• Search form

30.06.2011 | 22:48

Nagraditi najbolje (7) - O čemu brinu ministri?

Nagraditi najbolje (7) - O čemu brinu ministri?

Sve su glasniji zahtjevi da se novac namijenjen za kulturu širom Bosne i Hercegovine dijeli na transparentan način – najboljima, dolazili oni iz javnih institucija ili nezavisnog sektora.

Izvještavaju: Naida Balić, Zvjezdan Živković i Duška Jurišić iz Sarajeva, Nejra Aganović iz Mostara, Tuzle i Travnika i Dražen Remiković iz Banja Luke

Dok se budžeti za kulturu iz godine u godinu smanjuju, prva briga kantonalnih ministara za kulturu i sport u Federaciji Bosne i Hercegovine, kao i Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, jeste da održe u životu javne institucije kojima su osnivači.

Za rad kantonalnih javnih institucija izdvaja se oko 15 miliona maraka, a nešto više od tri miliona moraju zaraditi same. Njihov uspjeh visoko ocjenjuje ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo Ivica Šarić.

“U situaciji kada se kultura bori s nedostatnošću sredstava i kadrova, programi koji se nude publici, pozitivne umjetničke kritike i nagrade koje osvajaju na međunarodnim smotrama i rezultati umjetničkog, stručnog i kulturološkog rada predstavljaju izuzetna dostignuća”, dodaje on.

Nažalost, sve kulturne institucije trpe manjak novca u budžetima, a uz to je i nemoguće uspostaviti sistem da svi budu zadovoljni, kaže Šarić.

Šarić također kaže da ne vidi veliki problem u vezi s iznosom za nezavisnu produkciju, koji je ove godine oko tri miliona maraka. On posebno naglašava da je potpuno neshvatljivo da se porede javne ustanove kulture i nezavisne produkcije.

“U javnim institucijama vrlo su jasni pokazatelji njihovog rada, uspješnosti, dok kod nezavisnih produkcija nije uvijek moguće vidjeti pokazatelje uspješnosti”, kaže Šarić.

Većini kulturnih radnika i umjetnika iz nezavisnih udruženja s teritorije Federacije ostaje da se nada novcu iz budžeta Federalnog ministarstva kulture i sporta, koje nije osnivač ni jedne javne ustanove kulture, te novac dodjeljuje za razne kulturne produkcije i manifestacije.

Aktualni ministar kulture i sporta Federacije BiH Salmir Kaplan kaže: “Ako neko misli da ću biti ministar Salomon, i da ću provoditi apsolutnu pravdu na zemlji, odmah neka zna da to neću moći”.

“Uz najbolje namjere prema svim oblastima kulture i umjetnosti u Federaciji BiH, neću moći ispuniti očekivanja da svi budu potpuno zadovolj¬ni. Film je najskuplja umjetnost, koja nas ujedno najbolje predstavlja u svijetu. Naši filmovi su nagrađeni Oskarom, Zlatnim medvjedom, a tu je i Sarajevo Film Festival, najbolji i najveći festival u regionu, priznat u Evropi i svijetu. Sve su to uspjesi veoma značajni za afirmaciju naše države i zato zaslužuju veliku finansijsku podršku Federalnog ministarstva kulture”, smatra Kaplan.

S druge strane, u Republici Srpskoj, u Ministarstvu prosvjete i kulture tvrde da su plate zaposlenih i troškovi javnih ustanova prioritet, dok je iznos koji je ostao za produkcije “nedovoljan”.

“Dakle, za plate i materijalne troškove mora biti, a za sadržaj je toliko koliko smo uspjeli obezbijediti u budžetu”, objašnjava pomoćnica ministra kulture Republike Srpske Irena Soldat- Vujanović.

Ona kaže da je svjesna da su ova sredstva nedovoljna za kulturu, ali da je Ministarstvo izuzetno zadovoljno učincima koje postižu javne ustanove kulture: “Ministar je pokušao da ne smanjuje budžet za programe, ali postoje prioriteti, vi ljudima morate da date plate. Ne očekujem da će oni dati pretjerane rezultate, tako da se ti ljudi koji vode institucije ne mogu kriviti i da ne postignu ništa, kada imamo u vidu koliki su im godišnji budžeti”.

*Istraživanje "Nagraditi najbolje" deo je produkcije projekta “Balkanska inicijativa za saradnju, razmenu i razvoj kulture (BICCED)”, koji realizuje BIRN. SEEcult.org je jedan od partnera projekta koji finansira Švajcarski program za kulturu na Zapadnom Balkanu - SCP.

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r