Srpski filmovi iz 50-ih u Muzeju Jugoslovenske kinoteke
Ciklus srpskih filmskih ostvarenja snimljenih 50-ih godina XX veka počinje 24. maja u Muzeju Jugoslovenske kinoteke u Beogradu razgovorom sa rediteljem, scenaristom i filmskim kritičarem Sašom Radojevićem, autorom knjige “Srpski film: pedesete”, koju je nedavno objavio Filmski centar Srbije.
Nakon razgovora biće prikazan film “Čudotvorni mač” reditelja Vojislava Nanovića, a do 27. maja na programu su po dva filma iz te, prema mišljenju mnogih, zaboravljene dekade domaćeg filma.
Saša Radojević je za posetioce Jugoslovenske kinoteke kreirao program koji treba da pruži adekvatnu predstavu o tom periodu srpske kinematografije, a razgovor koji prethodi programu najavljen je kao uvod u kojem će biti reči o kontekstu, filmskom razdoblju 50-ih generalno, ali i o svakom pojedinačnom filmu sa repertoara.
Prilikom nedavne promocije svoje knjige o filmovima 50-ih, Radojević se prisetio fascinacije filmom “Čudotvorni mač” u detinjstvu, ali i “gubitka kontakta s filmovima iz tog perioda, jer su prestajali da budu važan sadržaj televizijskog programa i postepeno nestajali iz sećanja”. “Srpska kinematografija je kinematografija diskontinuiteta. Zašto i kako svaka generacija kreće od nulte tačke? Krajem 50-ih i početkom 60-ih prva generacija autora je ’izbrisana’, nisu mogli da nastave karijere, nipodaštavani su. Ja sam hteo da ih vratim u fokus, da sagledam u celini korpus epohe, da vidimo šta sve tu postoji i koje se tu vrednosti mogu naći”, izjavio je Radojević, čija je knjiga prvi sistemski pokušaj revalorizacije srpskog filmskog nasleđa 1950-ih godinaa, koje je manje poznato ne samo široj publici, nego i filmofilima, a broji oko 50 ostvarenja.
Razgovor sa Sašom Radojevićem vodiće od 18 sati Jovan Marković i Radiša Cvetković.
Publika će videti narednih dana i Nanovićev film “Tri koraka u prazno”, te “Rafal u nebo” Vojislava Bjenjaša, “Ešalon doktora M” i “Poslednji kolosek” Živorada Žike Mitrovića, “Svi na more” Save Popovića, “Subotom uveče” i “Pukotina raja” Vladimira Pogačića, te “Mali čovek” Živorada Čukulića.
(SEEcult.org)