Nedelja japanskog filma
Nedelja japanskog filma u Dvorani Kulturnog centra Beograda predstavlja od 24. novembra šest filmskih ostvarenja, koja se bave porodičnim, ličnim i društvenim problemima, a nastali su od 1991. do 2008. godine. Među odabranim filmova je i jedan animirani, a većinu tih melodrama beogradska publika do sada nije imala priliku da vidi. Nedelju japanskog filma, na koju je ulaz besplatan, otvoriće ambasador Japana u Srbiji Tošio Cunozaki, a program počinje filmom “Buđenje” (Awaking) iz 2006. godine, koji je Junđi Sakamoto režirao prema romanu Nacue Kirino.
Nedelja japanskog filma u Dvorani Kulturnog centra Beograda predstavlja od 24. novembra šest filmskih ostvarenja, koja se bave porodičnim, ličnim i društvenim problemima, a nastali su od 1991. do 2008. godine.
Među odabranim filmova je i jedan animirani, a većinu tih melodrama beogradska publika do sada nije imala priliku da vidi.
Nedelju japanskog filma, na koju je ulaz besplatan, otvoriće ambasador Japana u Srbiji Tošio Cunozaki, a program počinje filmom “Buđenje” (Awaking) iz 2006. godine, koji je Junđi Sakamoto režirao prema romanu Nacue Kirino.
Tri godine nakon odlaska u penziju, Tošikin muž umire od srčanog udara. Pripremajući sve za sahranu, njena porodica se okuplja: ćerka Miho i sin Akijuki sa suprugom, koju Tošiko prvi put upoznaje, jer njih dvoje žive Kaliforniji. Igrom slučaja, Tošiko saznaje da je njen muž imao ljubavnu aferu sa starijom ženom, kojoj je odlazio svakoga četvrtka, govoreći joj da ide na kurs kuvanja...
Za 25. novembar najavljen film je “Mladost Etsuko Kamije” (2006), čiji je reditelj Kazuo Kuroki, a priča je o starijem bračnom paru koji se priseća mladosti, Drugog svetskog rata i okolnosti njihovog upoznavanja.
Biće prikazan i film “Prizori s mora” (1991) proslavljenog Takešija Kitana o gluvonemom mladiću koji radi kao đubretar i pokušava da nauči da surfuje, nakon što među odbačenim stvarima pronalazi dasku za surfovanje.
“Planinska groznica” (2008), u režiji Masato Harade, bazirana je na stvarnom događaju - tragičnoj avionskoj nesreći koja se dogodila 1985.
Film je fokusiran na lokalnog novinara koji radi na toj priči. Nakon pada aviona, od 524 putnika, samo je četvoro preživelo. Novinar koji prati tu vest od samog početka, uz suočavanje s raznim glasinama i istinom vezanom za sam događaj, pokušava rešiti i pitanja vezana za sopstvenu karijeru, novinarsku etiku i privatni život.
Pretposlednjeg dana, 28.novembra, biće prikazan film “Ranjeni anđeli”, čiju režiju potpisuje Junđi Sakamoto, a priča je o privatnom detektivu koji vodi malu agenciju pored Tokija i dobija zadatak koji ga odvodi u napuštenu zgradu u kojoj pronalazi mafijaša na samrti.
U završnici će biti prikazan animirani film “Božji mač” (1985), čiji je , reditelj Rintaro, a scenarista Mori Masaki (prema priči Toru Janoa).
U 19. veku u Japanu, u vreme šogunata, priča prati mladog Điroa, siroče, koji je ostavljen sam plutajući u brodu, zajedno s bodežom Kamuija, koji dokazuje da je pripadnik plemena Ainu. Kada Điro napuni 13 godina, ubijaju njegovog staratelja. Kako on biva optužen za taj zločin, primoran je da beži. Tada upoznaje sveštenika Tenkaija koji od njega stvara nidžu. Ali, Tenkai nije ono što se čini...
Sajt KCB-a je www.kcb.org.rs, japanske ambasade www.yu.emb-japan.go.jp, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)