Budućnost performansa
Institut Marine Abramović (MAI) predstavlja se od 21. januara u Plimutu u Engleskoj prvim kustoskim projektom, koji je posvećen budućnosti performansa, a na temu “The Pigs of Today are the Hams of Tomorrow” (Današnje svinje sutra su šunke), obuhvata izložbe i live performanse, simpozijum, promociju knjige “Marina Abramović + the Future of Performance Art”, a u paralelnom programu i projekcije filmova, uključujući “Osam i po” Federika Felinija (Federico Fellini) i “Underground” Emira Kusturice.
Reč je o kustoskoj saradnji Instituta Marine Abramović za očuvanje umetnosti performansa s plimutskim Arts centrom, koja podrazumeva predstavljanje, dokumentovanje i raspravu o ključnim aspektima performansa radi sagledavanja i istraživanja budućnosti tog vida umetnosti.
The Pigs of Today.., ilustracija Philipa Harrisa, 2009.
To je prvi kustoski projekat Instituta Marine Abramović, zvezde svetske umetničke scene i jednog od pionira umetnosti performansa, koja će u martu imati veliku retrospektivu u njujorškom Muzeju moderne umetnosti (MoMA).
Projekat “The Pigs of Today are the Hams of Tomorrow” nazvan je prema konceptualnom tekstu Georga Japea (Jappe), u izdanju KunstForuma International 1978. godine o stanju tadašnje umetničke prakse u odnosu na globalne političke agende.
Do 24. januara u Rojal Viljem Jardu predstaviće i performanse šest renomiranih umetnika i umetničkih kolektiva, počev od torinskog umetnika Davidea Baliana (Davide Balliano), koji je inspirisan poemom Čezarea Pavezea (Cesare Pavese) “Death Will Come and Will Have Your Eyes”, pronađenom nakon samoubistva tog italijanskog autora 1950. godine.
Davide Balliano, The Heart of Your Mother for my Dogs, 2009, foto: Alessandro Simonetti
Snežana Golubović iz Srbije, članica bivše Nezavisne performans grupe Marine Abramović, ponovo će izvesti performans/instalaciju “Love Steps” (2007), prvi put predstavljen na grupnoj izložbi “Body & Eros” na petom Međunarodnom festivalu plesa na Bijenalu u Veneciji, dok će umetnici iz Helsinkija Telervo Kaleinen (Tellervo Kalleinen) i Oliver Kochta-Kalleinen predstaviti projekat “Complaints Choirs” (Horovi za žalbe), koji su pokrenuli 2005. godine i izvodili širom sveta sa grupom volontera.
Eva i Franko Mates (Franco Mattes) a.k.a. 0100101110101101.org, jedni od pionira net.arta, predstaviće “Synthetic Performances” u virtuelnom prostoru Second Life. Posredstvom avatara, remiksovaće i reinterpretirati neke od čuvenih radova drugih umetnika, uključujući “Leap into the Void” (1960) Iva Klajna (Yves Klein) i "Imponderabilia" Marine Abramović i Ulaja (1977).
0100101110101101.ORG, Synthetic Performance in Second Life, 2007, ljubaznoscu Postmasters Gallery, Njujork
Kolektiv Performance Re-enactment Society i Hugo Glendinning, direktno se odnoseći prema pitanju prezervacije, predstaviće formu arhive uživo izvođenih umetničkih događaja, a završnog dana simpozijuma stvoriće foto-instalaciju i izložbu nezaboravnih radova.
Britanska umetnica Frančeska Stil (Francesca Steele), koja koristi telo fizički, psihološki i biološki da bi artikulisala ono što ne može biti predstavljeno rečima, izvešće performans “Rutina”, posvećen njenoj najnovijoj praksi bodibildinga.
Svi performeri, kao i Marina Abramović, biće i učesnici simpozijuma (Live Laboratory) koji će biti održan od 22. do 24. januara, a trebalo bi da pruži viziju i konceptualizuje budućnost performansa.
Najavljeno je učešće internacionalne grupe umetnika i stručnjaka (Ron Athey, Maria Balshaw, Paul Clarke, Helen Cole, Geoff Cox, Adrian Heathfield, Tehćing Hsieh, Dominic Johnson, Nick Kaye, Lois Keidan, Alastair MacLennan, Lee Miller, Andrew Mitchelson, Roberta Mock, Hayley Newman, Hans Ulrich Obrist, Paula Orrell, Kira O’Reilly, Helen Pritchard, Jovana Sokić, André Stitt i Lois Weaver), a skup je organizovan u saradnji sa Fakultetom umetnosti Univerziteta Plimut.
Francesca Steele, Routine, 2009, foto: Simon Keitch.
Program obuhvata i izložbu u plimutskom Arts centru koja će predstaviti dokumentaciju performansa u Sloterhausu (The Slaughterhouse) i seriju videa ranijih performansa sada nefunkcionalne Nezavisne performans grupe Marine Abramović. Prvi put je urađena specijalna montaža tog materijala, kao osnove arhiva MAI.
Najavljena je i arhivska izložba “Marina Abramović Presents…”, održana u Vitvort galeriji (Whitworth Art Gallery) u okviru Međunarodnog festivala umetnosti u Mančesteru prošlog leta.
