Slovenačka kutija
Stacion - centar za savremenu umetnost u Prištini predstavlja, nakon nedavnog, prvog nastupa grupe Laibach pred prištinskom publikom, predstavlja izložbu “Slovenačka kutija” (The Slovenian Box), posvećenu uticajnoj umetničkoj grupi Neue Slowenische Kunst (NSK).
Izložba pruža uvid u arhivu o NSK, čija je politička i socijalno angažovana umetnička estetika prerasla u jedan od najznačajnijih kulturnih fenomena na prostoru bivše Jugoslavije poslednjih decenija 20. veka.
Izložba će pružiti publici mogućnost da oseti vajb koji je prezentacija NSK donela ranije ove godine u Veliku Britaniju, zahvaljujući arhivskom materijalu iz Slovenije, ali i arhivi Davida Gotharda iz Londona, koji je još 80-ih godina otkrio savremenu kulturu u Jugoslaviji i skrenuo na nju pažnju londonskoj i široj britanskoj publici.
Kustos izložbe Michele Drascek iz Ljubljane u Londonu je i otkrio pre dve godine kutiju sa arhivskim materijalom iz Slovenije. Gothard mu je pokazao materijal koji je nazvao “Slovenačka kutija”, a onda su došli na ideju da srede tu arhivu, koja se mahom odnosila na NSK iz perioda 80-ih.
Istraživanje koje je usledilo podrazumevalo je i rad na terenu u Ljubljani, gde se najveći deo materijala o NSK i nalazi. Nakon razgovora sa članom grupe Laibach Ivanom Novakom, Drascek je dobio pristup i arhivi umetničkog opusa grupe Laibach u Međunarodnom grafičkom likovnom centru (MGLC), a potom i arhivi grupe Irwin na Akademiji likovnih umetnosti. Istraživanje se odnosilo i na Novi kolektivizam, u saradnji sa Darkom Pokornom, te na pozorišnu trupu Scipion Našice Sisters o kojoj je Drascek podugo razgovarao sa Draganom Živadinovim u njegovom ateljeu i u Modernoj galeriji.
Uspostavljanje veze sa bivšim članovima NSK doprinelo je boljem sagledavanju prošlih događaja, ali je prioritet bio definisanje i klasifikovanje arhive. Kustoski rad na arhivi NSK, prema navodima Drasceka, omogućio je njenu transformaciju od kolekcije predmeta iz prošlosti u edukativnu zbirku.
Arhiva NSK predstavljena je u martu i aprilu ove godine i u Londonu, u prostoru Chelsea Space, čime je započeta serija uspešnih događaja posvećenih NSK koji su inicirali i novo interesovanje za taj kolektiv i njegovu ulogu na kulturnoj i političkoj sceni 80-ih.
Izlaganje arhive pomaže i umetnicima, i arivskim radnicima, i kustosima, i publici, da rekonfiguriše značenje savremenosti. To se, prema rečima Drasceka, desilo u Londonu. S obzirom da svako mesto ima specifičnosti, predstavljanje NKS u Stacionu novi je poziv i izazov u tom smislu.
Izložba će biti otvorena u Stacionu od 18. decembra do 26. januara.
(SEEcult.org)