Značaj bez kancelarije
Jubilarni Beogradski festival igre (BFI) svečano je otvoren 5. aprila u punoj Velikoj dvorani Sava centra gostovanjem Baleta Džez Montreal, uz isticanje značaja tog festivala u evropskom i svetskom okviru, ali i osvrt na probleme sa kojima se suočava, s obzirom da ga ove godine praktično ne bi bilo da nije podrške stranih ambasada i kulturnih centara, kao i vernih sponzora.
Direktorka BFI-ja Aja Jung, koja je i jubilarno izdanje tog festivala organizovala sa malom grupom saradnika, rekla je da je pre deset godina "bilo ludo i pomišljati na trajanje, održivost sna i mogućnost da igra izazove ovoliku pažnju".
Istorijskim gostovanjima koreografa i trupa sa naslovima o kojima je u isto vreme maštala i publika nekih mnogo većih evropskih prestonica, BFI je u Srbiji, kako je istakla Aja Jung, postavio umetničku igru sa margine u centar, Beograd je u svetskim okvirima dobio značajnu manifestaciju, a sam Festival ugled institucije.
“Ta institucija i dalje deluje bez kancelarije, iako je adresu iz naslova učinila poznatom ili priželjkivanom destinacijom za najpoznatije baletske i plesne umetnike”, rekla je direktorka BFI-ja, čije je deseto izdanje organizovano pod visokim pokroviteljstvom ambasadora Evropske komisije u Srbiji Vensana Dežera.
Zahvaljujući pre svega publici, bez čije podrške BFI ne bi imao smisla, Aja Jung je istakla da taj festival od samog početka podržavaju i strane ambasade i kulturni centri, a vremenom i sve više sponzora, na čelu sa kompanijom Vip mobile. Sa tom kompanijom, kako je dodala, gotovo nesvesno je kreiran i uspostavljen model partnerstva sektora kulture i biznisa koji je za šest godina postao prepoznatljiv, zavredio nekoliko nagrada i postao inspiracija kolegama u regionu. Aja Jung je istakla da imponuje i podrška Sosiete ženeral banke, koja i u svetu stoji uz najznačajnije umetničke projekte i domete. Značaj BFI-ja prepoznala je na samom početku poslovanja u Srbiji i kompanija Delez, rekla je Aja Jung, ističući i profesionalnu saradnju sa Vladom Vojvodine, zahvaljujući kojoj će BFI i ove godine gostovati u Novom Sadu i Pančevu.
Podršku desetom BFI-ju, kako je rekla, najavili su i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i Grad Beograd.
“Ta podrška je presudna za naše trajanje i obostrano važna, jer je u međuvremenu BFI postao činjenica od ogromnog značaja za promociju našeg grada i države u svetu”, poručila je Aja Jung.
I sam ministar kulture i informisanja Srbije Bratislav Petković, ističući značaj BFI-ja, ocenio je da je istrajati deset godina u nepovoljnim postojećim okolnostima “pravi podvig” i da, s obzirom na sve teškoće, “zaista imponuje istrajnost i entuzijazam organizatora te sjajne manifestacije”.
“U nama znanim okolnostima, istrajati deset godina je pravi podvig. U proteklihh deset godina imali smo priliku da se upoznamo sa stvaralaštvom vrhunskih umetnika savremenog plesa. Poseban impuls Festival je dao našim umetnicima, kako izvođačima, tako i koreografima, ne samo predstavama, već i susretima sa autorima, radionicama, izložbama, video projekcijama, stručnim tribinama i prezentacijama… Festival je izvršio snažan uticaj na srpsku savremenu plesnu scenu”, naglasio je Petković, zahvaljujući Aji Jung i svim njenim saradnicima na realizovanju festivala koji je doprineo “pozicioniranju igre i stvaranju nove, mlade publike”, utičući i na “umetničku i kulturnu scenu, ali i na društvo u celini”.
Ministar je izrazio i želju da takvih događaja “u budućnosti bude što je moguće više”.
Značaj BFI-ja istakao je i ambasador EU Vensan Dežer, koji je posebno naglasio važnost prevazilaženja granica umetnošću, što BFI, kako je naveo, čini ne samo na evropskom nivou, već i šire, s obzirom da ove godine gostuju i trupe iz Kanade, Kine i Rusije.
Jubilarni BFI zvanično je otvorio direktor Baleta Džez Montreal Luj Robitaj (Louis Robitaille), koji je više puta rekao da su on i njegova kanadska trupa “veoma počastvovani” gostovanjem u Beogradu, a izrazio je zadovoljstvo i zbog prilike da na BFI-ju proslave i sopstveni jubilej - 40-godišnjicu postojanja.
