• Search form

20.09.2011 | 16:07

Nađovi fotogrami u Haosu

Proslavljeni koreograf Jožef Nađ počeo je pre nekoliko decenija da se bavi fotogramom, crtežima nastalim eksperimentisanjem svetlom, a posle duže pauze, obnovio je prošle godine interesovanje za te specifične radove, koje predstavlja od 21. septembra u Galeriji Haos u Beogradu, u okviru pratećeg programa 45. BITEF-a. Nađ namerava da istraži i kameru obskuru, kao kontrapunkt fotogramu.

Nađovi fotogrami u Haosu

Proslavljeni koreograf Jožef Nađ počeo je pre nekoliko decenija da se bavi fotogramom, crtežima nastalim eksperimentisanjem svetlom, a posle duže pauze, obnovio je prošle godine interesovanje za te specifične radove, koje predstavlja od 21. septembra u Galeriji Haos u Beogradu, u okviru pratećeg programa 45. BITEF-a. Nađ namerava da istraži i kameru obskuru, kao kontrapunkt fotogramu.

Nađ je fotogram upoznao preko radova Lasla Moholj Nađa i Man Reja iz 20-ih i 30-ih godina prošlog veka.

“Jako sam ih voleo. Počeo sam pre 20-25 godina i ja da radim, ali nisam bio zadovoljan tim prvim fotogramima, jer su bili mnogo pod uticajem Nađa i Man Reja”, rekao je Nađ 20. septembra novinarima u Galeriji Haos, povodom izložbe na kojoj predstavlja crteže dobijene kroz igru formi i svetla.

Prema njegovim rečima, prvobitno nije mogao da pronađe inspiraciju kako da se pomeri od uticaja Nađa i Man Reja, pa je nastavio rad baveći se klasičnim fotografijama koje će objaviti u posebnoj knjizi.

Prošle godine dobio je odjednom inspiraciju na pijaci u Orleanu - video je cediljku za testo koja ga je podsetila na kupolu.

“Rupe (na cediljki) su mi izgledale kao otvori na kupoli”, rekao je Nađ, dodajući da jako voli vizantijsku crkvenu arhitekturu.

Nađ je stavio staklene predmete ispod cediljke koje je pomerao i tako je dobio crtež koji je izgledao kao japanska kaligrafija.

“Sve se, kao i u japanskoj kaligrafiji, dešava u trenutku - ceo proces traje jednu do dve sekunde, a ako se vreme produži gubi u kontrastu”, rekao je Nađ, koji je pokušao da eksperimentiše i rukom, ali je, kako je rekao, bilo dosta očigledno da je ruka u pitanju, pa je počeo da radi žicom i staklom.

U drugom ciklusu je radio isečenim kartonima, živom i staklom.

Prema njegovim rečima, ima oko 40 motiva i svaki od njih ima beskrajno mnogo varijacija. Pritom se zbog kratkog vremena ne mogu nikada napraviti dva ista crteža.

Nađ je izlagao fotograme i u okviru festivala u Avinjonu, kao i u Brižu, a prema njegovim rečima, ti radovi su mu dali ideju da istraži kameru obskuru.

“To će biti kontrapunkt ovog rada, jer je to mnogo duži proces - traje satima, pa i ceo dan”, rekao je Nađ.

Prema njegovim rečima, postoji uticaj tog njegovog interesovanja i na predstave koje radi, posebno na delo “Bez naziva” kojim učestvuje u glavnom programu 45. BITEF-a, jer je to minijatura koja lični na kameru obskuru i podrazumeva izgrađivanje mikrostrukture pokreta.

“Konkretne prisutnosti nema u predstavi, ali na drugom nivou to je koncentracija”, rekao je Nađ, dodajući da se veza vidi, na primer, u delu predstave gde ekserom proizvodi crtež na zatamnjenom staklu.

Prema rečima Nađa, tokom rada na fotografiji potrebna mu je ista koncentracija kao na sceni. U tom smislu je energija jako bliska, a razlika je u tome što u predstavi ima publike i deli se osećaj sa njom.

“U pozorištu istraživanje pravimo pre i pokazujemo ga kasnije. Improvizacije su - ako ih ima - unapred vrlo kontrolisane, dok ovde imamo šansu i da bacimo rad”, rekao je Nađ.

Direktorka Galerije Haos Borka Božović podsetila je da se Nađ još od mladosti bavi crtežom i da nikada zapravo nije napuštao likovni izraz.

Izložbu Nađa u Haosu otvoriće 21. septembra književnica i rediteljka Vida Ognjenović, a o Nađovom opusu govoriće i teatrolog Ivan Medenica.

Prema želji Nađa, muzički prilog izvešće Žorž Grujić (gajde, zurla, kravlji rog) i Aleksandar Petrović (tapan i kaval).

