Napuštena apoteka u centru Vodnjana novi je prostor za savremenu umetnost u Hrvatskoj, a biće otvorena 11. maja izložbom kabinet #1, na kojoj učestvuju Lala Raščić, Matija Debeljuh i Kristian Kožul.
Koncipirana kao project room, Apoteka je mesto za realizaciju programa različitog formata, otvorenog za različite umetničke medije, pozicije i prakse, kao i privremene sadržaje promenjivog karaktera, te kao mesto susreta i razgovora, otvoreni poligon umetničkog, kustoskog, programskog istraživanja.
Prema navodima umetničke direktorke tog novog prostora Branke Benčić, koja je i kustoskinja izložbe kabinet#1, program Apoteke biće usmeren ka istraživanju, promovisanju, razumevanju i prezentaciji savremenih umetničkih praksi, kao generator novih sadržaja, formiran kao mozaik različitih prezentacijskih formata i predstavlja fleksibilan programski okvir.
Lala Raščić
Kabinet je okosnica ovogodišnje programske koncepcije.
Izložbe Kabinet posvećene su prostoru apoteke, koje radovima savremenih umetnika mlađe generacije istražuju fizičke i simboličke potencijalnosti konstruisanih prostora, istovremeno otvarajući novo polje kulturne vidljivosti za savremene umetničke prakse.
To je ujedno i gest zahvalnosti i omaž prostoru koji je poveren na čuvanje.
Kristian Kožul
Izložba kabinet#1 predstavlja video performans Lale Raščić “A Load From the Inside”, dvokanalnu video-instalaciju gde zaborav i omaška, kojima se
bavi Frojdova “Psihopatologija svakodnevnog života”, postaju mehanizmi na kojima autorka gradi rad. Ambijent u kojem se performans zbiva, bečki stan porodice Frojd, u fotografskoj inscenaciji od zaborava čuva Muzej Sigmunda Frojda u Beču.
Inscenirana kao salon i posredovana fotografskom reprezentacijom koja razotrkriva konstruisani karakter prizora, kartografija Kristiana Kožula poprište je imaginarnih dogovora i paktova kao deo imaginarnog postava nekog istorijskog muzeja, antropološka studija teatra apsurda.
Serija fotografija “Sliparija - rebus 9” (studija za film) Matije Debeljuha predstavlja fragmente identiteta konstruisane kao rebus, kroz preplitanje detalja - predmeta, jezika običaja, mitova i legendi alegorijskog značenja kojima je polazište u romanu Milana Rakovca.
Program Apoteke realizuju kustoskinja Branka Benčić i Debeljuh, čiji je atelje smešten u tom prostoru.
Apoteka će učestvovati i na sajmu umetnsoti Artexchange u Rovinju od 10. do 13. maja, na kojem predstavlja radove Marka Tadića.
(SEEcult.org)