Trijumf Turneje - FIPRESCI
Crnohumorna antiratna drama “Turneja” beogradskog reditelja Gorana Markovića trijumfovala je na dodeli godišnjih nagrada nacionalne sekcije Međunarodne federacije filmskih kritičara (FIPRESCI), u konkurenciji 12 domaćih filmova, čiji su reditelji i renomirani i mlađi, već nagrađivani autori. Film “Turneja”, srpski kandidat za nominaciju za Oskara za najbolji strani film, bio je nominovan za nagrade FIPRESCI Srbija u maksimalnih devet kategorija, a nagrađen je za najbolji film, Markovićevu režiju i scenario, montažu (Snežana Ivanović) i muziku (Zoran Simjanović).
Crnohumorna antiratna drama “Turneja” beogradskog reditelja Gorana Markovića trijumfovala je na dodeli godišnjih nagrada nacionalne sekcije Međunarodne federacije filmskih kritičara (FIPRESCI), u konkurenciji 12 domaćih filmova, čiji su reditelji i renomirani i mlađi, već nagrađivani autori.
Film “Turneja”, srpski kandidat za nominaciju za Oskara za najbolji strani film, bio je nominovan za nagrade FIPRESCI Srbija u maksimalnih devet kategorija, a nagrađen je za najbolji film, Markovićevu režiju i scenario, montažu (Snežana Ivanović) i muziku (Zoran Simjanović).
Marković je podsetio 29. januara na svečanosti u Muzeju Jugoslovenske kinoteke da je scenario za “Turneju” napisao još 1995. godine, kada je bio u teškom duševnom stanju zbog rata, a mislio je i da taj film nikada neće snimiti.
Na nagovor Nebojše Bradića, sadašnjeg ministra kulture Srbije koji je tada bio direktor Ateljea 212, napravio sam komad, a posle 12-13 godina snimljen je i film, podsetio je Marković primajući nagradu za scenario.
Marković je rekao da mu je nagrada za režiju veoma značajna, jer je “konkurencija bila dobra”.
“Ima mnogo mladih dobrih autora. Srpski film ne mora da brine za budućnost”, rekao je Marković i izrazio nadu da će iduće godine jedan od mlađih reditelja dobiti tu nagradu.
U konkurenciji za režiju, inače, bili su reditelji još 11 prošlogodišnjih filmova - Uroš Stojanović (Čarlston za Ognjenku), Darko Bajić (Na lepom plavom Dunavu), Stefan Arsenijević (Ljubav i drugi zločini), Nebojša Radosavljević (Miloš Branković), Milorad Milinković (Čitulja za Esakobara), Svetislav Bata Prelić (Biro za izgubljene stvari), Slobodan Sijan (S.O.S. - spasite naše duše), Marko Kostić (Princ od papira), Sabolč Tolnai (Peščanik), Ljubiša Samardžić (Bledi mesec) i Siniša Kovačević (Maša).
Marković je primio i nagradu za najbolju muziku u ime Zorana Simjanovića, koga je nazvao jednim od najvećih stvaralaca primenjene muzike, ističući da su zajedno radili sve filmove do sada.
Producenti “Turneje” i glumci Svetozar Cvetković i Tihomir Stanić (Testaments film), primajući nagradu za najbolji film od predsednika FIPRESCI Srbija Borislava Anđelića, podsetili su da su prvu i do sada jedinu nagradu za taj film dobili takođe od filmskih kritičara - na festivalu u Montrealu, na kojem je bila svetska premijera, a Marković je takođe nagrađen za režiju.
Povodom koprodukcije s “Balkan filmom” iz Banjaluke (uz Fos Film iz Zagreba), Stanić je rekao da je srećan što će nagrada FIPRESCI Srbija “pomoći da se začeti život kinematografije u Republici Srpskoj nastavi”.
“Za njih je izuzetno značajna saradnja sa Beogradom. Jedino uz pomoć Srbije mogu se praviti ovakvo dobri filmovi”, rekao je Stanić, koji u “Turneji” igra glumca Narodnog pozorišta u Beogradu koji nagovara kolege da 1993. godine krenu put Bosne u potrazi za zaradom u vreme krize, gde upadaju u ratne strahote i od jednog do drugog fronta sreću srpske, muslimanske i hrvatske vojnike, slične ne samo po gotovo istim uniformama…
Optimizam u pogledu srpske kinematografije izrazio je i ministar Bradić, koji je podsetio i da Ministarstvo stalno poziva na uključivanje u proces stvaranja u srpskoj kulturi.
“Zadovoljni smo što je ove godine proizveden respektabilan broj srpskih filmova koji će doprineti promociji srpske kulture u svetu”, rekao je Bradić, ističući i društvenu i estetsku vrednost domaćih filmova, kao i značaj nagrade FIPRESCI za njihovu afirmaciju i postizanje nekadašnjeg ugleda kako u zemlji, tako i u Evropi.
