Muzejska fasada kao blog
Projekat “Babel” italijanskog umetnika Franceca Jodicea transformisaće 23. novembra medijsku fasadu zagrebačkog Muzeja savremene umetnosti u javni blog, odnosno svojevrsni demokratski portal koji će omogućiti građanima da otvoreno izraze želje, ideje, stavove, neslaganja...
Naziv projekta “Babel” (Babilonska kula, smutnja, heb. - babel) preuzet je iz Biblije (Knjiga Postanka, 11. poglavlje), a simboličan je jer se referiše na mesto sa kojeg je Jehova rasterao graditelje Vavilonske kule po zemlji pobrkavši im jezike.
U novom kontekstu umetničkog rada na fasadi MSU-a trebalo bi da učini upravo suprotno - da poveže suprotstavljene strane i podstakne dijalog.
Projektom “Babel”, 400 kvadratnih metara LED fasade MSU-a postaće sredstvo treniranja demokratije.
Građani se u blog mogu uključiti: elektronskom poštom preko adrese babel@msu.hr, blog stranicom Babel-Zagreb.blog.hr, profilom na Facebooku: Babel Zagreb, sms porukama na broj: 099 8495532, kao i poštom na adresu MSU-a, s naznakom “Za Babel”.
Medijska fasada MSU-a Zagreb tako će postati do 3. decembra ogledalo trenutnih društveno-političkih prilika u Hrvatskoj i svetu, barometar javnog mnjenja i raspoloženja građana, jer će tokom deset dana, poput svojevrsne novinske agencije, prenositi tok diskusije.
Putem društvenih mreža i upotrebom anarhoidne slobode bloga, Francesco Jodice prilagođava prostorno-vremensku dimenziju virtuelnih komunikacija u umetnički projekat u nameri da zabeleži - u realnom vremenu i u velikim dimenzijama - raspoloženje i entropijsku snagu grada.
Jodice oduvek preispituje metropole na gotovo entomološki način, usmeravajući rad na analizu novih odnosa društvenog ponašanja i gradskog krajolika na različitim geografskim mestima.
Rad Jodicea biće predstavljen 23. novembra i u Dvorani Gorgona MSU-a, uz učešće kustosa Adriane Rispoli i Eugenia Viole, nakon čega će biti prikazan njegov dokumentarni film “Dubai” iz serije “Citytellers", ciklusa koji istražuje nove socio-političke konotacije gradova i urbanih zajednica, nepovratno pogođenih modernošću i u potrazi za novim modelima koji će im omogućiti opstanak.
Tema filma “Dubai_Citytellers” (2009) najpoznatiji je slučaj savremenog neourbanizma: govori o metropoli, zamišljenoj i sagrađenoj kao katedrala u pustinji, koja je za kratko vreme doživela neodrživ ekonomski razvoj, da bi potom utonula u krizu. Portretisane su ambivalentnosti takve atmosfere: s jedne strane tu su trke kamila zbog kojih su se nekada izrabljivala i mučila deca-džokeji, da bi ih danas zamenili humanoidni roboti, a s druge strane je stanje novog ropstva u kojem žive hiljade indijskih, pakistanskih i bangladeških radnika.
Film je nastao kao plod studije i saradnje umetnika s arhitektama, urbanistima i antropolozima.
Rođen u Napulju 1967. godine, Jodice živi i radi u Milanu, a osnivač je grupe Multiplicity, međunarodne mreže arhitekata i umetnika koja se bavi interdisciplinarnim istraživanjima procesa promene stanja i situacija u gradovima i društvenih ponašanja.
Učestvovao je na brojnim međunarodnim izložbama, među kojima su: Documenta 11, Kasel (2002), Venecijanski bijenale (2003), Liverpul bijenale (2004), Bijenale Sao Paulo (2006)...
Izlagao je u: Museo Madre u Napulju (2010), Museion di Bolzano (2009), Reina Sofia, Madrid (2008), Castello di Rivoli, Torino (2008), Tate Modern, London (2007), Maison Européenne de la Photographie, Pariz (2006)... Na poziv muzeja Prado u Madridu, ove godine je realizovao site specific rad “Spectaculum Spectatoris” za kolekciju tog muzeja.
Njegovi radovi nalaze se u brojnim javnim i privatnim kolekcijama.
Projekat “Babel” u Zagrebu ostvaren je u saradnji MSU i Muzeja Madre u Napulju i Italijanskog instituta za kulturu u Zagrebu, uz podršku Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport grada i Ministarstva kulture Hrvatske.
U okviru saradnje zagrebačkog i napuljskog muzeja, Muzej Madre će od 19. decembra ove do 7. februara 2012. godine ugostiti izložbu hrvatske umetnice Andreje Kulunčić.
Sajt MSU Zagreb je www.msu.hr
(SEEcult.org)