Prva godina Licaulice
Ulični magazin “Liceulice” koji prodaju beskućnici i drugi najsiromašniji i najugroženiji pripadnici marginalizovanih grupa, obeležava novim, osmim brojem prvu godinu postojanja, tokom koje je, kako ističe redakcija, odbranjen koncept kome su svi poželeli sreću, ali su mnogi tvrdili da je neodrživ.
Ulični magazin “Liceulice” koji prodaju beskućnici i drugi najsiromašniji i najugroženiji pripadnici marginalizovanih grupa, obeležava novim, osmim brojem prvu godinu postojanja, tokom koje je, kako ističe redakcija, odbranjen koncept kome su svi poželeli sreću, ali su mnogi tvrdili da je neodrživ.
“Na ulicama se i u ovoj, našoj, godini spavalo, jelo, trgovalo, volelo, mrzelo, radovalo i tugovalo, odlazilo i dolazilo; jednom rečju, živelo, i to bez prestanka. Mnogi su - a sve ih je više - i ovu godinu ‘tradicionalno’ i u celini proveli na ulici, ne zato što im je to stil života, već je za njih to bio jedini način da uopšte ostanu u životu. U prošloj godini buntovnih ulica, besnoj i turbulentnoj, izašli smo i mi na ulice, skromno, sa tek par prodavaca. Tokom borbe za svaki novi broj, uspeli smo da postavimo na noge unikatni medijski format, jedinstven ne samo u Srbiji i regionu, već i među uličnim novinama širom sveta”, navela je redakcija “Licaulice”.
Redakcija tih prvih uličnih novina u Srbiji istakla je i da je pokušala, i u velikoj meri uspela, da spoji dva krupna cilja: da na principima socijalnog preduzetništva ekonomski i socijalno osnažuje najugroženije sugrađane, da vrlo direktno utičemo na poboljšanje njihovih života, ali i da osmisli, ojača i redovno izdaje atraktivan i rado čitan magazin posvećen aktivizmu.
“Ponudili smo čitaocima ne ono što se traži, već ono što nedostaje, što nam je potrebno kao zajednici i time dokazali da je javni medijski servis moguć”, navela je redakcija “Licaulice”.
Magazin “Liceulice” košta sto dinara, a polovinu od svakog prodatog primerka zadržavaju prodavci, dok se ostatak koristi za razvoj projekta.
“Liceulice” distribuirano je do sada u oko 50.000 primeraka, a prodajna mreža proširena je na pedesetak prodavaca u Beogradu i Novom Sadu.
Prvu godinu “Licaulice” obeležio i incident u centru Beograda, kada je usred dana pretučen jedan od prodavaca.
U međuvremenu, pokrenut je i sajt www.liceulice.org, kao i regionalni projekat “Liceulice - platforma aktivizma”.
“Liceulice” postalo je član Međunarodne mreže uličnih novina - INSP, a nominovano je i za dve nagrade na godišnjoj konferenciji INSP-a u Glazgovu.
Prema navodima redakcije “Licaulice”, kontaktirano je 13 internacionalnih donatora, pri čemu je dobijeno pet pozitivnih odgovora, a čekaju se odgovori još tri.
Konkurisano je i kod četiri domaća javna izvora finasiranja, a projekat je prihvaćen kod jednog.
Kontaktirano je i 36 preduzeća, pri čemu je ostvarena saradnja sa 12, dok je od 16 dobijen odgovor: “Ovo je mnogo zanimljivo, javićemo se”, sa 3 se ugovara sastanak duže od šest meseci, jedno je odgovorilo da je reč o vrlo korisnoj inicijativi, ali je kontakt prekinut, a 4 nisu ni odgovorila.
(SEEcult.org)