Otvaranju desetog BFI-ja eklektičnim programom Baleta Džez Montreal prisustvovala je publika različitih generacija, uključujući predstavnike diplomatskog kora, kao i mnoge ličnosti iz kulturnog i javnog života, među kojima je bila i supruga predsednika Srbije Tomislava Nikolića, Dragica Nikolić.
Deseti BFI nudi publici do 19. aprila 13 predstava nekih od najznačajnijih baletskih kompanija i koreografa današnjice, među kojima su i Balet Državne opere iz Beča, švedski Kulberg balet, Preljokaž, Pekinški plesni teatar, MaggioDanza, Danski plesni teatar, belgijske trupe Ultima Vez i Peeping Tom, švajcarski Alias, Kompanija Niva Šenfilda iz Izraela…
Publika će 6. aprila u Operi i teatru Madlenianum imati priliku da upozna Danski plesni teatar koji će izvesti celovečernji komad “Ljubavne pesme” koreografa Tima Raštona.
Iste večeri u Kulturnom centru Pančevo, a 7. aprila u Beogradskom dramskom pozorištu (BDP), gostovaće Plesna kompanija Niva Šenfilda i Orena Laora iz Tel Aviva - politički i društveno-angažovanim Šenfildovim plesnim komadom “Brod ludaka” koji donosi viđenje aktuelnog trenutka, uticaja medija na običnog čoveka, i prikazuje svu besmislenost tumaranja u grupi...
Prvi put na BFI-ju gostovaće 8. aprila u Jugoslovenskom dramskom pozorištu jedan od najpoznatijih evropskih koreografa Anželin Preljokaž i njegova trupa Balet Preljokaž, koja će izvesti najnoviju predstavu “Ono što zovem Zaborav”. Reč je o celovečernjem komadu, nastalom prema istoimenom romanu Lorena Movinjea. Pisac je inspiraciju našao u kratkoj vesti o istinitom događaju u Lionu 2009. godine, kada je 25-godišnji mladić umro od posledica gušenja u supermarketu. Ubila su ga četvorice čuvara zbog jedne limenke piva koju je ispio, a nije platio.
Na BFI-ju ponovo gostuje belgijska trupa Peeping Tom, koja je oduševila publiku pre tri godine postavkom “Ulica Vanderbranden 32”, a 9. aprila će u Pozorištu na Terazijama izvesti komad “Izdaje se!” Koreografski dvojac Gabrijela Karizo i Frenk Šartije otkrivaju lavirint u kojem su čudni likovi zarobljeni u svojevrsnoj zbrci svojih misli, suočeni sa svemirom u kojem je sve privremeno, i kao takvo zamenljivo...
Publika BFI-ja imaće priliku da 14. aprila u Madlenianumu vidi i kreativni osvrt na ekonomsku i ekološku krizu sa početka XXI veka, koji pokušava da pruži definiciju duhovne snage u potrazi za individualnim ili zajedničkim izlaskom iz tame.
Predstavu “Izmaglica” čini ogoljena bina, izazovna površina i masivan muziči okvir. Ljudi koji se sapliću, kotrljaju, padaju, puze i ruše na nesigurnom terenu... Reč je o predstavi koja se tri puta vraćala na scenu londonskog Sadlers Velsa, a potpisuje je po mnogima najznačjnija predstavnica kineske savremene igre Vang Juan Juan i izvodi Pekinški plesni teatar, koji prvi put gostuje u regionu.
Za 15. i 16. april u BDP-u najavljena je postavka koja se vraća na repertoar švajcarske kompanije Alias, na zahtev BFI-ja i njujorškog Linkoln centra. Rimejk naslova “Težina sunđera” tera na smeh do suza i otkriva jedan uvrnut svet čije se slike nose i rado prizivaju u sećanje.
Italijanska kompanija MaggioDanza gostovaće 17. aprila u Madlenianumu, a 18. aprila u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu dvostrukim programom Stravinskog koji potpisuju Frančesko Ventrilja i Andonis Fonjadakis, dvojica koreografa koji su među najpopularnijima u Evropi.
MaggioDanza stiže novim čitanjem muzike Stravinskog, kultnim naslovima “Svadba” i “Posvećenje proleća”, u izvođenju mladih, a superiornih igrača.
Među atrakcijama 10. BFI-ja je i flamanski igrač, koreograf i filmski stvaralac Vim Vandekejbus, koji će s trupom Ultima Vez iz Brisela predstaviti 18. aprila u BDP-u naslov “Booty Looting”, premijerno izveden na Bijenalu igre u Veneciji u septembru 2012.
Završnica jubilarnog BFI-ja biće u znaku čuvenog Kulberg baleta iz Stokholma, koji je već oduševljavao beogradsku publiku, a 19. aprila u Sava centru predstaviće “Studiju zabave” Aleksandra Ekmana, mladog koreografa koji je pre par godina oduševio publiku.
Festivalski sajt je www.belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)