• Search form

09.06.2009 | 21:25

Raškolovano znanje

Partnerski projekat “Raškolovano znanje” Teorije koja hoda (TkH) iz Beograda i Kontrapunkta iz Skoplja, koji promoviše kolektivno samoobrazovanje u umetnosti i kulturi kao alternativu hijerarhijskom modelu obrazovanja, počeće “Otvorenom nedeljom” od 13. do 16. juna u Magacinu u Kraljevića Marka, a među gostima će biti i nemački filmski autor, pisac i aktivista novih medija Florian Šnajder (Schneider), holandski reditelj i kulturni aktivista Jan Ritsema i makedonska kustoškinja i teoretičarka umetnosti i vizuelne kulture Suzana Milevska.

Raškolovano znanje

Partnerski projekat “Raškolovano znanje” Teorije koja hoda (TkH) iz Beograda i Kontrapunkta iz Skoplja, koji promoviše kolektivno samoobrazovanje u umetnosti i kulturi kao alternativu hijerarhijskom modelu obrazovanja, počeće “Otvorenom nedeljom” od 13. do 16. juna u Magacinu u Kraljevića Marka, a među gostima će biti i nemački filmski autor, pisac i aktivista novih medija Florian Šnajder (Schneider), holandski reditelj i kulturni aktivista Jan Ritsema i makedonska kustoškinja i teoretičarka umetnosti i vizuelne kulture Suzana Milevska.

Usmeren na nezavisnu kulturnu scenu u regionu, projekat “Raškolovano znanje” metodološki napušta koncepte individualnog autorstva i ekspertize, zagovarajući otvorene kolektivne obrazovne strukture u kojima samoorganizovane zajednice sprovode horizontalnu produkciju, razmenu i distribuciju znanja.

“Otvorena nedelja”, kojom počinje prvi ciklus “Raškolovanog znanja” i ujedno se završava prethodni projekta TkH-a “Šverc znanja!”, intenzivni je četvorodnevni javni događaj, sastavljen od predavanja, radionica, diskusija i različitih neformalnih i novouspostavljenih formata kolektivnog samoobrazovnog rada u oblastima savremenih izvođačkih i vizuelnih umetnosti, slobodne kulture i kritičkih teorija.

Program će početi prezentacijom projekta, koju će održati Ana Vujanović iz TkH-a i Suzana Milevska, a potom će skopsku nevladinu organizaciju “Kontrapunkt”, osnovanu 2001. godine u cilju razvoja kritičkog mišljenja o hegemonim intelektualnim praksama, predstaviti Iskra Geshoska i Vladimir Jankovski.

Suzana Milevska održaće 13. juna i predavanje o komunitarnoj i participatornoj umetnosti, uz diskusiju, a bazirano je na njenim ogledu “Participatorna umetnost: promena paradigme - od objekata do subjekata” (Participatory Art: A Paradigm Shift from Objects to Subjects) i tekstu “Prakse participatorne umetnosti i njihove hijerarhije” (Participatory Art Practices and Their Hierarchies) iz 2008. godine.

Strukturirano je kao zgusnuti teorijski diskurs koji postavlja pitanja o intersubjektivnosti kolektiva i izazovima idealizaciji i ostvarenju “zajednice” u community-based projektima i participatornoj umetnosti.

Suzana Milevska, čiji je profesionalni interes fokusiran na vizuelnu kulturu, teoriju filma i fotografije, psihoanalizu, kao i postkolonijalnu kritiku hegemonih institucija u umetnosti i kulturi i režima moći u reprezentaciji roda, održaće 14. juna i radionicu kolaborativnog pisanja o umetnosti.

Iako se pisanje obično smatra usamljeničkim i individualnim kreativnim procesom, Suzana Milevska će izneti primere kolaborativne prakse, uz eksperimentalni proces praktične primene tog metoda - učesnici će se okupiti u manje grupe strukturirane oko zajedničkih interesovanja i tema, te raditi na metodologiji i tekstovima.

U okviru redovnog programa TkH-a “Ilegalni bioskop”, 14. juna biće prikazan film “Steal This Film II”, koji će predstaviti Marta Popivoda.

“Ukradi ovaj film” je serijal koji dokumentuje internacionalni pokret usmeren na borbu protiv intelektualnog vlasništva. Producent filma je The League of Noble Peers, a objavljen je i distribuiran kroz BitTorrent peer-to-peer protokol.

