Still Life Vesne Miličević
Beogradska umetnica Vesna Miličević premijerno je izvela na 16. Festivalu “City of Women” u Ljubljani performans “Still Life” (Mrtva priroda) koji podrazumeva intervenciju na zastavama zemalja nastalih na prostoru bivše Jugoslavije, na koje ponovo prišiva zvezdu petokraku, čime ukazuje na značaj istorije i pamćenja prošlosti onakva kakva je bila.
Beogradska umetnica Vesna Miličević premijerno je izvela na 16. Festivalu “City of Women” u Ljubljani performans “Still Life” (Mrtva priroda) koji podrazumeva intervenciju na zastavama zemalja nastalih na prostoru bivše Jugoslavije, na koje ponovo prišiva zvezdu petokraku, čime ukazuje na značaj istorije i pamćenja prošlosti onakva kakva je bila.
“Intervencijom na zastavama, ja rekonstruišem sadašnjost na isti način na koji se naša prošlost prepravlja”, navela je umetnica za portal SEEcult.org o performansu “Still Life”, koji je bio deo izložbe “Korak napred, dva koraka nazad” kustosa Predraga Pajdića i Mare Vujić, održane u okviru 16. Festivala savremene umetnosti “Grad žena” (Mesto žensk).
Napominjući da nije jugonostalgična - kako su o njoj pisali neki slovenački mediji, Vesna Miličević istakla je da joj je namera da kroz performans “Still Life” naglasi potrebu da se istorija ne prerađuje kako bismo mogli da imamo budućnost.
“Preradom prošlosti, mi zapravo u njoj živimo propuštajući sadašnji trenutak. Naziv rada Still life u ovom slučaju je ‘život koji mirno teče’, a da se zapravo ništa ne dešava. Paradoks je što će pre ili kasnije sve države bivše Jugoslavije, koje su tako brzo uklonile crvenu zvezdu, biti ponovo zajedno, pod nekim novim zvezdama. Zvezdama EU”, navela je Vesna Miličević, koja je pozvana da taj performans izvede na proleće i na festivalu u Briselu.
Tokom performansa, Vesna Miličević sedi u izlogu galerije, gotovo u mraku, okružena aktuelnim zastavama država koje su nekada činile Jugoslaviju. Uzima svaku od tih zastava i na njih prišiva uklonjenu petokraku. Tako rekonstruisane zastave postavljaju se na jarbole ispred galerije.
Ko-kustos izložbe “Korak napred, dva koraka nazad” Predrag Pajdić podsetio je u katalogu da je svaka republika u okviru SFRJ imala svoju zastavu, koje su u sredini imale petokraku.
“Nakon raspada Jugoslavije, veoma brzo su prepravljeni udžbenici iz istorije, a simboli nekadašnje države sistematski terani u zaborav. Konstruisani su novi amblemi, nove zastave, naravno bez crvene zvezde. Vesna Miličević pripada generaciji koja je rođena u SFRJ, a sada je građanka Srbije... U situaciji prerade istorije, o čijoj proslosti umetnica govori?”, naveo je Pajdić.
Osim Vesne Miličević, na izložbi “Korak napred, dva koraka nazad” učestvovali su i Oreet Ashery, Perry Bard, Stefania Bonatelli, Meta Grgurevič, Katharina Hesse & Lara Day, Jessica Lagunas, Nandipha Mntambo, Katarina Mootich, Maflohé Passedouet, Kira O'Reilly, Petra Reimann, Yvonne De Rosa i Judith Witteman.
Naziv izložbe “Korak napred, dva koraka nazad” preuzet je od Lenjinovog revolucionarnog pamfleta iz 1904. godine, ali mu svrha nije da se nadovezuje na Lenjinove teze, već da istraži situaciju u kojoj se na svaki pokušaj da se napreduje nadovezuje retrogradni element.
Fokus izložbe je sadašnjost i njen odnos prema budućnosti i prošlosti, u skladu sa sloganom 16. festivala Grad žena - “Između prošlosti i budućnosti”.
Festival je tim sloganom podsetio na čuvenu knjigu Hane Arendt (Hannah Arendt) koja je još 60-ih godina ukazala na zavisnost uslova ljudskog života od tradicionalnih, transcendentalnih, religijskih i moralnih standarda.
Ovogodišnji “Gad žena” održan je od 8. do 17. oktobra, predstavljajući radove nekoliko desetina umetnika, koji su na različitim lokacijama širom Ljubljane podelili sa publikom svoje refleksije i odgovore na pitanje odnosa prošlosti i budućnosti sa kojim se suočavamo danas.
Između ostalog, u Kinodvoru je prikazan video program “Rasizam, Evropa, Kapital, Queer”, koji je osmislila Marina Gržinić, a obuhvatio je radove Tanje Ostojić i Davida Rycha “Sans Papiers”, Marine Gržinić i Aine Šmid “Naked Freedom”, Ane Hoffner “Movement. Privatized” i Ise Rosenberger “ESPIRAL: A Dance of Death”.
Festival organizuje Društvo za promociju žena u kulturi - Mesto žensk, u saradnji sa Cankarjevim domom i Kinodvorom, uz finansijsku podršku Ministarstva za kulturu Slovenije, Grada Ljubljane, programa Kultura 2007-2013 Evropske unije i Filmskog fonda Slovenije.
Sajt Festivala je www.cityofwomen.org
(SEEcult.org)