Nagradu za najbolju žensku ulogu dobila je Anica Dobra, za ulogu u Arsenijevićevom filmu “Ljubav i drugi zločini”.
“Hvala za ovu veliku privilegiju”, rekla je poznata glumica, koja živi i radi u Nemačkoj. Navodeći da je nervozna i uzbuđena, ona je dodala da “nije lako podneti ovoliku čast za sve ono sto radi”.
“Danas više grickam nokte, vi ste za mene veliki autoritet i kao što vi opsluškujete nas, i mi osluškujemo vas i jako bih volela da se još
nekad sretnemo”, rekla je Anica Dobra, koja je u konkurenciji imala Nadu Šargin, nominovanu za uloge u filmovima “Miloš Branković”, “Čarlston za Ognjenku” i “Nije kraj”, Anu Franić (Na lepom plavom Dunavu), Katarinu Radivojević (Čarlston za Ognjenku / S.O.S. - Spasite naše duše) i Jelenu Đokić (Turneja).
Za mušku ulogu nagrađen je Miloš Vlalukin, za ulogu u filmu “Miloš Branković”, a s obzirom da je na safariju u Africi, priznanje je primila producentkinja Nataša Milojević.
“Njegov komentar je bio: ‘Opa!’, što znači da je zadovoljan”, rekla je ona.
Nominovani za nagradu za mušku ulogu bili su i Vuk Kostić (Ljubav i drugi zločini / S.O.S. - Spasite naše duše), Nenad Jezdić (Čarlston za Ognjenku), Ivan Bosiljčić (Na lepom plavom Dunavu) i Dragan Nikolić (Na lepom plavom Dunavu / Turneja).
Za fotografiju je nagrađen Dušan Ivanović, za “Čarlston i Ognjenku”, a izrazio je nadu da će budućim radom postati “stalni klijent” na dodeli nagrada FIPRESCI.
Film “Čarlston za Ognjenku” - visokobudžetno ostvarenje za ovdašnje prilike, snimljeno uz podršku Lika Besona, nagrađen je i za scenografiju Veljka Despotovića.
Nagradu FIPRESCI Srbija za životno delo, posthumno dodeljenu novinaru i filmskom kriitičaru Bogdanu Tirnaniću, primila je njegova supruga i poznata glumica Dara Džokić.
Dara Džokić rekla je da ne zna čak ni sama, iako je najbolje poznavala Tirnanića, šta bi on sada rekao, jer je bio nepredvidljiv.
“Ovo je još jedna od milion uspomena na mog Bogdana”, rekla je Dara Džokić, posvećujući nagradu njihovoj ćerki Jovani.
Filmski kritičar Milan Vlajčić, koji je uručio posthumnu nagradu, podsetio je da je Tirnanić objavio nekoliko hiljada tekstova i istakao da je podsticao dobar duh Beograda.
Vlajčić je rekao i da bi u školsku lektiru trebalo da uđe Tirnanićeva knjiga “Beograd za početnike”.
Povodom nedavne smrti Tirnanića, u Kinoteci će 11. februara biti održan poseban omaž program.
Nagrade FIPRESCI Srbija sastoje se od diplome, rad akademskog slikara i grafičara Dragana Pešića, a i ove godine dodeljena je i nagrada za najbolji strani film prikazan u domaćim bioskopima. To priznanje dobio je rumunski film “Četiri meseca, tri nedelje i dva dana” Kristijana Munđiua.
Munđiu je za taj film, koji kroz priču o ilegalnim abortusima daje specifičan pogled na vreme komunizma u Rumuniji, dobio Zlatnu palmu u Kanu 2007. godine, kao i niz drugih priznanja, uključujući nagrade Evropske filmske akademije.
U konkurenciji za nagradu FIPRESCI Srbija za najbolji strani film bili su i
“Američki gangster” (Ridli Skot), “Nema zemlje za starce” (Džoel i Itan Koen), “Požuda, oprez” (Ang Li), “Biće krvi” (Pol Tomas Anderson), “Džuno” (Džejson Rajtman), “Mamma Mia” (Flida Lojd), “Džejms Bond - Zrno utehe” (Mark Forster), “Ronilačko zvono i leptir” (Džulijan Šnabel) i “Ljubav u Barseloni” (Vudi Alen).
Nagrade FIPRESCI Srbija dodeljuju se na osnovu glasova uglednih domaćih filmskih kritičara i novinara, a odnose se na filmska ostvarenja prikazana u bioskopima u Srbiji tokom protekle godine.
Ove godine prvi put su dodeljene i za scenografiju i muziku.
Nacionalna sekcija FIPRESCI dodeljuje te nagrade od 1993. godine.
To su jedine stručne godišnje filmske nagrade za srpski film.
Sajt FIPRESCI Srbija je www.sfipresci.org