KCB: Autokratska odluka o OS
Kulturni centar Beograda, organizator Oktobarskog salona, usprotivio se načinu na koji su gradske vlasti odlučile da ta međunarodna izložba postane bijenalna, ocenjujući da je reč o autokratskom ukidanju prostora za savremenu vizuelnu umetnost i kritičko mišlјenje.
Povodom odluke Skupštine grada Beograda od 24. oktobra da se Oktobarski salon ubuduće održava svake druge godine, KCB je naveo da je “donošenjem takve odluke, bez učešća stručne javnosti, odnosno nedemokratskom procedurom, povređeno jedno od osnovnih načela u radu organa vlasti, a to je načelo transparentnosti pri donošenju odluka vezanih za kulturnu politiku i manifestacije od značaja za Grad Beograd”.
“U dugotrajnoj veoma teškoj situaciji za kulturu, kada se klјučne institucije u Srbiji suočavaju sa egzistencijalnim problemima, Odluku o bijenalnom održavanju Oktobarskog salona vidimo kao autokratsko ukidanje funkcionalnog prostora za savremenu vizuelnu umetnost i kritičko mišlјenje”, naveo je KCB u saopštenju koje su potpisali v.d. direktora Mia David, urednici, kustosi i ostali zaposleni te gradske kulturne ustanove.
“U cilјu popravlјanja kvaliteta ove kulturne manifestacije smatramo da je pre donošenja Odluke bilo neophodno konsultovanje široke stručne javnosti, kao i organizovanje javne debate na kojoj bi se argumentovano i konstruktivno raspravlјalo, a potom i odlučivalo o dalјoj strategiji razvoja Oktobarskog salona”, naveo je KCB, dodajući da donošenje tako odgovorne odluke, koja se tiče ukupne javnosti, “nije smelo biti prepušteno isklјučivo odbornicima Skupštine Grada Beograda”.
KCB je podsetio i da su, na njegovu i inicijativu dela stručne javnosti, proteklih godina održane javne, kritički intonirane debate o Oktobarskom salonu, u okviru pratećih programa te manifestacije.
“Smatramo da bi svi poslenici u kulturi, a pre svega oni koji su na rukovodećim pozicijama, trebalo da se zalažu za povećanje prostora i sredstava za kulturne delatnosti, a ne za ukidanje programa obrazloženo uštedama, za koje tvrdimo da imaju kratkoročni efekat i dugoročni gubitak”, naveo je kolektiv zaposlenih u KCB-u.
Skupština grada Beograda je 24. oktobra, na predlog sekretara za kulturu Vladana Vukosavlјevića, donela odluku prema kojih će “Oktobarski salon ubuduće održavati bijenalno, odnosno svake druge godine”, čime će se, kako je navedeno, “ostvariti određene uštede, ali i bitno popraviti kvalitet ove kulturne manifestacije”.
Povodom te odluke, za 30. oktobar u podne u Galeriji Artget najavljena je i konferencija za novinare Odbora Oktobarskog salona koji čine: Vladislav Šćepanović (predsednik), Mišela Blanuša, Neda Knežević, Srđan Đile Marković i Mia David.
KCB organizuje Oktobarski salon u kontinuitetu od 1986. godine, a za tu dužnost svake godine ga imenuje Grad Beograd, na osnovu dugogodišnjeg profesionalnog angažmana u realizaciji te manifestacije.
Novi ritam održavanja Oktobarskog salona usvojen je u završnici 55. izdanja te međunarodne izložbe, čiji su koncept “Stvari koje nestaju” osmislili kustos Nikolaus Šafhauzen i kokustoskinja Vanesa Džoan Miler iz Nemačke, koji rade u Kunsthaleu u Beču.
55. OS otvoren je do 2. novembra u zgradi Muzeja grada Beograda u Resavskoj 40b, a predstavlja tridesetak umetnika i umetničkih grupa iz Srbije i inostranstva.
Poslednjih godina, kao i druge manifestacije u oblasti kulture, OS se suočava sa posledicama finansijske krize.
Grad je obezbedio za 55. Oktobarski salon 17,2 miliona dinara – kao i 2013. godine, a Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, kako je ranije saopšteno, pomaže sa tri miliona.
Oktobarski salon osnovan je 1960. godine kao lokalna revijalna izložba, a kroz višedecenijsku dinamičnu transformaciju izrastao je u međunarodnu manifestaciju sa izrazitim autorskim karakterom.
Od 2004. godine OS ima međunarodni karakter, a dosadašnji kustosi su bili: Anda Rotenberg, Darka Radosavljević i Nebojša Vilić, Rene Blok, Loran Heđi, Bojana Pejić, Branislava Anđelković, Johan Pousete i Selia Prado, Alenka Gregorič i Galit Eilat, Branislav Dimitrijević i Mika Hanula, te kustoska grupa Red Min(e)d 2013..
(SEEcult.org)