O lijepa, o draga... slobodo
Umetnik Bruno Isaković izveo je 20. februara na Tomislavljevom trgu u Zagrebu performans “O lijepa, o draga, o slatka slobodo”, tokom kojeg, je, bičujući citate velikana hrvatske umetnosti o slobodi, umetnosti, nacionalizmu i religiji do nerazaznatljivosti, ukazao na tendencije zatiranja slobodnog mišljenja.
Utopljene u crnoj boji, reči Ivana Gundulića, Vesne Parun, Miroslava Krleže, Vlade Gotovca, Marije Jurić Zagorke i A. G. Matoša, ilustruju izobličenost poimanja hrvatskih kulturnih tekovina, instrumentalizovanih u svrhu jačanja viđenja hrvatske kulture i umetnosti kao jednoznačnih i isključivih. U duhu sadašnjeg vremena sve više zasićenog tendencijama zatiranja slobodnog mišljenja, reči odabranih umetnika izbičevane su bičem umočenim u crnu boju dok slova ispisana na velikom panou nisu gotovo nestala u crnilu.
Isakovićev performans deo je serijala performansa koji organizuje udruženje Domino u okviru Queer sezone, pripisujući deo autorstva aktualnom ministru kulture Zlatku Hasanbegoviću čiju smenu traže hiljade umetnika i kulturnih radnika u Hrvatskoj.
Performans je počeo pucnjem Gričkog topa, a tonski je snimljen da bi kasnije, kao zvučna instalacija, mogao da posluži kao trajni podsetnik na pokušaj gušenja slobode govora.
Reč je o ciklusu performansa koji komentariše sve konfliktniji politički diskurs u javnom i medijskom prostoru u kojem se sve češće formulišu otvorene prijetnje slobodi govora i umetničkog izražavanja. Suprotstavivši se politici isključivosti, Domino je započeo seriju performansa već prvog radnog dana novog ministra kulture, a završiće ga, kako je najavljeno, njegovim poslednjim radnim danom na mestu ministra kulture u aktuelnoj vladi.
Verujući da su baš područja kulture i umetnosti dokaz hrvatske tradicije prihvatanja različitosti i postojeće vizije slobodnog i naprednog društva, udruženje Domino će, kako je najavilo, nastaviti da ukazuje na bogatstvo resursa kojeg predstavlja umetnički izraz u svojoj punoj slobodi delovanja.
Prema rečima umetničkog direktora Queer Zagreb Sezone, Zvonimira Dobrovića, ta serija performansa okupiće u nastavku širok spektar savremenih hrvatskih umetnika, a uskoro će se proširiti i na Rijeku i Split.
Bruno Isaković, rođen 1981. u Zagrebu, studirao je na Amsterdamskoj školi umetnosti, te na Plesnoj akademiji Roterdam.
Dobitnik je brojnih stipendija i nagrada. Kao plesač je sarađivao s brojnim stranim koreografima, a kao koreograf je učestvovao na mnogim istaknutim međunarodnim plesnim festivalima.
Isaković redovno podučava i drži različite plesne radionice, a od 2009. godine član je Studija za savremeni ples u Zagrebu.
(SEEcult.org)