Od Deponije do Bombaj biča
Festival Slobodna zona najavio je u sedmom izdanju grupu filmova čiji junaci dolaze sa margine društva, ali dokazuju da njihovo postojanje itekako ima smisla, pretvarajući turobnu stvarnost u ispunjenje svog životnog sna.
Festival Slobodna zona najavio je u sedmom izdanju grupu filmova čiji junaci dolaze sa margine društva, ali dokazuju da njihovo postojanje itekako ima smisla, pretvarajući turobnu stvarnost u ispunjenje svog životnog sna.
Među premijernim filmovima sedme Slobodne zone, koja će biti održana od 4. do 9. novembra u Dvorani Kulturnog centra Beograda i Domu omladine, našao se i film “Deponija” (Lusi Volker, Brazil, Velika Britanija, 2010, 99’) koji prati savremenog umetnika i fotografa Vika Muniza na njegovom sentimentalnom putovanju kroz brazilski Jardim Gramacho, najveću deponiju na svetu. Film uvlači publiku u društvo samoprozvanih skupljača otpada za reciklažu.
Ta filmska priča lagano se provlači između najintimnijih osećanja junaka i njihovih potencijala, a bila je ovogodišnji kandidat za Oskara za najbolji dokumentarni film.
Publika Slobodne zone videće i igrani film “Zidovi” reditelja Gustava Tareta (Argentina, Španija, Nemačka, 2011, 95’) koji predstavlja živote Marine i Martina, koji žive u istom kvartu Buenos Airesa, ali se nikad ne sreću. Dok oboje tragaju za srećom, mimoilaze se na istim ulicama, nesvesni da ono o čemu sanjaju prolazi pored njih.
“Bombay Beach” Alme Harel (Egipat, 2011, 80’) nije samo još jedan film o američkom snu, već snažni emotivni i vizuelno fascinantni spoj dokumentaristike i plesnih numera.
Uz muziku Boba Dilana i grupe Bejrut, rediteljka kroz to ostvarenje uvodi gledaoce u priču o nasiromašnijem delu Kalifornije i ljudima nasukanim na rubu umirućeg jezera u nekadašnjem mondenskom letovalištu.
Slobodna zona će prikazati u sedmom izdanju više od 30 filmovа koji tematski preispituju važne društvene i političke događaje iz celog sveta.
Sedmu Slobodnu zonu otvara intimni portret Džafara Panahija “Ovo nije film”, odgovor tog proslavljenog iranskog reditelja na uslove kućnog pritvora u kojem se nalazi od kraja prošle godine.
“Ovo nije film” prokrijumčaren je iz Irana na USB stiku skrivenom u kolaču, a snimljen je u Panahijevom stanu i lišen gotovo u potpunosti rediteljskog postupka.
Panahi je krajem prošle godine osuđen na šest godina zatvora i 20-godišnju zabranu režiranja, slobodnog kretanja i medijskog pojavljivanja.
Karte za Slobodnu zonu biće u prodaji od 28. oktobra na biletarnicama DKC-a i DOB-a, po ceni od 200 dinara za premijerne, odnosno 150 dinara za reprizne termine.
U organizaciji Kulturnog centra Rex i produkciji Fonda B92, festival Slobodna zona omogućili su Farmakom MB i Fond za otvoreno društvo, a pomogli su Rekonstrukcija Ženski Fond, Ministarstvo kulture Srbije, Opština Stari grad i Francuski institut.
Sajt “Slobodne zone” je www.freezonebelgrade.org
(SEEcult.org)