Vesti

Kritički osvrt na arhiv MIJ

30. maj 2014.
SEEcult.org
Kritički osvrt na arhiv MIJ
Kritički osvrt na arhiv MIJ

Interdisciplinarna izložba “Travelling Communiqué”, koja razmatra funkciju arhiva i preispituje odnos prema kulturnom nasleđu, biće otvorena 10. juna u Muzeju istorije Jugoslavije (MIJ), kao rezultat istraživačkog projekta u kojem je više od 60 umetnika, istoričara i kustosa dobilo priliku da pretražuje arhive MIJ koji do sada nisu bili dostupni.

Izložba “Travelling Communiqué” predstavlja umetnički osvrt MIJ na sopstvenu zbirku, saopštio je Gete institut u Beogradu, koji je učestvovao u pripremi tog projekta sa MIJ, čiji arhiv sadrži više od 250.000 fotografija i dokumenata nekadašnjeg šefa jugoslovenske države Josipa Broza Tita.

Ideja za izložbu “Travelling Communiqué” potiče od konceptualne umetnice Milice Tomić iz Beograda, video-umetnika i fotografa Armina Linkea i kustoskinje Doren Mende iz Berlina.

Posetioci će na otvaranju izložbe, između ostalog, moći da vide i radove umetnice mađarsko-sirijskog porekla Roze El-Hasan, konceptualne umetnice Flake Haliti iz Prištine, etiopijskog pisca O’Tama Pultoa i Grupe Otolit iz Londona, koju su osnovali Anjalika Sagar i Kodvo Ešun, umetnice koja je 2010. nominovana za Tarnerovu nagradu.

Istraživački tim MIJ - Radovan Cukić, Ivan Manojlović, Katarina Živanović i Mirjana Slavković, preispituje unutrašnju logiku arhiva, a to čine i umetnici u svojim radovima.

Istraživački projekat “Travelling Communiqué” i izložba koja je iz njega proistekla ukazuju na to da je MIJ spreman za umetničku analizu svoje zbirke, i to analizu okrenutu ka budućnosti, naveo je Gete institut.

         Sala za plenarne sednice Konferencije Pokreta nesvrstanih u Beogradu, 1. septembar 1961, © MIJ

Umetnička ostvarenja učesnika projekta bave se unutrašnjom logikom arhiva, a sadržinsko polazište izložbe predstavlja Beogradska konferencija Pokreta nesvrstanih na kojoj je on i osnovan 1961. Tu težnju samostalnosti i dekolonizaciji umetnici i njihova dela preslikavaju u sadašnjost, prikazujući slike političkih i socijalnih borbi današnjice - od Adis Abebe, preko Beograda, Berlina, Kaira, Fukušime i Gaze, pa sve do Džordžtauma.

Prateći program izložbe obuhvata najznačajnije ondašnje filmove iz nesvrstanih zemalja, arhitektonske intervencije, radionice, letnju školu, predavanja i tribine.

Prvi deo izložbe “Travelling Communiqué” predstavljen je u septembru 2013. godine u vidu javne intervencije na izložbi “After Year Zero” u berlinskom izložbenom centru Haus der Kulturen der Welt (Dom svetskih kultura).

         Na ulicama Londona, 17. 3. 1953 © MIJ

Na otvaranju izložbe u MIJ, 10. juna, Tarek Elhaik i Kris Raveto-Biađoli održaće performans i predavanje. Takođe, najavljen je performans i predavanje Branimira Stojanovića u Muzeju afričke umetnosti.

Od 11. do 13. juna predviđena je Letnja škola projekta “Conflicting Identities” (Univerzitet tehničkih nauka ETH u Cirihu), uz učešće Maje Hodošček, istraživačkog tima MIJ, Grupe Otolit, projektnog tima “Travelling Communiqué”, umetnika Holandske akademije likovnih umetnosi iz Amsterdama i Umetničkog sela organizacije Netsa u Adis Abebi.

Za period od 11. do 17. avgusta najavljen je filmski program u selekciji Miroljuba Mikija Stankovića, uz projekcije i diskusije u bioskopskoj sali MIJ i u Akademskom filmskom centru u Beogradu.

Projekat su podržali Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke. Drugi segmenti projekta ostvareni su u saradnji s Holandskom akademijom likovnih umetnosti, Umetničkom akademijom Univerziteta u Adis Abebi i Umetničkim selom organizacije Netsa iz Adis Abebe.

(SEEcult.org)

Tagovi