Stari i novi autori Stubova
Stubovi kulture predstavljaju na 56. Sajmu knjiga 33 nova izdanja, uključujući dela iz svih ključnih biblioteka te kuće, a među gostima će imati gotovo 30 autora, među kojima su Dragan Velikić, Ljubomir Simović, Laslo Vegel, Dušan Kovačević, Svetlana Velmar-Janković, Mihajlo Pantić, Srđan V. Tešin, Ivan Ivanji, David Albahari, Mileta Prodanović, Samir Sadiković, Radoslav Petković, Vladislava Gordić Petković, Veselin Marković... Produkciju domaćih romana predvode nova dela Davida Albaharija, Gorana Milašinovića i Borivoja Adaševića.
Stubovi kulture predstavljaju na 56. Sajmu knjiga 33 nova izdanja, uključujući dela iz svih ključnih biblioteka te kuće, a među gostima će imati gotovo 30 autora, među kojima su Dragan Velikić, Ljubomir Simović, Laslo Vegel, Dušan Kovačević, Svetlana Velmar-Janković, Mihajlo Pantić, Srđan V. Tešin, Ivan Ivanji, David Albahari, Mileta Prodanović, Samir Sadiković, Radoslav Petković, Vladislava Gordić Petković, Veselin Marković...
Produkciju domaćih romana predvode nova dela Davida Albaharija, Gorana Milašinovića i Borivoja Adaševića.
“Kontrolni punkt” Albaharija univerzalna je priča o besmislu ratovanja, pogubnosti predrasuda i nemoći pojedinca da bilo šta promeni, “Rascepi” Milašinovića predstavljaju filmski uzbudljivu priču po istinitom događaju o prvom humanom presađivanju kostne srži, a “Krf” Adaševića je roman o sudaru pojedinca sa istorijom (projekat tog romana dobio je stipendiju Fonda “Borislav Pekić”).
“Memoare jednog makroa”, kojima je Laslo Vegel pre 40 godina stupio na književnu scenu, Stubovi kulture objavljuju povodom 70 godina života tog autora, u prevodu Aleksandra Tišme.
Vegel je, inače, prošle godine otvorio Sajam knjiga u Beogradu, a ove godine ga je u toj ulozi zamenio Svetislav Basara.
Novi autor Stubova je Sami de Sad (Samir Sadiković), koji predstavlja roman “Hladna pređela za toplu braću”.
Stubovi su objavili i prvo srpsko izdanje romana “Rio bar” hrvatske autorke Ivane Sajko, koji govori o užasima ratnih sukoba krajem 20. veka i njihovim posledicama u Hrvatskoj danas.
Među prevedenim romanima na štandu Stubova moguće je naći “Kraljevo kupatilo” Žana Materna, jednog od najzanimljivijih savremenih francuskih autora, u prevodu Živojina Živojnovića. Reč je o romanu o bolu, kao i o potrazi za korenima.
Stubovi nastavljaju da pođednaku pažnju posvećuju i zbirkama pripovedaka, a ove godine autori su Saša Obradović, Srđan Srdić i Filip Čolović. “Izlazak iz zamka” Obradovića objedinjuje naizgled bezazlene životne situacije koje se pretvaraju u urnebesne kalambure, dok “Espirando” Srđana Srdića na devet različitih načina govori o istoj temi - smrti. Čolovićeva zbirka “Najbolji od svih svetova” sadrži priče u kojima svakodnevni detalji egzistencije odlučuju o sudbinski važnim pitanjima u životima aktera.
Među hitovima Stubova je nova drama Dušana Kovačevića “Život u tesnim cipelama”, crnohumorna komedija o današnjem radničkom svetu i društvu uopšte, koju je autor i režirao na sceni Zvezdara teatra.
U oblasti istoriografije, Stubovi nude “Kapiju Balkana”, kapitalno delo Svetlane Velmar-Janković o Beogradu koje je nastajalo više od 15 godina.
Klasičnu istoriografiju zastupa treće dopunjeno izdanje knjige “Srbi pre Adama i posle njega” Radivoja Radića, vodećeg domaćeg vizantologa.
Među posebnim izdanjima je muzička studija džez muzičara i publiciste Mihaila Miše Blama “Jazz u Srbiji 1927-1944”, vredan tekstualni, fotografski i fonografski zapis (sadrži muzički disk) o najzagonetnijem i najmanje znanom periodu domaćeg džeza - o njegovim počecima u Srbiji. Tu je i drugo dopunjeno izdanje knjige “Deda Pajin slatki kuvar” o starom Beogradu kroz priču o tome šta se nekada jelo i koji se slatkiši spremaju i danas.
Esejistička literatura u izdanju Stubova obuhvata političke eseje Harija Štajnera “O njima se govori”, knjigu sa tekstovima koji su od 1993. izlazili u nedeljniku “Vreme” o 50 svetskih ličnosti bitnih za rasplet situacije na Balkanu. Tu su i “Uporedni svetovi”, književna studija Veselina Markovića posvećena Vladimiru Nabokovu.
Stubovi nude na štandu i tri knjige grčkih tragedija (Sofoklova Antigona i Eshilovi Pesijanci i Okovani Prometej), koje su ovogodišnji deo sedmotomnog prevodilačkog projekta Gage Rosić i Stubova.
Ljubitelji filma mogu naći filmsku studiju Bojana Ž. Bosiljčića “Ti divni sanjari” o dodeli kanadskih filmskih nagrada Genija.
U novoj izdavačkoj i štamparskoj formi biblioteke “Pamtivek” Stubovi predstavljaju život i delo akademika Ljubomira Simovića.
Među ponovljenim izdanjima su romani Davida Albaharija “Mamac” i “Ćerka”, “Ruski prozor” Dragana Velikića, “Mi Različiti” Veselina Markovića, te “Bezdno” Svetlane Velmar-Janković, kao i njena “Knjiga za Marka”.
Stubovi su najavili u pripremi novi roman Dragana Velikića, novu zbirku priča Mihajla Pantića, kao i knjige novih autora te kuće - Slobodana Bubnjevića (zbirka priča Strah od promaje), Vladimira Krakova - roman “Kuća koja se smanjuje” i Tomislava Osmanlija - roman “Dvadeset prvi”.
Stubovi su za 2012. godinu najavili hrestomatiju Branislava Kovačevića “Buda i njegova reč”, koja će sadržati ključne tekstove budizma, prvi put prevedene na srpski jezik direktno sa jezika pali, kojim su originalno pisani, kao i informativne i pronicljive komentare autora i prevodioca Branislava Kovačevića.
Sajt Stubova je www.stubovi.co.rs, a Sajma knjiga, na kojem učestvuje više od 800 izlagača iz 27 zemalja, www.beogradskisajamknjiga.com. Program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, a raspored gostovanja autora Stubova na štandu te kuće je i U PRILOGU
(SEEcult.org)