Kroz “Live Documentation Lab”, tokom simpozijuma, studenti će imati priliku da se upoznaju sa velikim delom te izložbe i kroz predavanja (Tim Dollimore, Joanne ‘Bob’ Whalley, Gillian Wylde i Siobhan Mckeown).
Program obuhvata i “Performans market” na plimutskoj gradskoj pijaci, na kojem će se predstaviti umetnici koje je izabrala Marina Abramović (Ania Bas, Alexandria Felicitas & Lina Hermsdorf, I Lien Ho, Mark Leahy, Nicky Thompson, Bill Wroath, Paul Carter i Alexandra Zierle).
Plimutska gradska pijaca
U saradnji plimutskog Arts centra i izdavačke kuće Prestel, biće predstavljena knjiga “Marina Abramović + the Future of Performance Art”, koju je priredila Pola Orel (Paula Orrell), kustoskinja Arts centra. Knjiga predstavlja rad Marine Abramović i 18 međunarodnih umetnika.
Knjiga sadrži i intervju koji je Hans Ulrih Obrist (Ulrich) vodio sa Marinom Abramović o izazovima i ciljevima njenog nvoog projekta, kao i dokumentaciju prošlogodišnje izložbe “Marina Abramović Presents…” u Mančesteru.
U okviru pratećeg paralelnog programa, od 22. januara u ponoć do podneva dan kasnije najavljena je šetnja Plimutom u dužini od šest kilometara, osmišljena cik-cak rutom po ugledu na Veliki kineski zid i čuveni performans iz 1988. godine koji su Marina Abramović i njen tadašnji partner Ulaj (Ulay) izveli sa različitih strana tog šest kilometara dugog simbola Kine. Zainteresovani se mogu prijaviti za učešće u šetnji “Walk the Wall”, a najavljeno je da će taj kolektivni performans biti predstavljen uživo na http://walkthewalls.tumblr.com
Za 2. februar najavljena je projekcija filmova u izboru Marine Abramović - Felinijevog klasika “Osam i po” iz 1963. godine s Marčelom Mastrojanijem (Marcello Mastroianni), Anuk Eme (Anouk Aimee) i Klaudijom Kardinale (Claudia Cardinale), kao i Kusturičinog “Undergrounda” (1995), s Mikijem Manojlovićem, Lazarom Ristovskim i Mirjanom Joković u glavnim ulogama, koji je opisan kao ambiciozna, energična, tragikomična alegorija o istoriji bivše Jugoslavije.
Scena iz Undergrounda, Emir Kusturica, 1995.
Plimutski Arts centar i MAI realizuju projekat "The Pigs of Today are the Hams of Tomorrow” uz podršku Arts Councila England, gradskih vlasti i Univerziteta Plimut, Henri Mur fondacije, Međunarodnog festivala u Mančesteru, Urban Splasha i projekta Anti-Bodies, koji je uvršten i u “Kulturnu olimpijadu” povodom Olimpijskih igara u Londonu 2012.
Prema rečima Marine Abramović, događaj u Plimutu ima za nju istorijski značaj, jer će prvi put javno predstaviti ideju o MAI, koji je još u pripremnoj fazi.
Marina Abramović nedavno je inaugurisala u Location One u Njujorku studio posvećen vremenski dugim performansima i njihovom istraživanju kroz radionice, panele i diskusije.
Inauguraciju je krajem oktobra pratila i diskusija “Performing the Gallery/Performing the Museum” i ekskluzivna projekcija video materijala sa grupne izložbe u Mančesteru.
Kustoskinja Studija Marine Abramović u Location One je istoričarka umetnosti Jovana Stokić iz Beograda, koja živi i radi u Njujorku, a autorka je i eseja u katalogu za predstojeću retrospektivu Abramovićeve u MoMA, tokom koje će slavna umetnica izvesti od marta do maja najduži, gotovo tromesečni performans u karijeri.
Uoči velike retrospektive u MoMA, Marina Abramović predstavila se nedavno i u Madridu samostalnom izložbom “The Kitchen. Homage to Saint Therese” u galeriji La Fabrica, na kojoj je premijerno predstavila novi rad iz serijala “Kuhinja”, posvećen ovoga puta Svetoj Terezi od Avila.
Marina Abramović se bavi performansom kao vizuelnom umetničkom formom još od početaka karijere, ranih 70-ih u Beogradu, istražujući svoje fizičke i psihičke granice.
Na velikoj retrospektivi u MoMA "The Artist Is Present", od 14. marta do 31. maja 2010. godine, izvešće najduži performans u karijeri.
Performans će trajati u kontinuitetu sedam sati dnevno tokom pet dana u nedelji, a deset sati petkom, kada je MoMA otvoren duže. Umetnica će samo odmarati utorkom, kada je MoMA zatvoren, što znači da će performans ukupno trajati oko 600 sati.
Radovi Marine Abramović predstavljeni su i u Galeriji umetnika portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, kao i radovi većine umetnika sa kojima je 70-ih godina u Beogradu činila neformalnu Grupu šestoro i jezgro nove umetničke scene (Raša Todosijević, Zoran Popović, Era Milivojević, Neša Paripović, Gergelj Urkom).
Sajt plimutskog Arts centra je www.plymouthartscentre.org, a MAI http://marinaabramovicinstitute.org
Vesna Milosavljević / SEEcult.org