• Search form

13.03.2016 | 13:21

Jubilej i posledice...

Jubilej i posledice...

Viši kustos Muzeja savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu Nebojša Milenković obratio se otvorenim pismom direktorki MSUV Sanji Kojić Mladenov povodom jubileja tog muzeja, koji je, prema njegovom mišljenju, obeležen uz niz propusta. Navodeći da na pitanja koja postavlja nije mogao da dobije odgovore službenim putem, Milenković ih je uputio javno. Pismo Milenkovića prenosimo u celini:

"Otvoreno pismo Sanji Kojić Mladenov, direktorki Muzeja savremene umetnosti Vojvodine

Iz serijala: Čiji je naš Muzej (deo prvi)

Jubileji su povodi za različite rekapitulacije, tako je i nedavno proslavljen jubilej 50 godina postojanja MSUV (GSLU/MSLU), direktorka institucije iskoristila za onu vrstu rekapitulacija koje je smatrala prigodnim i primerenim. Ono što, međutim, ostavlja loš ukus su propusti, nedoslednosti i nizak stepen poštovanja profesionalnih standarda koji su ovim povodom pokazani. Na deo tih propusta pokušao ukazati u samoj kući – no, kako je poznato da direktorka MSUV na službene dopise uredno ne odgovara godinama unazad, javnosti radi, voleo bih da dobijem odgovore na sledeća pitanja:

- Zašto je jubilej 50 godišnjice osnivanja MSUV obeležen izložbom Akvizicije: Otkupi i pokloni 2012-2015 a ne, recimo, reprezentativnom izložbom radova iz celokupnog umetničkog fonda?
- Koji su razlozi za isključivanje (dela?) stručnog kadra Muzeja iz priređivanja izložbe, i zašto se, protivno svakoj muzeološkoj praksi, do danas još uvek nije uspelo saznati ko je bio autor i(li) kustos/kustosi pomenute izložbe? Kako se to jedna važna izložba jednostavno dogodila?
- Ovo je bitno imajući u vidu da je MSUV nepotrebno doveden u neprijatna suočavanja sa apelima, zahtevima i protestima koje, usled diletantske pripreme izložbe Akvizicije, upućuju umetnici, ali i troje kustosa Muzeja – pošto je deo radova iz umetničkog fonda izložen na neadekvatan i degradirajući način?
- Zašto na izložbi, iako sam na to odmah skrenuo pažnju, čak ni dve nedelje od njenog otvaranja, još uvek nisu izloženi otkupljeni i poklonjeni radovi Vujice Rešina Tucića?
- Na čemu je bazirana tvrdnja (tekst direktorke u katalogu izložbe) da je u MSUV „posle duže pauze, poslednjih nekoliko godina obnovljena forma otkupa umetničkih dela“, da “dobijanjem prostora za rad u bivšem Muzeju revolucije, MSUV nastavlja sa sporim razvojem svoje kolekcije”, da se u istom periodu „postepeno uvodi i sve veći broj radova žena umetnica, koje su do sada bile slabo zastupljene politikom otkupa“, …, kao i čitav niz drugih, jednako neutemeljenih poluizjava i tvrdnji?
- Činjenica je da forma otkupa nije ekskluzivno obnovljena u mandatu aktuelne direktorke, pošto je rad Komisije za otkupe i poklone obnovljen 2003, odlukom tadašnjeg Upravnog odbora Muzeja. Istina je i da je period od dobijanja izložbenog prostora u Dunavskoj 37 (od 2001) najdinamičniji period razvoja — kako samog Muzeja tako i njegove kolekcije — što, pored ostalog, svedoče izložbe Centralnoevropski aspekti vojvođanskih avangardi 1920-2000, monografija Evropski konteksti umetnosti XX veka u Vojvodini, dvadesetak održanih retrospektiva, brojne dobijene nagrade, realizovani otkupi…
- Zašto je prećutana činjenica da je na prethodnoj izložbi Akvizicije: otkupi i pokloni 2004–2011 (u čijoj je pripremi, februara/marta 2012. učestovala i direktorka Kojić Mladenov) predstavljeno više od 300 dela pribavljenih za muzejsku kolekciju u navedenom periodu?! Gde je nestala izložba Neuporedivi identiteti:Kolekcija vojvođanske umetnosti za Muzej XXI veka iz 2003, na kojoj su predstavljena otkupljena i poklonjena dela iz perioda 1990–2003?!?
- Šta uopšte znači kovanica “spori razvoj kolekcije” i otkad se to u Muzejima brzina implicitno smatra bilo kakvim kvalitativnim pomakom?
-  Šta se htelo postići banalnom (pri tom takođe netačnom) statistikom o broju zastupljenih umetnica — pošto je i na prethodnoj izložbi akvizicija zastupljen približno isti broj umetnica — po meni degradirajućoj i po ustanovu ali i same umetnice?
- Zašto je nastavljena ustaljena praksa kojom se iz Zbirki MSUV radovi kidnapuju za izlaganje — bez da su kustosi zaduženi za brigu o istim o tome adekvatno obavešteni (što je u Muzejima, treba li da podsećam, zakonska obaveza)?
- Naposletku, čijim se propustom ima smatrati materijalna greška u promo filmu povodom jubileja gde se tvrdi kako je umetnička zbirka MSUV ustanovljena 1969, iako su prvi radovi za Muzej otkupljeni dve godine ranije, 1967?

