• Search form

22.01.2014 | 13:02

Umetnik kao publika - u knjizi

Umetnik kao publika - u knjizi

Serijal razgovora o savremenoj umetnosti “Umetnik kao publika”, realizovan u protekle četiri godine u vidu više od 30 diskusija o radovima umetnika iz Srbije, Holandije i Austrije, dobio je i formu knjige, čija je autorka Mirjana Boba Stojadinović, i sama umetnica iz Beograda.

Promocija knjige “Umetnik kao publika: razgovori među publikom”, koja objedinjuje informacije 31 diskusije, kao i 15 transkripta diskusija među publikom, biće održana 24. januara u Društvenom centru Oktobar, uz izložbu fotografija koja će biti otvorena narednih par dana.

Umetnik kao publika: razgovori među publikom” uobličuje u format knjige četvorogodišnji umetnički projekat UKP, čija je autorka Mirjana Boba Stojadinović.

Srž tog projekta je komunikacija umetničkog rada i publike - publika je pozivana da diskutuje o odabranim i unapred predstavljenim radovima, bez učešća umetnika. Umetnik je u tom slučaju postajao publika publici, preuzimajući pasivnu ulogu u diskusijama. Učesnici u diskusijama bili su kako profesionalci, tako i ljubitelji umetnosti ili ljudi koje je interesovala neka specifična tema kojom se bavio rad o kojem se diskutovalo.

       Diskusija o radu Gorana Micevskog, Artget

Umetnici i projekti o kojima se diskutovalo su: Goran Micevski, Mariela Cvetić, Irena Ristić, Predrag Terzić, Ivan Petrović, Saša Tkačenko, Irena Lagator Pejović, Branka Kuzmanović, Milena Putnik, Bioskopi: povratak otpisanih, Danilo Prnjat, Nina Hehtl, Goran Đorđević, Vahida Ramujkić, Dušica Dražić, Peti park - borba za svakodnevicu, Nataša Teofilović, Jelica Radovanović Dejan Anđelković, Milorad Mladenović, Marko Crnobrnja, Miša Mladenović, Bik Van der Pol, Zoran Pantelić, Dragana Žarevac, Lana Vasiljević, Miloš Tomić, Boris Šribar, Igor Milovanović, Zoran Todorović, Nikoleta Marković i Saša Rakezić alias Aleksandar Zograf.

        Razgovor o radu Branke Kuzmanović, Salon MSUB

Sve diskusije su snimljene, kasnije montirane, postavljene na sajtu projekta i emitovane na Radio Beogradu 2.

Uz 15 priređenih transkripata, knjiga predstavlja i sve ostale diskusije - tekstualnom i foto-dokumentacijom (više od 340 fotografija) o radovima o kojima se razgovaralo.

       Razgovor o inicijativi Bioskopi - povratak otpisanih, Ekspedicija Inex film

Prema navodima autorke, knjiga je korak dalje u odnosu na uživo održane diskusije, jer predstavlja trag specifičnog vremena i specifične geografije - daje uvid u to kako umetnici reaguju na društvenu, ali i privatnu, realnost koju živimo, i kako publika čita te radove i projektuje svoja viđenja iste te realnosti.

“Diskusije, obrađene u knjizi, sumiraju i artikulišu segment onoga što ovde i sada delimo - od muzeja koji ne rade, preko svih kriza i načina pružanja otpora do ličnih poetika, daju mu glas i oblikuju nevidljivu zajednicu mimo formalnih određenja”, navela je Mirjana Boba Stojadinović.

         Diskusija o radu Saše Tkačenka, MSUB

Knjiga je objavljena u izdanju organizacije Frekvencija, koja je producent i projekta UKP.

Projekat i knjiga realizovani su podrškom Fondacije za otvoreno društvo - Srbija, Austrijskog kulturnog foruma, Ambasade Holandije u Beogradu, te Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije (programi Na sopstveni pogon 2011. i Mesto za kulturu 2013). Partner projekta je Kulturni centar Reks, a više diskusija realizovano je na poziv Muzeja savremene umetnosti Beograd.

Celokupna dokumentacija svih diskusija, fotografije, montirani audio fajlovi kao i tekstovi o radovima o kojima se diskutovalo, dostupni su na adresi http://razgovori.wordpress.com

Promocija knjige biće održana u Društvenom centru “Oktobar” (Strahinjića Bana 33), uz muziku koju pušta Nataša Vranić.

*Foto: Mirjana Boba Stojadinović

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.