Spomen ploča Daviču
Književnik Oskar Davičo (1909-1989), trostruki dobitnik NIN-ove nagrade, dobio je spomen ploču na zgradi u Hadži Prodanovoj 4 u Beogradu, u kojoj je živeo od 1977. do smrti. Spomen ploču Daviču svečano je otkrio 12. aprila ministar kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Predrag Marković, u prisustvu zamenice predsednika opštine Vračar Mirjane Đorđević.
Književnik Oskar Davičo (1909-1989), trostruki dobitnik NIN-ove nagrade, dobio je spomen ploču na zgradi u Hadži Prodanovoj 4 u Beogradu, u kojoj je živeo od 1977. do smrti.
Spomen ploču Daviču svečano je otkrio 12. aprila ministar kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Predrag Marković, u prisustvu zamenice predsednika opštine Vračar Mirjane Đorđević.
O bogatom književnom opusu govorio je pesnik i prijatelj Goran Babić, a stihove njegovih pesama “Hana” i “Srbija” kazivao je glumac Radovan Miljanić, saopštilo je Ministarstvo kulture koje je, u saradnji sa “Večernjim novostima” i lokalnim samoupravama postavilo u protekle dve godine 20 spomen poloča na objektima u kojima su rođeni, boravili ili delovali znameniti domaći pisci.
Davičo je objavio više od 50 knjiga najrazličitijih žanrova, zbirke i poeme “Višnja za zidom”, “Čovekov čovek”, “Flora”, “Kairos”, “Zrenjanin”, romane “Pesma”, “Ćutanje”, “Gladi”, “Tajne”, “Bekstva”, “Gospodar zaborava”...
Jedini je trostruki dobitnik NIN-ove nagrade - 1956. godine nagrađen je za roman "Beton i svici", 1963. za "Gladi", a 1964. za "Tajne”.
Rođen je u činovničkoj porodici jevrejskog porekla, a školovao se u Šapcu, Beogradu i Parizu (Sorbona) i diplomirao francuski jezik i književnost.
Radio je kao srednjoškolski nastavnik u Šibeniku, Beogradu i Bihaću, a kao član Komunističke parije Jugoslavije, aktivno se uključio u politički život i postao sekretar MK KPJ u Bihaću. Ubrzo potom biva uhapšen i od Suda za zaštitu države osuđen na pet godina zatvora. Od 1938. do početka Drugog svetskog rata živeo je između Zagreba i Beograda, a 1940. je isključen iz KPJ.
Na početku Drugog svetskog rata boravio je u Splitu, gde je ponovo uhapšen. U Srbiju se vratio 1943. godine i stupio u redove Prve proleterske divizije, gde je ostao do oslobođenja, a 1945. godine, kao novinar, uključio se u rad novoformirane agencije Tanjug, a potom "Borbe" i "Glasa".
Izveštavao je iz Nirnberga i Grčke, a doživljaje iz Grčke opisao je kasnije u knjizi "Među Markosovim partizanima". Nakon toga, napustio je novinarstvo i u potpunosti se posvetio književnosti.
Bio je i jedan od urednika časopisa "Nova misao", osnivač i urednik novina "Delo" i časopisa "Dalje".
(SEEcult.org)