La MaMa u Zagrebu i Beogradu
Čuveni njujorški avangardni teatar La MaMa gostuje naredne nedelje u Zagrebu i Beogradu, u okviru evropske turneje na kojoj izvodi predstavu “La MaMa kantata”, posvećenu legendarnoj osnivačici tog pozorišta Elen Stjuart (Ellen Stewart, 1919-2011), koja je bila čest gost i na ovim prostorima.
Prema tekstu i u režiji Elizabet Svados (Elizabeth Swados), predstava “La MaMa kantata” predstavlja istoriju njujorške avangarde prikazanu kroz život Elen Stjuart, a biće izvedena 11. septembra u Zagrebačkom kazalištu mladih (ZKM) i 13. septembra u Domu omladine Beograda.
Gostovanje La MaMe u ZKM-u je i svojevrsni uvod u deseti Festival svetskog kazališta, na kojem je Stjuartova više puta gostovala.
Poslednji put u regionu, inače, bila je u martu 2009. godine, kao gošća ZKM-a, sa kojim je teatar La MaMa realizovao 2010. i predstavu “Garaža” u režiji Ivice Buljana, prvu hrvatsko-američku koprodukciju.
La MaMa gostuje u Beogradu i povodom osnivanja Studija - Laboratorije izvođačkih umetnosti pri Fakultetu dramskih umetnosti (FDU) koji će u narednom periodu ostvarivati različite projekte koji podrazumevaju internacionalnu saradnju, seminare i radionice, kao i istraživačke projekte studenata FDU i Univerziteta umetnosti u Beogradu. Umetnici La MaMe održaće 14. septembra radionicu sa studentima FDU.
Ellen Stewart, foto: Brian Lanker
Uoči Zagreba i Beograda, La MaMa gostuje i u Italiji, gde takođe izvodi muzičku predstavu “La MaMa Cantata” s glumcima i horom, sastavljenu od nekih od najboljih citata Elen Stjuart i njenih svedočenja o osobama i događajima iz bogate 50-godišnje karijere.
“Nikada ne sumnjaj u sebe. Mama mi je uvek govorila - ti si sama na pustom ostrvu. Ako treba nešto da se uradi, to moraš sama. Šta god da sam želela da uradim, uvek sam verovala da postoji neki način - ja verujem u neočekivani način da se sve ostvari”, govorila je Elen Stjuart, koja je preminula početkom 2011. u Njujorku u 91. godini.
Predstava “La MaMa kantata” reflektuje i veselje, neuobičajen humor, nesebično sagorevanje vodeće osobe kultnog njujorškog teatra, kao i njenu borbu za preživljavanje. Predstava je strastveno i duhovno putovanje o gostovanjima Elen Stjuart, načinu na koji je menjala sredine širom sveta, u koje je unela svoju novu, neretko šokantnu teatarsku poetiku.
Pojedini članovi ekipe mladih glumaca predstave “La MaMa kantata” prvi put dolaze u Evropu, a osim rediteljke Elizabet Svados, pridružiće im se i muzički direktor Kris Kukul, bubnjar Erik Rid (Eric Read)...
La MaMa Cantata
Autorka predstave, svestrana Elizabet Svados, poznata je po satiričnim delima, a bavila se i pitanjima kao što su rasizam, ubistva i mentalne bolesti. Autorka je i nekoliko knjiga, a veliki uspeh postgila je brodvejskim mjuziklom “Runaways” za koji je dobila nagrade Toni i Obi. Na filmu je sarađivala s Milošem Formanom, Marlonom Brandom i Šonom Penom.
Elen Stjuart osnovala je La MaMu 1961. godine, a njena vizija pozorišta koje podržava umetnike svih nacija i kultura održana je do danas. Iz La MaMe su potekla i imena kao što su Al Paćino, Robert De Niro, Andrej Šerban, autori “Kose” Rado i Ragni, Tom O’Horgan i mnogi drugi.
Stjuartova je od početka 70-ih održavala veze s festivalima i organizacijama šrom sveta, a cilj njenih radionica i projekata bila je komunikacija različitih kultura i stvaranje novih veza i razumevanja među umetnicima.
Prva je u SAD predstavila neka od najvećih imena evropskog teatra 20. veka, uključujući Jiržija Grotovskog, Tadeuša Kantora, Pitera Bruka, Harolda Pintera… Elen Stjuart je u La Mami 1967. producirala i prvu izvedbu čuvenog mjuzikla “Kosa”, a u njenom eksperimentalnom teatru započeli su karijeru mnogi poznati glumci, kao i pisci (Sem Šepard, Landford Vilson..), te reditelji, poput Roberta Vilsona, Pitera Šumana…
Teatar La MaMa predstavio je do sada više od 3.200 pozorišnih produkcija, a dobitnik je više od 30 nagrada Obi, kao i mnogih drugih značajnih američkih i svetskih priznanja.
I Elen Stjuart dobitnica je niza priznanja, uključujući počasne doktorate, prestižnu nagradu "Genije", kao i Nacionalno priznanje za umetnost i kulturu. Dobila je i prestižno francusko priznanje reda viteza umetnosti i književnosti, kao i najviše ukrajinsko umetničko priznanje i japansko carsko odlikovanje.
Bila je prva producentkinja van Brodveja koja je uvršćena u Brodvejsku kuću slavnih (1993).
Sahranjena je 17. januara 2011. u Njujorku, nakon ceremonije u katedrali Sv. Patrika i procesije koja je okupila njene mnogobrojne prijatelje, saradnike i poštovaoce, a obeležena je muzikom i porukama ljubavi i duhovnosti. “Masovna hrišćanska sahrana”, kako je nazvan poslednji oproštaj od čuvene La Mame, patronke Of Of Brodveja i avangardnog teatra uopšte, bio je nezaboravno i potresno iskustvo.
(SEEcult.org)