i ambasadama SAD, Francuske, Norveške i Švedske.
Povodom Svetskog dana slobode medija, HND je sa Sindikatom novinara posebno skrenulo pažnju i na stanje u javnom servisu HRT, ocenjujući ga zabrinjavajućim zbog gotovo 70 smena u nepuna dva meseca, te programskih propusta i izostanka profesionalnih kriterijuma.
Hrvatska je, prema godišnjem izveštaju Fridom hausa, na 84. mestu od ukupno 199 zemalja, a rangirana je kao delimično slobodna, kao i većina drugih zemalja u regionu.
Prema izveštaju Reportera bez granica, Hrvatska je na 63. mestu od 180 zemalja, a ispred nje su od zemalja u regionu Slovenija (40) i Srbija (59), dok su iza Bosna i Hercegovina (68), Crna Gora (106) i Makedonija (118).
*Foto: Kulturpunkt (Fb)
(SEEcult.org)