Ni Parada, ni protiv Parade
Parada ponosa u Beogradu neće biti održana 2. oktobra, jer je Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije zabranilo 30. septembra sve skupove najavljene za vikend koji nose povećani bezbednosni rizik. To se odnosi i na Paradu ponosa i na skupove koje su za vikend zakazale organizacije koje se protive toj manifestaciji LGBT zajednice - “Istinoljublje”, “Dveri” i “Obraz”.
Parada ponosa u Beogradu neće biti održana 2. oktobra, jer je Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije zabranilo 30. septembra sve skupove najavljene za vikend koji nose povećani bezbednosni rizik. To se odnosi i na Paradu ponosa i na skupove koje su za vikend zakazale organizacije koje se protive toj manifestaciji LGBT zajednice - “Istinoljublje”, “Dveri” i “Obraz”.
Organizatori Parade ponosa, koja je prvi put održana prošle godine, a završena je nasiljem na ulicama, obratiće se medijima 1. oktobra u Medija centru, gde su 30. septembra, uoči zabrane okupljanja, poručili bili da je sve spremno i da veruju da će Parade ponosa biti uprkos tenzijama naraslim poslednjih dana.
Protivnici Parade ponosa otkazali su “Molitveni hod”, odnosno “Porodičnu šetnju”, trijumfujući zbog, kako je navela organizacija “Dveri”, pobede građana Srbije i porodičnog sistema vrednosti.
Organizatori Parade ponosa, koja je prvi put trebalo da bude održana još pre deset godina u Beogradu, ali je taj pokušaj završen nasiljem pre nego što je praktično i počeo, zakazali su za 1. oktobar u Medija centru “Pride forum” na kojem bi trebalo da učestvuju i zvaničnici Delegacije Evropske komisije, Saveta Evrope i OEBS-a, medijski analitičari i predstavnici LGBT organizacija iz drugih zemalja u tranziciji.
“Pride forum” trebalo bi da ukaže promene u odnosu LGBT zajednice i vlasti deset godina nakon prvog pokušaja organizovanja Parade ponosa.
Odluku MUP-a da zabrani sve skupove tokom vikenda u Beogradu podržao je i predsednik Srbije Boris Tadić, koji je ranije podržao i Podržao paradu ponosa.
"U cilju zaštite svih građana, a u skladu sa bezbednosnom procenom nadležnih, država isuviše rizične događaje mora da odloži ili zabrani. Na taj način štite se građani, pripadnici LGBT populacije i preveniraju posledice nasilja i mogući gubitak ljudskih života", poručio je Tadić u saopštenju, preneo je RTS.
Odluku MUP-a podržao je i patrijarh srpski Irinej, koji je prethodno apelovao na nadležne da spreče održavanje Parade ponosa.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je RTS-u da je MUP samostalno odlučio da zabrani sve skupove najavljene za vikend.
"Kao što neko ima pravo da se okuplja, policija ima pravo da zabrani skupove koji narušavaju javni red i mir", rekao je Dačić u „Dnevniku“ RTS-a, dodajući da bi MUP obezbeđivao Paradu ponosa da je Vlada Srbije saopštila da ta manifestacija mora da se održi.
Prema rečima Dačića, procene policije i bezbednosnih službi pokazivale su da se tokom vikenda „može opasno ugroziti bezbednosna situacija i da može čak doći do gubitaka ljudskih života, oštećenja imovine, narušavanja javnog reda i mira sa ciljem da se izazove opšti haos".
Prema tim informacijama, planirano je da se zapale javne garaže, napadnu televizije i ambasade i izazovu sukobi na obodima grada kako bi se policija razvukla, naveo je Dačić, koji je ocenio i da odluka MUP-a o zabrani svih skupova ne znači slabost ni policije ni države.
Dačić je rekao i da su bezbednosne procene ukazivale na to da bi na skupove zakazane povodom Parade ponosa došle i grupe koje nisu samo protiv LGBT zajednice, već su motivisane i situacijom na Kosovu, teškim socijalnim položajem, ekonomskim stanjem, „situacijom u Sandžaku ili incidentima u Temerinu".
Parada ponosa bila je zakazana za 2. oktobar na istoj lokaciji kao i prošle godine - u parku Manjež, a potom je trebalo da usledi šetnja trasom do Nemanjine i Kneza Miloša, pa natrag u park.
Parada ponosa održana je prošle godine prvi put u Beogradu, i to iz trećeg pokušaja u proteklih deset godina.
Širi centar grada demoliran je posle višesatnih sukoba protivnika te manifestacije sa jakim snagama policije. Povređeno je oko sto osoba, a naneta je i ogromna materijalna šteta.
Privedeno je više od 200 osoba, a Ministarstvo unutrašnjih poslova angažovalo je i antiterorističke jedinice, pored Žandarmerije i pripadnika redovnih snaga koji su bili u punoj opremi za razbijanje demonstracija.
Najviši državni funkcioneri najstrože su osudili nasilje na ulicama i poručili da će odgovor države biti žestok, a na mir je pozvala i Srpska pravoslavna crkva (SPC), koja se prethodno izjasnila protiv Parade ponosa, ali i protiv nasilja.
Parada ponosa prvi put je trebalo da bude održana u Beogradu 2001. godine, ali je sprečena fizičkim nasiljem, a 2009. godine otkazana je u poslednjem trenutku, odnosno veče uoči početka. Tada je takođe zabranjeno javno okupljanje, a dan je obeležen i hapšenjem ultradesničara koji su se ipak okupili, te mnogobrojnim reakcijama na otkazivanje manifestacije.
Parada je 2009. trebalo da bude održana ispred Filozofskog fakulteta, ali je odložena nakon priznanja nadležnih da ne mogu da garantuju bezbednost učesnicima u centru grada i njihovog predloga organizatorima da izmeste skup na Ušće iz bezbednosnih razloga. Organizatori su to odbacili kao neprihvatljivo i otkazali Paradu.
Otkazivanje je izazvalo i polemiku u javnosti o sposobnosti države da se izbori s nasiljem, ali je iz krugova vlasti ocenjeno da je samo izgubljena bitka i da je “sigurno da će država da pobedi”.
Sajt Parade ponosa je www.parada.rs
(SEEcult.org)