Za drugačiji pogled
Izložba Nine Dajak “Žena za Toma Friedmana”, autoportret inspirisan Fridmanovim radom iz 1999. godine, biće otvorena 20. oktobra u Galeriji umjetnina u Splitu, a predstavlja poziv umetnice publici da na drugačiji način sagleda svet oko sebe.
Autorka se referiše na Fridmanov autoportret koristeći istu temu i materijal: kockice šećera. Korišćenjem šećera kao glavnog elementa umetničkog dela, umetnica nas tera da na stvari oko sebe počnemo da gledamo na sasvim nov način. Fragilni materijal metafora je prolaznosti života. Baš kao što se šećer pod uticajem vlastitih svojstava i spoljnjih faktora menja, tako će se kroz godine menjati i čovek, odnosno umetničin autoportret, navela je kustoskinja Josipa Begonja u predgovoru kataloga.
“Delo kao da nam govori: Ništa nije stalno! Međutim, nakon što pogledamo ovaj rad i vratimo se u stvarni svet, možemo li kockicu šećera gledati na isti način?”, dodala je Josipa Begonja, studentkinja istorije umetnosti.
Prema navodima saradnice na tom projektu, sociološkinje Tee Gutović, svako umetničko delo je prema svojoj definiciji rezultat umetničkog nadahnuća, talenta i uloženog truda umetnika, pa tako i rad Nine Dajak izražava njene misli i osećanja koja ona pretače u delo.
Šećer ilustruje njenu interakciju sa samom sobom, sa vlastitom ženstvenošću, krhkošću i nestalnošću, jer je kao materijal upravo takav, nestalan i lako raspršiv, a istovremeno sladak i poželjan. Fokus je stavljen na karakteristike umetnice kao žene, kao svojevrsne ključne elemente njene individualizacije i subjektivizacije, samim time istovremeno definišući i opisujući mladu ženu.
Izložbom Nine Dajak nastavlja se drugi deo ovogodišnjeg ciklusa izložbi “Utorkom u Galeriji - Fast Forward”.
Saradnici na projektu su: Filozofski fakultet u Splitu i Umetnička akademija u Splitu.
Projekat je ostvaren zahvaljujući sredstvima Ministarstva kulture Hrvatske i Grada Splita.
(SEEcult.org)