• Search form

25.04.2017 | 15:04

Leksikon Tanje Ostojić u Zagrebu

Leksikon Tanje Ostojić u Zagrebu

Umetnica Tanja Ostojić, koja živi i radi u Berlinu, nastavlja prezentaciju svog dugogodišnjeg interdisciplinarnog i participativnog istraživačko-umetničkog projekta “Leksikon Tanja Ostojić” gostovanjem u Zagrebu, koje obuhvata  trodnevnu radionicu u Muzeju savremene umetnosti i grupni performans učesnica tog projekta u javnom prostoru.

Umetnički projekti “Leksikon Tanja Ostojić” i “Vezeni leksikon Tanja Ostojić” biće predstavljeni 28. aprila u MSU u Zagrebu, uz učešće autorki – umetnica Tanje Ostojić i Vahide Ramujkić, te još šest žena-učesnica koje se takođe zovu Tanja Ostojić.

Od 30. aprila do 1. maja biće održana i kreativna radionica zatvorenog tipa “Vezeni Leksikon Tanja Ostojić” koju vode Tanja Ostojić i Vahida Ramujkić, takođe umetnica iz Beograda, posvećena je produkciji zajedničke tapiserije koja će biti prikazana na predstojećim izložbama, zajedno s drugim arhivskim materijalima dugogodišnjeg projekata “Leksikon Tanja Ostojić”. Takođe, za 30. april u “Kavani” hotela “Dubrovnik” na Trgu bana Jelačića najavljen je grupni performans za slučajne prolaznike - vez u javnom prostoru.

Imenjakinje i prezimenjakinje Tanje Ostojić, koje učestvuju u tom projektu, različitih su nacionalnosti, pripadaju različitim generacijama i različitog su stepena obrazovanja, profesija, društvenog statusa, kao i različitih životnih iskustava, ali se sve mogu sporazumeti na srodnim jezicima (hrvatski, srpski, bošnjački...) i sve one ili njihovi roditelji potiču sa teritorije nekadašnje Jugoslavije.

Personalizovanim sociološkim istraživanjima i direktnom društvenom i kreativnom razmenom, umetnica Tanja Ostojić kreira mape koje dokumentuju ratne, posleratne i ekonomske migracije, teme identiteta i roda, kao i pristup edukaciji, te uslovima zapošljavanja i privređivanja koji se tiču tridesetak “sestara” po imenu – učesnica projekta i njihovih porodica.

Tanja Ostojić tokom 2017. godine realizuje četiri kreativne radionice i dve samostalne izložbe, u saradnji sa Gete institutom i četiri muzeja savremene umetnosti u regiji: MSU u Beogradu, MSURS u Banjaluci, MMSU u Rijeci i MSU u Zagrebu, te knjigu na engleskom jeziku u izdanju MSUB-a i Live Arts Development Agency London.

Izložba “Leksikon Tanja Ostojić” u Salonu MSU u Beogradu biće otvorena 7. juna, a obuhvata i razgovor sa umetnicom i nekim od učesnica radionice.

Otvaranje izložbe “Leksikon Tanja Ostojić” u Rijeci planirano je potom za 10. avgust u novoaktiviranom prostoru Ateljea MMSU-a, gde će biti održana i trodnevna radionica “Vezeni Leksikon Tanja Ostojić”.

Za sam kraj godine predviđena je promocija knjige “Leksikon Tanja Ostojić” u Gete institutu Beograd (ili u beogradskom MSU), kao i u Live Arts Development Agency u Londonu, dok bi u januaru 2018. godine trebalo da bude održana i u Berlinu, u saradnji sa UDK.

Dokumentarni vez je tehnika dokumentovanja koja se bazira na tradicionalnoj tehnici veza koja je sada stavljena u novi kontekst - dokumentovanje kompleksne i slojevite stvarnosti i odnosa unutar nje. Nametnuta sporost tehnike veza omogućava učesnicama radionice da provedu više vremena zajedno i da diskutuju različite tačke gledišta i stavove koji se polako uvezuju u platno, stvarajući više složenih predstava stvarnosti i uspostavljajući koherentne veze među njima. Sa grupom žena, koje su okupljene oko interdisciplinarnog projekta “Leksikon Tanja Ostojić” i učestvuju u radionici, nastaće svojevrsna tapiserija koja se na različite načine osvrće na poziciju ženskog identiteta i migracija, stvarajući kompleksnu i jasniju predstavu tih bitnih perspektiva.

  Radionica u Beogradu

Tanja Ostojić trenutno učestvuje i na grupnoj izložbi u Muzeju moderne umetnosti u Istanbulu filmom “Jurmala”, koji je kolektivni rad više umetnica, a tokom ove godine biće prikazan širom sveta. Između ostalog, i u Lisabonu, Varšavi, Moskvi, Berlinu, Hong Kongu, Londonu…

Od 28. aprila njen čuveni rad “After Courbet/ Prema Kurbeu” biće moguće videti na izložbi “Art in art” u MSU u Krakovu, koja će biti otvorena do 1. oktobra.

Tanja Ostojić (rođena 1972. u Jugoslaviji) aktivna je na umetničkoj sceni od sredine 90-ih, baveći se performansom i interdisciplinarnim umetničkim praksama, kao i kulturnim aktivizmom. Studirala je vizuelne umetnosti u Beogradu, Nantu i Berlinu, gde i živi od 2003. godine, nakon odlaska iz Beograda. Uključuje sebe kao ličnost u performanse i koristi različite medije u svojim umetničkim istraživanjima, čime ispituje društvene konfiguracije, odnose sa pozicijom moći, feminističku problematiku, ekonomiju i biopolitiku. Pretežno deluje iz perspektive žene migrantkinje, definišući pristup radu kroz političko pozicioniranje, humor i integraciju gledaoca. Od 1994. godine učestvovala je na velikom broju izložbi i festivala širom sveta, uključujući i: Acb Gallery (Budimpešta, 2017), Feminism is Politics!, Pratt Manhattan Gallery (Njujork, 2016), Busan Biennale (Južna Koreja, 2016), Homosexualität_en, Deutsches Historisches Museum (Berlin, 2015), Economy CCA (Glazgov, 2013), Tanja Ostojić: Body, Politics, Agency, Škuc Galerija (Ljubljana, 2012), Call the Witness, Paviljon Rima, Bijenale u Veneciji (2011), Global Feminisms, Brooklyn Museum (Njujork, 2006), Plato of Humankind, Bijenale u Veneciji 2001.

 

(SEEcult.org)

 

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r