Studije konteksta
Centar za kulturnu dekontaminaciju (CZKD), u saradnji sa partnerima iz Niša, Novog Pazara i Subotice, predstaviće 24. januara projekat “Studije konteksta - Diverzitet diverziteta” koji podrazumeva različite forme samoorganizovanog obrazovanja, u okviru kojih će se polaznici upoznavati sa nasleđem savremenih kritičkih praksi i istorije politika emancipacije, ali i učestvovati u proizvodnji javnih događaja u vidu različitih formi kurseva, rada u produkcijama, kroz javne konsultacije, diskusije, intervjue…
Prva godina projekta “Studije konteksta”, posvećena alternativnim modelima produkcije, odnosi se na teme “Breht kao metod - sekularnost kao uslov diverziteta”, čiji je mentor Zlatko Paković, “Prevođenje kao kulturna forma”, pod mentorstvom Saše Ćirića, i “Samoorganizovana produkcija - diverzitet omladinskih kultura”, čiji je mentor Ognjen Glavonjić.
CZKD poziva zainteresovanima da se prijave za učešće u prvoj godini tog projekta koji bi, u saradnji s partnerima iz Subotice (Aktivni region), Niša (YUROM centar) i Novog Pazara (Sent), trebalo da ostvari policentričnu platformu obrazovanja i razmene koja će omogućiti učesnicima da sastave obrazovni program i uče u procesu kulturne produkcije.
“Studije konteksta” predstaviće 24. januara u CZKD-u umetnička direktorka Borka Pavićević i menadžerka projekta Aleksandra Sekulić, kao i mentori i predstavnici partnerskih organizacija, uz izvođenje pozorišnog komada, razgovor o prevođenju i projekciju filma.
Najavljeno je izvođenje prizora “Neprijatelj naroda kao poučni komad (Ibzen sa Brehtom, partitura za kompozitora, dva glumca i reditelja)”, u režiji Zlatka Pakovića, u kojem igraju Igor Filipović, Bojan Dimitrijević i sam Paković, uz muzičara Božidara Obradinovića.
Saša Ćirić iz Betona predstaviće svoj deo programa, koji je posvećen pisanju u javnosti i prevođenju, a u razgovoru će učestvovati i Enes Halilović iz lista “Sent” i Atila Sirbik iz časopisa “Symposion” u Subotici.
Deo programa posvećen samoorganizovanoj produkciji i omladinskoj kulturi predstaviće mentor Ognjen Glavonić, reditelj dokumentarnog filma “Živan pravi pank festival” (2013), koji će biti prikazan u CZKD-u.
Kursevi prve godine projekta “Studije konteksta” biće istovremeno organizovani od februara do juna u Beogradu, Subotici, Nišu i Novom Pazaru, a prijavljivanje za učešće je do 20. februara.
Polaznici će imati priliku da, u saradnji sa mentorima i izabranim predavačima, pripreme svoje programe koje će javno predstaviti u oktobru u svojim gradovima i na zajedničkom događaju u Beogradu.
U okviru projekta “Studije konteksta”, CZKD i partneri stavljaju na raspolaganje polaznicima svoje simboličke i tehničke resurse, svoju memoriju i produkciju, u cilju formiranja otvorenog programa, metodološkog i tematskog okvira koji će se otvoriti za kritičko promišljanje javnog i političkog prostora i na taj način reafirmisati autore i autorstvo kao osnov kritičkih praksi. Polaznici će iskoristiti kurseve da razviju svoje ideje i na kraju kursa svoju temu obrade u nekom od oblika javnog kulturnog ili umetničkog događaja u svom gradu i potom na zajedničkom trodnevnom seminaru/plenumu u CZKD-u.
Cilj “Studija konteksta” bilo bi preispitivanje značenja javnosti i “javnog”, otvaranje prostora kritičkih praksi u odnosu na neposredno okruženje i nasleđe civilnog društva.
Projekat su podržali: Evropska unija - Projekat “Podrška civilnom društvu” (EU -IPA), Sekretarijat za kulturu Grada Beograda, Fondacija za otvoreno društvo i Ćarles Mott Foundation.
(SEEcult.org)