Miroslavljevo jevanđelje ponovo u javnosti
Miroslavljevo jevanđelje, najstariji i najvredniji sačuvani srpski ćirilični rukopis, biće dostupan javnosti 24. oktobra od 12 do 20 sati, u okviru izložbe “Zaveti i poruke. Stefan Nemanja - devet vekova” u Narodnom muzeju u Beogradu.
Miroslavljevo jevanđelje nastalo je 80-ih godina XII veka po narudžbini humskog kneza Miroslava, o čemu govori zapis na poslednjem listu knjige.
Knez Miroslav je bio brat raškog velikog župana Stefana Nemanje, čijoj je 900- godišnjici rođenja posvećena aktuelna izložba u Narodnom muzeju.
O toj jedinstvenoj rukopisnoj knjizi od izuzetnog značaja za srpsku kulturu, 24. oktobra u 18 časova biće održano i predavanje Aleksandre Nitić, kustoskinjesrpske srednjovekovne i vizantijske umetnosti u Narodnom muzeju u Beogradu.
O značaju koji prevazilazi lokalnu kulturu svedoči i upisivanje Miroslavljevog jevanđelja u UNESKO-vu Listu svetske kulturne baštine - u registar Sećanje sveta 2005. godine. Upis u tu listu potvrda je izuzetnog značaja i vrednosti Miroslavljevog jevanđelja, a ujedno i obaveza njegovog očuvanja za dobrobit čovečansva, naglasio je u saopštenju Narodni muzej, koji čuva taj vredan spomenik.
Miroslavljevo jevanđelje može biti izlagano samo deset dana tokom jedne godine - na osnovu posebnog režima koji je propisala Narodna biblioteka Srbije, koja je matična ustanova za zaštitu stare i retke knjige, uz odobrenje Ministarstva kulture i informisanja.
Shodno tome, sledeći termini u kojima će moći da se vidi Miroslavljevo jevanđelje biće prvi i poslednji četvrtak u mesecu tokom trajanja izložbe “Zaveti i poruke. Stefan Nemanja – devet vekova”.
(SEEcult.org)