Tesla najbolji i najčitaniji
Roman Vladimira Pištala "Tesla, portret među maskama", nagrađen NIN-ovom nagradom 2008. godine, proglašen je najboljom, a ujedno i najčitanijom knjigom u javnim bibliotekama u Srbiji u 2009. Nagrada za najbolju knjigu u mreži javnih biblioteka uručena je tradicionalno na Dan Narodne biblioteke Srbije (NBS) u Beogradu, 28. februara.
Roman Vladimira Pištala "Tesla, portret među maskama", nagrađen NIN-ovom nagradom 2008. godine, proglašen je najboljom, a ujedno i najčitanijom knjigom u javnim bibliotekama u Srbiji u 2009.
Nagrada za najbolju knjigu u mreži javnih biblioteka uručena je tradicionalno na Dan Narodne biblioteke Srbije (NBS) u Beogradu, 28. februara.
Pištalu i izdavačkoj kući Agora iz Zrenjanina, koja je objavila roman “Tesla, portret među maskama”, nagradu i povelje uručio je ministar kulture Nebojša Bradić, a upravnik NBS Sreten Ugričić saopštio je obrazloženje žirija i rezultate tradicionalne ankete u opštinskim i gradskim bibliotekama, na osnovu koje je sačinjena rang-lista najčitanijih 25 knjiga.
Osim nagrađenog romana Pištala, među prvih deset od ukupno 25 najčitanijih knjiga 2009. godine našao se i “Ruski prozor” Dragana Velikića (na devetom mestu), dobitnika NIN-ove nagrade 2007.
Velikićev roman bio je, inače, najčitanija knjiga 2008. godine, dok je najboljom bio proglašen roman “Uspon i pad Parkinsonove bolesti” Svetislava Basare, dobitnika NIN-ove nagrade 2006. godine. Tog Basarinog romana sada nema među 25 najčitanijih, ali je na 15. mestu negov roman “Dnevnik Marte Koen”.
Među 25 najčitanijih našli su se i roman "Dovoljan razlog" Marije Jovanović, "Zapis duše" Ljljane Habjanović Đurović, nagrađivani roman "Hamam Balkanija" Vladislava Bajca, “Azbuka mog života" Mirjane Bobić Mojsilović, autobiografski roman Mome Kapora “Ispovesti”, “Top je bio vreo” Vladimira Kecmanovića, te “Mango” Ljubice Arsić.
Najviše knjiga među najčitanijim ima Mirjana Bobić Mojsilović - osim “Azbuke mog života”, koja je na šestom mestu, njena “Glad” je na 11. mestu, a “Srce moje” na 13.
I Kapor ima još jednu knjigu među najčitanijima - “Magiju Beograda”, a dva mesta (19. i 20.) zauzeo je i Marko Vidojković - zbirkom “Bog ti pomog’o” i “Hoću da mi se nešto lepo desi odmah”, kao i Ivana Kuzmanović, čija je “Lemurova ljubav” na 17. mestu, a “Manje od tri” na 24.
Među prvih 20 najčitanijih su i “Poljubac” Gordane Ćirjanić, “Konstantinovo raskršće” Dejana Stojiljkovića, kao i roman “Vreme zmija” Dobrice Ćosića, akademika i bivšeg predsednika nekadašnje SR Jugoslavije, posvećen NATO bombardovanju Srbije 1999.
Najčitanije knjige prošle godine su i “Prijateljice” Vesne Radusinović, “Roksanda” Zorana V. Momčilovića, “Predator” Vladimira Arsenijevića, kao i “Doktor Aron” Vuka Drašković, koji deli 25. mesto sa romanom “Čim preživim ovaj roman” Mirjane Đurđević.
NBS je proslavila svoj dan u atrijumu, a na svečanosti je potvrđen i nastavak rekonstrukcije enterijera njenog korisničkog dela, koji je zatvoren zbog radova.
Za nastavak rekonstrukcije NBS, kao jednog od prioriteta Ministarstva kulture, ovih dana odobreno je iz Nacionalnog investicionog plana oko 180 miliona dinara.
NBS je osnovana 1832. godine kao svojevrsni depozit knjiga, a tokom burne istorije izrasla je u nacionalnu biblioteku, jednu od najvećih u Evropi.
U bombardovanju u Prvom svetskom ratu stradao je deo fonda, a ostatak je preseljen na više mesta u Beogradu, Nišu i Kosovskoj Mitrovici. Deo fonda dospeo i je i do Sofije, ali je posle rata vraćen.
Zakon o štampi i novi Zakon o Narodnoj biblioteci iz 1919. doneli su joj status centralne državne biblioteke i pravo na obavezni primerak sa čitave teritorije Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Tekuća bibliografija Jugoslavije započeta je 1928, a kataloški listić međunarodnog formata usvojen je 1938.
Početkom Drugog svetskog rata Biblioteka je izgorela do temelja u bombardovanju. Tada je ponovo izgubljen veliki deo fonda, katalozi i inventari. Nove, uređene kataloge Biblioteka je dobila par godina po završetku rata, a 1953. osnovan je Bibliotečki centar, koji je prerastao u
Odeljenje za unapređenje bibliotečke delatnosti.
Nova zgrada Biblioteke, u kojoj je i danas, svečano je otvorena 6. aprila 1973, na dan stradanja u bombardovanju, koji se i dalje obeležava svake godine.
Zbirke NBS uključene su i u portal Evropske biblioteke (www.theeuropeanlibrary.org), a NBS je i partnerska institucija u projektu Svetske digitalne biblioteke (www.worlddigitallibrary.org), portala sa sadržajima iz biblioteka i arhiva iz celog sveta - rukopisima, mapama, retkim knjigama, filmovima, zvučnim zapisima, printovima i fotografijama, koji je zvanično otvoren u aprilu 2009. godine u sedištu UNESCO u Parizu.
Osim časopisa “Zenit”, među odrednicama u WDL-u iz Srbije je i Miroslavljevo jevanđelje, kao i etnografska mapa Balkanskog poluostrva iz 1918. godine, kojom su povezane i ostale zemlje na Balkanu. Reč je o mapi koju je objavilo Američko geografsko društvo u Njujorku, a autor je profesor Univerziteta u Beogradu Jovan Cvijić.
Sajt NBS je www.nb.rs
(SEEcult.org)