• Search form

12.04.2012 | 10:09

Plesni rok spektakl za kraj BFI

Plesni rok spektakl za kraj BFI

Beogradski festival igre (BFI) završava se 12. aprila predstavom “Politička majka” londonske Kompanije Hofeša Šehtera (Hofesh Shechter), koji je i koreograf tog komada s bendom živih muzičara na bini, opisanog od kritike kao “audio-vizuelno čudo”.

Nominovana za nagradu South Bank Sky 2011. godine, “Politička majka” zaokružuje Šehterovu emotivnu i hrabru višeslojnost, a govori zapravo o odnosu koreografa prema sopstvenoj majci i ne preporučuje se starijoj publici (u predstavi se koristi strob rasveta, u trajanju od 30 minuta).

“Politička majka” otkriva svet “fascinantan po jednoglasju kakvo kombinuje udarce koji ostavljaju brazde, lepotu sirovog i istinski telesnog”, po čemu se Šehter, bivši bubnjar u rok orkestru, izdvaja kao jedan od najuzbudljivijih plesnih stvaralaca današnjice, istakao je BFI u najavi te predstave, koja će biti izvedena na sceni Opere i teatra Madlenianum, na kojoj je deveti BFI i počeo krajem marta dvodnevnim gostovanjem zvezde savremenog baleta Silvi Gilem.

Prestavom “Politička majka”, u kojoj se, pored 10 igrača, pojavljuje i bend sastavljen od bubnjara i gitarista, Šehter je zavredeo svetsku slavu i priznanja. “Tajms” je naveo da je to “ljut komad, iznet kao urlik prkosa u pravcu svemoguće, zle snage. Utrobno, bolno, a jako, jako uzbudljivo…”

To je prvi celovečernji naslov Šehtera, premijerno izveden 2010. godine na Festivalu u Brajtonu, nakon čega je otpočeo svetsku turneju.

Dobitnik Critic’s Circle nacionalnog plesnog priznanja za najbolju koreografiju 2008. godine, Šehter je diplomirao na Akademiji za igru i muziku u Jerusalimu, a potom u Tel Avivu dobio angažman u Plesnoj kompaniji Batševa, gde je sarađivao sa umetničkim direktorom Ohadom Naharinom i koreografima poput Vima Vanderkejbusa, Pola Nortona, Tera Sarinena i Inbal Pinto.

Još u Tel Avivu započeo je muzičke studije, posvetivši se posebno izučavanju bubnjeva i udaraljki, a školovanje je nastavio u Parizu, na Agostini koledžu. Nadalje eksperimentičući, počeo je da komponuje i učestvuje u različitim projektima u Evropi, koji su uključivali igru, glumu i zvuk udaraljki. U Britaniju je stigao 2002. godine, a njegov koreografski debi, predstava “Fragmenti”, za koju je pisao i muziku, počela je da gostuje u zemlji i inostranstvu.

Pored nastupa u Finskoj, Italiji, Portugalu i Koreji, ta predstava je u Poljskoj osvojila prvu nagradu na koreografskom takmičenju “Serž Đagiljev”.

Šehter 2004. postavlja komad “Kult”, za koji dobija prestižnu Nagradu publike. Od 2004. do 2006. godine bio je pridruženi umetnik teatra The Place, angažovan od Fondacije Robina Hauarda da kreira “Uspon”, komad za sedam muških igrača koji je stekao veliku popularnost.

Ta tri naslova su formirala prvi celovečernji program Šehtera, triptih “deGENERACIJA”.

Najpopularnije londonske plesne scene, teatar The Place, Southbank centar i Sadlers Vels, sarađivale su 2007. na jedinstvenom producentskom poduhvatu, naručivši Šehteru predstavu “U tvojim sobama”, koja je izvođena u sva tri pozorišta i kulminirala unapred rasprodatim predstavama u Sadlers Velsu. Bila je nominovana za Nagradu South Bank Show i osvojila Circle nagradu kritike za koreografiju 2008.

Šehter potom 2009. postavlja “Koreografski rez” po narudžbini Sadlers Velsa, predstavu koja je izvedena u legendarnom londonskom Raundhausu, a za koju su prerađeni komadi “Uspon” i “U tvojim sobama”, u izvođenju 17 igrača i 20 muzičara. Takođe, 2009. godine, na poziv Brajton festivala, kreira “Umetnost neosvrtanja unazad”, komad inspirisan ženskim likovima, u izvođenju šest igračica.

Šehter je u Britaniji kreirao za mnoge poznate trupe, dok je na međunarodnoj sceni postavljao nove ili već postojeće komade za portugalski Balet CeDeCe, Hellenic Dance Company, Balet Berna, Skanes Dansteater, Carte Blanće i Cedar Lake.

Kao koreograf, Šehter je učestvovao u produkcijama “Motorni grad” i “Palikuće” za Royal Court teatar. Takođe, postavio je koreografiju za pozorišni komad “Sveti Jovan” u režiji Marijan Eliot, sa En Mari Daf u naslovnoj ulozi, kojim je zavredeo nagradu Nacionalnog teatra 2007. Potpisnik je i koreografije za hit plesnu sekvencu “Maxxies Dance”, kojom je otvorena druga sezone popularne drame “Skins” Kanala 4. Danas je pridruženi umetnik Sadlers Velsa, a njegova trupa je stalna kompanija Brajton doma.

Od vremena kada su sa svojim prvim naslovima izazvali eksploziju na plesnoj sceni, Šehter i njegova mlada i talentovana plesna kompanija, postali su vodeća snaga britanske savremene igre. Nakon karijere igrača, Šehter se preselio u Britaniju, gde je njegov prvi koreografski naslov ostvaren 2004.

BFI je u devetom izdanju predstavio radove nekih od najvećih zvezda savremene svetske plesne scene, poput Silvi Gilem, Rasela Malifanta, Edvarda Loka, Emanuela Gata, Kristal Pajt...

Među povratnicima na BFI je Holandski plesni teatar koji je 11. aprila u punoj Velikoj dvorani Sava centra izveo “Čežnju” i “Leptir” koreografskog i emotivnog dvojca Pol Lajtfut i Sol Leon, predstave o različitim oblicima ljubavi, njenoj čudesnoj moći i pokretačkoj snazi, ali i boli.

Sajt BFI-ja je www.belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Bol, detalj, diptih
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r