• Search form

18.09.2012 | 02:16

Leve kritičke perspektive

Leve kritičke perspektive

Kriza Evropske unije i dužnička kriza na Balkanu, politike u zemljama bivše Jugoslavije u poslednjih 20 godina, ideološki uticaji na kulturnu proizvodnju i njihove posledice, pitanja radnih odnosa, kao i mogućnosti stvaranja leve političke alternative, teme su regionalne konferencije koju od 25. do 28. septembra u Magacinu u Kraljevića Marka u Beogradu organizuju Kontekst kolektiv i Marks21.

Teme konferencije “Susreti - Budućnost evropskih integracija, politička ekonomija i kultura: leve kritičke perspektive” biće diskutovane kroz panele, predavanja, čitajuće grupe, kao i neformalna druženja u klubu Kabinet, a okupiće učesnike iz regiona, inicijative, formalne i neformalne grupe i pojedince/ke koji učestvuju u proizvodnji kritičkih analiza, zajedničkom radu i diskusijama, kao i u akcijama solidarnosti.

Prema navodima organizatora, u zemljama koje su nastale raspadom Jugoslavije globalna kriza kapitalističkog sistema predstavlja krajnje predatorske poteze u rušenju i transformisanju nekadašnjeg socijalističkog sistema i beneficija za koje su se njeni građani borili i stvarali ih decenijama. Evropske integracije su postale mantra svih vodećih političkih struktura u regionu. One koje ih zagovaraju bez pogovora sprovode i procese privatizacije i smanjivanje javnih budžeta, dok one koje su protiv, to čine uz kontinuirano generisanje nacionalizma unutar postjugoslovenskog društva.

Obe struje svojim postupcima doprinose i jačanju neofašizma, koji je, kroz porast desnih politika već nekoliko decenija prisutan u Evropi. Ujedno, obe opcije počivaju na sprovođenju istorijskog revizionizma i potpunom negiranju socijalističke prošlosti. Ovakve politike su dovele do katastrofalnog socijalnog položaja ljudi, do gubitka perspektive za mlade i krajnjeg siromaštva za starije stanovništvo. Stoga se postavlja pitanje da li postoji alternativa ovakvim politikama?

“Susreti”, prema navodima organizatora, predstavljaju doprinos učvršćivanju regionalnih veza u cilju stvaranja drugačije perspektive u rešavanju političkih, ekonomskih i kulturnih problema društva na prostoru nekadašnje Jugoslavije.

Konferencija će početi 25. septembra otvaranjem izložbe “Zlatno dobaVladimira Milovanovića, a dan kasnije počinje i radni deo - čitalačkom grupom "Tržište - rad - klasa" (Gerusija), koja će raditi i naredna dva dana, te razgovorima na teme “Nacionalna država, deficit demokratije, evrointegracije” i “Kriza EU i dužnička kriza na Balkanu”.

Za 27. septembar najavljen je razgovor na temu “Politika u bivšoj Jugoslaviji 1992-2012”, te predavanje “Prostorne politike otpora” koje će održati Iva Marčetić iz Pulske grupe, predstavnika Hrvatske na aktuelnom Bijenalu arhitekture u Veneciji.

Poslednjeg konferencijskog dana Marko Kostanić održaće predavanje na temu “Kulturna proizvodnja - političke implikacije, kontradikcije i potencijali”, nakon čega sledi razgovor “Da li je moguća SYRIZA u Srbiji”, odnosno okrugli sto na kojem će učestvovati Branislav Markuš (UG Ravnopravnost), Gordana Stojaković (STRIKE), Simonida Argyrakou (SYRIZA), Stipe Ćurković (Centar za radničke studije), Primož Krašovec... uz moderaciju Matije Medenice.

Kontekst kolektiv i Marks21 organizuju konferenciju "SusretI" uz podršku Fondacije za otvoreno društvo.

*U PRILOGU: program Susreta

(SEEcult.org)

Dnevnik/Diary, Raša Todosijević, 54. Bijenale, Venecija
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.