Kreativnost i veštine
Konferencija Beogradske nedelje dizajna “Smart2” nastavljena je 4. juna u Ateljeu 212 predavanjima i prezentacijama o projektima u oblasti dizajna, arhitekture, marketinga i advertajzinga, kao i veštinama pregovaranja i načinima održanja visokih standarda kvaliteta.
Konferencija Beogradske nedelje dizajna “Smart2” nastavljena je 4. juna u Ateljeu 212 predavanjima i prezentacijama o projektima u oblasti dizajna, arhitekture, marketinga i advertajzinga, kao i veštinama pregovaranja i načinima održanja visokih standarda kvaliteta.
Direktor međunarodnih komunikacija Wilkhahna, Burkhard Remmers, predstavljajući filozofiju te nemačke kompanije koja je već decenijama priznati proizvođač kancelarijskog nameštaja i predstavlja simbol kvaliteta, predstavio je, između ostalog, radnu stolicu koja je totalno prilagođena čovekovom kretanju, a njen razvoj koštao je čak 3,4 miliona evra i trajao je četiri godine.
Kompanija Wilkhahn, osnovana još 1907. godine, izrađivala je drvene stolice i nameštaj sve do 1950. godine, kada je počela da stvara sopstveni dizajnerski jezik, spajajući povećanu funkcionalnost i održiviji dizajn. Imaju vodeću ulogu i na polju brojnih inovacija, za koje su dobili nemačke nagrade za marketing (German Marketing Prize) i ekologiju (German Ecology Prize).
Wilkhahn ima više od 600 zaposlenih širom sveta, a poslovni moto im je “Odgovorni nameštaj za profesionalni život!”
Turska dizajnerka Seyhan Ozdemir predstavila je studio Autoban, koji se bavi projektima u oblasti dizajna enterijera, arhitekture i razvoja proizvoda, a od 2003. godine ima ih više od 200 završenih. Među njima su restorani i hoteli, a među njihovim novinama je i početak rada na arhitektonskim projektima.
Interesantno predavanje, posvećeno veštini pregovaranja, održao je Arneud Bourdez iz Amsterdama, osnivač je i izvršni direktor Use IP advokatske kancelarije, specijalizovane za intelektualnu svojinu. Bourdez je učesnicima konferencije predstavio i principe koje je opisao u knjizi “Grrr” o strateškom menadžmentu konflikta u 75 lekcija.
Karijeru je, inače, započeo u međunarodnoj pravnoj firmi Allen & Overy, a radio je i za Amnesty International i stažirao u UN u Njujorku. Među njegovim klijentima su mnogi poznati dizajneri, umetnici, fotografi, reklamne agencije i arhitekte, a objavio je i niz članaka o upravljanju sukobima i rešavanju konflikata.
Nagrađivani grafički dizajner Tobias Kohlhaas predstavio je Weiš-heiten Design, panevropsku kreativnu mrežu sa studijima u Londonu, Berlinu, Parizu i Cirihu, koju je osnovao 2006. u Berlinu sa Birgit Hölzer.
Kohlhaas je pokazivao radove Weiss-heiten Designa, uglavnom u oblasti grafičkog dizajna namenjenog za sektor kulture.
Posvećeni evropskom konceptu dijaloga različitih kultura, dizajneri Weiss-heiten studija uživaju u saradnji sa svojim klijentima na stvaranju inovativnih rešenja u brendingu i grafičkom dizajnu, a njihov kreativni rad je primenjen kroz raznovrsne marketinške alate, od identiteta i advertajzinga, do izložbi.
Predstavio se i nemački arhitekta Werner Aisslinger, koji se od 1993. samostalno bavi industrijskim, grafičkim i koncept dizajnom, a sarađivao je sa Jasperom Morisonom i Ronom Aradom, gradeći i uspešnu univerzitetsku karijeru.
Njegovi radovi izlagani su u muzejima i galerijama kao što su MoMa, Metropolitan i Vitra Design Museum u Švajcarskoj, a jedan od njegovih najpoznatijih radova je Loftcube, ugradna, prenosiva stambena jedinica, rađena u okviru kampanje za Audi A3.
Zvezda konferencije i pete BDW uopšte je i Andey Stevens iz britanskog Graphic Thought Facility (GTF) agencije za dizajn i brending, čije je sedište u Londonu. Stevens je jedan od osnivača te agencije, koja je kreirala identitet mnogobrojnih značajnih britanskih institucija, kao što su Dizajn muzej u Londonu i Kraljevski umetnički koledž.
Među njihovim projektima su i dizajn i idejna rešenja za štampu, pakovanja za komercijalne svrhe, knjige, izložbe i predmete za Tejt i Viktorija & Albert muzej u Londonu, a trenutno rade na projektima za H&M, Vitru u Švajcarskoj, Kvadrat u Danskoj, galeriju Gagosian u Njujorku...
Konferencija “Smart2” nastavlja se 5. juna u Ateljeu 212, a završni program pete BDW biće potom u klubu Tube, uz svečanu dodelu Gran prija za dizajn i žurku.
Dosadašnji dobitnici tog priznanja su Konstantin Grčić (2008) i MUUTO (2009).
BDW je osnovan 2006. godine, okupljajući svetske lidere u oblasti brendinga, arhitekture, dizajna, medija i reklamiranja, radi edukacije ovdašnje javnosti i otvaranja prostora za susret globalnog standarda i regionalnog biznisa.
Sajt BDW-a je www.belgradedesignweek.com
Vesna Milosavljević (SEEcult.org)