Srpski PEN centar o porezima
Srpski PEN centar izrazio je nezadovoljstvo novim predlogom izmena Zakona o porezu na dohodak građana, koje se odnose na autorske honorare, apelujući na umetnike i celokupnu kulturnu javnost da nastave sa akcijama dok se ne reši to goruće pitanje. Smatrajući da je neophodan ozbiljan javni dijalog o poreskoj politici u kulturi Srbije, Upravni odbor Srpskog PEN centra konstatovao je 22. maja u saopštenju da je poreska politika u Srbiji destimulativna za poslove u kulturi, te da su pojedini njeni aspekti i direktno štetni za savremenu srpsku kulturu i njene poslenike.
Srpski PEN centar izrazio je nezadovoljstvo novim predlogom izmena Zakona o porezu na dohodak građana, koje se odnose na autorske honorare, apelujući na umetnike i celokupnu kulturnu javnost da nastave sa akcijama dok se ne reši to goruće pitanje.
Smatrajući da je neophodan ozbiljan javni dijalog o poreskoj politici u kulturi Srbije, Upravni odbor Srpskog PEN centra konstatovao je 22. maja u saopštenju da je poreska politika u Srbiji destimulativna za poslove u kulturi, te da su pojedini njeni aspekti i direktno štetni za savremenu srpsku kulturu i njene poslenike.
Poreska politika u Srbiji morala bi da se hitno usaglasi sa stvarnim stanjem u kulturi i s boljim evropskim iskustvima u toj oblasti, naveo je Srpski PEN centar koji je posredno, podržavajući tekst svog potpredsednika Vladislava Bajca (Katanac ili siva zona, Politika 14. maj 2009), izrazio negodovanje povodom najnovijeg Zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana.
Takođe, odazvao se apelu Udruženja književnih prevodilaca Srbije u prikupljanju 15.000 potpisa da se taj zakon ukine (potpisivanje je organizovalo i Udruzenje honoraraca i Društvo umetnika Vojvodine.)
“I taman kada se činilo da je Vlada Srbije imala sluha za apele umetnika, jučerašnje saopštenje Vlade izaziva, najblaže rečeno, nedoumicu i zbunjenost”, naveo je Srpski PEN centar.
Ukazujući da se ispostavlja da, prema novom predlogu zakona, porez neće biti vraćen na nivo pre 8. maja 2009. godine, kada su poreske stope drastično povećane, Srpski PEN centar podsetio je da bi za zaposlene, prema najnovijem predlogu, porezi i doprinosi iznosili 41,1 odsto (do sada su bili 33,6, a trenutno su 50,6 odsto), a za nezaposlene bi iznosili 53,6 odsto (do sada su bili 48,3, a trenutno su 76,8 odsto).
“Dakle, Ministarstvo finansija je sada, u odnosu na stanje pre 8. maja 2009. godine, predložilo povećanje poreza od 5,3 odsto za nezaposlene i 7,5 odsto za zaposlene. Na kraju saopštenja se ističe da je ovo privremeno rešenje i da će se tražiti sistemsko rešenje za taj problem.
Da li to znači da se Ministarstvo finansija oglušilo o zahteve umetnika i honorarnih saradnika (kojih u Srbiji ima blizu 200.000), i da će zapravo postepeno povećavati poreze i doprinose (jer je naglo i drastično povećanje izazvalo reakciju), ili će se, pak, sistemskim rešenjem porezi blago smanjivati, kao stimulans za efektivan autorski rad, kako je pre godinu dana najavilo Ministarstvo finansija?”, upitao je Srpski PEN centar.
(SEEcult.org)