Takođe, pored prilike za rekapitulacije, jubileji su i povodi za iskazivanje zahvalnosti onima koji su te jubileje uopšte učinili mogućim. U tom kontekstu, ne mogu da se ne zapitam i sledeće:

- Čijim (po meni nedopustivim) propustom na proslavu pedesete godišnjice Muzeja nisu pozvani njegovi osnivači (Slobodan Sanader, kao osnivač i dugogodišnji direktor GSLU i Dragomir Ugren, kao osnivač i dugogodišnji direktor MSLU/MSUV), i zašto na proslavi jubileja nije bio prisutan NIJEDAN penzionisani kustos Muzeja (izuzev koleginice Svetlane Mladenov) od kojih su mnogi u MSUV proveli čitav radni vek (npr. istoričari umetnosti – kustosi: Miloš Arsić, Grozdana Šarčević i Ljiljana Ivanović)?
- Kako to da otvaranju izložbe kojom se, kako sama kaže, obeležava jubilej 50 godina Muzeja, zahvaljujući se svojim prethodnicima aktuelna direktorka nije našla za shodno da spomene ime nijednoga/nijedne od njih, iako joj za isto ne bi trebalo više od dvadesetak sekundi?
- Čemu dezinformisanje javnosti da je izložbu Akvizicije priredio Stručni tim Muzeja – i kako su to stručnjaci u Muzeju izgubili svoja imena, na istovetan način kojim, recimo, na veb sajtu ustanove niko osim njegove direktorke nema ni fotografiju niti profesionalnu biografiju (računajući i direktorkinu upornost lažnog predstavljanja stečene magistrature u vidu oznake Mr.Sc. ispred vlastitog imena)?
- Šta je uopšte razlog zbog kog se proslavlja 50 godina postojanja, ukoliko je u MSUV sve navedeno inicirano poslednjih nekoliko godina (koje se, sasvim slučajno, poklapaju s trajanjem direktorkinog mandata) o čemu slikovito svedoči i privatni veb sajt MSUV, podignut u prvoj godini mandata Sanje Kojić Mladenov (2013), sa kog su volšebno nestali SVI podaci o muzejskoj, izložbenoj i izdavačkoj delatnosti MSUV u periodu pre 2012. (koja se takođe pojavljuje selektivno i simbolično), računajući i brojna kapitalna izdanja koja, treba li da podsećam, sva postoje i u PDF formatu?
- Šta je razlog zbog kog se na početku mandata aktuelne direktorke pristupilo izradi novog loga i vizuelnog identiteta MSUV — mimo, u ovakvim prilikama uobičajene i u svakom smislu primerene, institucije javnog poziva — takođe bez najelementarnijih konsultacija sa Stručnim savetom Muzeja?!

Na kraju, verujem da mi neće biti zamereno, biću i sasvim ličan pa upitati još ovo:

-  Pošto sam se blagoizvolelo odazvati pozivu direktorke da tokom trajanja izložbe Akvizicije organizujem prateći program (jednako naivno verujući da navedeno trebalo osmisliti tokom pripremanja izložbe a ne u drugoj nedelji njenog trajanja): Kada će biti zakazano moje autorsko predavanje Smrt kustosa ili transformacija Muzeja?

Sa osobitom znatiželjom iščekujući odgovore, izražavajući uverenje da će isti biti u javnom interesu, kako ne bih kvario jubilej, ostala stručna pitanja vezana za rad MSUV, na koja godinama ne dobijam odgovore (iako uredno pitam), postaviću uskoro…"

Nebojša Milenković, viši kustos Muzeja savremene umetnosti Vojvodine (od 2002)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r