Prethodno će u Muzeju Narodnog pozorišta biti predstavljena i knjiga “Teatar pokreta Jožefa Nađa” Milana Mađareva koja je posvećena ukupnom fenomenu Nađovog delovanja na sceni i uz nju.

Studija Mađareva u prvom delu, kako je sapšteno, primer je akribične izgradnje preciznog kontekstualnog okvira za sopstveni predmet i njegovu već postvarenu scensku idiomatiku, dok se u drugom pregledno i analitički i sintetički sabrano, objedinjujući spisateljske pozicije aktivnog svedoka i znalca, bavi pojedinačnim formalizacijama tog osobenog scenskog “govora u prvom licu”, od inicijalne objave nađovske paradigme “Pekinškom patkom” iz 1987. godine, pa umalo do danas.

O knjizi će govoriti Ivana Koči, Svetozar Rapajić, Jovan Ćirilov i Mađarev.

Nađ u glavnom programu 45. BITEF-a učestvuje delom “Bez naziva”, u produkciji njegovog Regionalnog kreativnog ateljea iz Kanjiže i Kioska iz Beograda.

Nađ je gotovo celu godinu radio na postavci te predstave - koreografskom, estetskom i filozofskom istraživanju prostora intimnosti koje se događa u kocki dimenzija 4x5 metra.

Nađ i An Sofi Lanselin, igrači u toj predstavi, bave se istraživanjem sopstvene intimnosti - odnosa intimnosti i spektakla, relacijom publike prema intimnosti, prostorima i izvorima intimnosti.

Svetska premijera te predstave bila je na ovogodišnjem Praškom kvadrijenalu, a izvedena je i na Ohridskom letu, dok će posle BITEF-a biti igrana 7. oktobra na Jesenjem budimpeštanskom festivalu, a 27. novembra i na Festivalu “Desire” u Subotici.

Publika BITEF-a imala je priliku da upozna Nađa i kroz film “Poslednji pejsaž” (Dernier paysage, 2006), neuobičajeni autoportret u kojem taj svestrani umetnik govori o idejama i uticajima koji su usmeravali njegov rad, ali i tumači pokrete, zvuke i scenografiju predstava.

Rođen 1957. u Kanjiži, Nađ je, nakon završene likovne gimnazije u Novom Sadu, prešao u Budimpeštu i na Filozofskom fakultetu (ELTE) studirao istoriju umetnosti i muziku. Uporedo je učio glumu i izražavanje pokretom tela. Potom je 1980. otišao u Pariz, gde je pohađa časove kod legendarnog Marsela Marsoa, Etjena Dekrua i Žaka Lekoka. Istovremeno, otkrio je savremeni ples koji je bio u punom zamahu u Francuskoj, te je napustio crtež i sliku.

Kompaniju Teatar Jel (znak na mađarskom) osnovao je 1986. i kreirao svoj prvi komad “Pekinška patka”, koji je prikazan 1987. u Théâtre de la Bastille i naredne godine u Théâtre de la Ville u Parizu.

Nakon toga ostvario je još tridesetak predstava, a uradio je i tri filma: “Tractatus bestial”, “Poslednji pejsaž” i “Paso doble”.

Pored niza scenskih ostvarenja, Nađ za sobom ima realizovane i brojne izložbe instalacija, minijatura tj. crteža i fotografija.

Dobitnik je mnogobrojnih nagrada i odlikovanja, među kojima se ističu "Vitez reda umetnosti i književnosti" 2002. za doprinos umetosti i njenom širenju u Francuskoj i svetu, zatim "Pasoš stvaraoca bez granica" 2005. godine, čime se naglašava međunarodna dimenzija njegovog rada i Osma nagrada Prix Europa - Nouvelles Réalités Théâtrales 2006. za celokupno stvaralaštvo. Proglašen je zaslužnim umetnikom Mađarske 2010, a ove godine imenovan je u "Oficira umetnosti i književnosti" Francuskog ministarstva kulture.

Izložba Nađa u Galeriji Haos biće otvorena do 21. oktobra.

(SEEcult.org)

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

    11.09.2024 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    MISTERIJ MAJSTORA FORTEZZE - EUROPSKA BAŠTINA ŠIBENSKOGA GRAVERA - izložba (10.9.-10.11.2024.)

    Autorice izložbe: Marina Lambaša, Flora Turner Vučetić

    Organizacija izložbe: Galerija Klovićevi dvori i Muzej grada Šibenika

    Kustosice izložbe: Jasmina Bavoljak, Marina Lambaša

    Likovni postav izložbe: Dinko Uglešić

    https://gkd.hr

Dnevnik/Diary, Raša Todosijević, 54. Bijenale, Venecija
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.