Drugi deo filma “Ukradi ovaj film” snimljen je 2007. godine, a tematski ispituje tehnološke i kulturne aspekte rata oko autorskih prava, kao i kulturne i ekonomske posledice interneta.

Kroz intervjue sa značajnim akterima te borbe (Felix Stadler, Lawerence Liang, Sebastian Luetgert...) istražuje se izjava Marka Getija (Getty) da je “intelektualno vlasništvo nafta 21. veka”. Argument u korist interneta je njegova decentralizovana struktura, u čiju su medijsku materijalnost upisane procedure slobodne razmene informacija, koje obesmišljavaju logiku copyright sistema.

U završnici programa 14. juna biće održan javni razgovor o improvizaciji sa holandskim rediteljem i aktivistom Ritsemom, osnivačem Foruma za izvođacke umetnosti - PAF (http://pa-f.net) u Francuskoj, koji okuplja najznačajnije aktere nezavisne evropske scene izvođačkih umetnosti.

Smatrajući da je predavanje pogrešan termin kada je reč o samoobrazovanju, koje inicira onaj koji želi da zna, a ne onaj koji zna, Ritsema će biti spreman za pitanja i zajedničko razmišljanje o improvizaciji, a 15. juna vodiće na istu temu i rad u grupi.

Ana Vujanović, stalna saradnica TkH platforme, koja se prvenstveno bavi kritičkom teorijom, dramaturgijom i kulturnom politikom, vodiće iste večeri kolektivni brainstorming o interdisciplinarnoj dramaturgiji, koja je na evropskoj sceni već uobičajena praksa, a potreba za njom raste zajedno sa pojavom novih izvođačkih disciplina i tržišta, preko i izvan dramskog teatra.

Pozvani su svi koje zanima interdisciplinarna dramaturgija, bilo da su koreografi, performeri, dramaturzi, reditelji ili teoretičari, a misle da ne znaju šta je interdisciplinarna dramaturgija. Pozvani su da “ponesu intuicije, znanja, primere, pitanja” i otvorenost za prelaske iz teorije u praksu i za kretanje kroz umetničke discipline.

Gost 15. juna biće i Florian Šnajder (www.kein.org), koji će održati predavanje “Rat reči” i predstaviti projekat “Rečnik rata” (Dictionary of War, http://dictionaryofwar.org), njegovu pozadinu, motivacije i rezultate u dosadašnjih devet izdanja.

Ima li mogućnosti da se koncept “rečnika” revalorizuje u kontekstu “pedagodije koncepta”? Pod kojim uslovima se proizvode novi koncepti? Kako se može prisvojiti transformativna moć kreiranja novih koncepata: izmišljanjem novih reči i terminologija, revalorizovanjem onih postojećih, pomeranjem ili preokretanjem njihovih značenja?, neka su od pitanja koja će biti postavljena za diskusiju tokom predavanja Šnajdera, čiji je
rad fokusiran na prelazak granica mejnstrim i nezavisne kulture, umetnosti i aktivizma, teorije i open source tehnologije.

Šnajder će 16. juna održati radionicu na istu temu, a biće diskutovano o seriji mogućih koncepata koji se bave pitanjima produkcije, performansa i pozicioniranja “sopstva” u odnosu na pozadinu onoga što je danas artikulisano kao “obrazovni preokret”.

Za završnicu “Raškolovanog znanja” predviđena je diskusija, uključujući refleksije isustava iz projekta “Šverca znanja!”, kao i predloge i artikulaciju budućih tema rada i konkretne dogovore učesnika “Otvorene nedelje” iz Beograda i Skoplja o pokretanju mogućih radnih grupa.

Učešće u svim programima je besplatno, a za učesće u radionicama / grupnom radu, potrebno je poslati prijave na adresu: tkh@tkh-generator.net (prijava treba da sadrži: ime i prezime, kontakt telefon i naznaku za koju radionicu se prijavljujete).

Projekat “Raškolovano znanje” TkH-a (http://tkh-generator.net) i Kontrapunkta (http://kontrapunkt-mk.org) finansijski je podržan od Švajcarskog programa za kulturu Zapadnog Balkana (Pro Helvetia).

Više o konceptu projekta moguće je pronaći OVDE

Blog projekta je www.deschoolingclassroom.tkh-generator.net

Detaljan program nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r