Isidora Vlček: Potrebne predstave o savremenom odrastanju
Stvaranje i animiranje mlađe pozorišne publike, negovanje kulturnih navika kod najmlađih, razvijanje mašte i kreativnosti, prvenstveni su ciljevi monodrame za decu “Kako se gradi karakter?” glumice Isidore Vlček, koja će biti odigrana krajem leta, u okviru nedelje izvođačkih umetnosti programskog luka “Kaleidoskop kulture” Novog Sada - Evropske prestonice kulture 2022. Talentovanoj Isidori Vlček oduvek su projekti namenjeni deci bili zanimljivi, intrigantni. Oduvek ju je zanimao pedagoški rad, ali i psihološki razvoj dece kroz umetnost, što se vidi kroz brojne projekte, usavršavanja i radionice koje je pohađala. Osluškujući najmlađe, njihove navike, osobine i razvoj, nastala je i njena nagrađivana predstava “Debela” koja je pobrala srca publike.
Publika će 10. septembra u Kulturnoj stanici Mlin u monodrami “Kako se gradi karakter?” gledati devojčicu koja je odlučna, hrabra, prkosna, ima stav i time ruši klišee koji se obično vezuju za devojčice. Zbog snažnog koncepta, jasnih ciljeva i podrške deci u vidu njihovog osnaživanja i pružanja praktičnih alata za svakodnevne izazove u životu, upravo ovaj projekat našao se među 42 odabrana na konkursu Umetnici. Sad, koji je ove godine obuhvatio umetnike i umetnice iz cele Srbije i koji je podržao najrazličitije oblike umetnosti, oslikavajući tako glavnu ideju na kojoj se Kaleidoskop kulture zasniva – kulturu zajedništva.
Darovita i šarmanta, Vlčekova igra u profesionalnim teatrima širom zemlje, poput Srpskog narodnog pozorišta, Pozorišta mladih, Narodnog pozorišta “Toša Jovanović” u Zrenjaninu, Subotičkog narodnog pozorišta... u kojima je ostvarila značajne uloge. Publika je može gledati i u predstavi “Tri zime” Pozorišta “Promena” koja je očarala region, kao i u filmu Miloša Pušića “Heroji radničke klase” koji je osvojio svet.
– U okviru Kaleidoskopa kulture, ali i konkursa "Umetnici. Sad", Vi ćete igrati monodramu “Kako se gradi karakter”, namenjenu deci osnovnoškolskog uzrasta. U čemu se ogleda važnost ove predstave?
Isidora Vlček: Forma teatar objekata, podvrsta lutkarstva, razvija maštu i kreativnost jer demonstrira kako deca mogu da se igraju oživljavanjem svakodnevnih predmeta. Predstava govori o razvitku ličnosti, važnosti suočavanja sa sopstvenim strahovima i didaktički prikazuje načine prevazilaženja prepreka i time osnažuje decu. Monodrama, kao pozorišna forma, iako izazovna i zahtevna za glumca, pruža neverovatan osećaj magije kada se između vas, koji ste ‘sami’ na sceni, i publike, koje ima daleko više, stvori ta spona i tada se u međuprostoru dešava sama predstava.
– U kreativnom smislu, kako predstave ovog tipa utiču na decu? Koliko se ona razvijaju u svim segmentima?
Isidora Vlček: Smatram da je, posebno u današnje vreme, preko potrebno da se u literaturi, ali pre svega da se u pozorištima postavljaju priče koje na objektivan način i, što je još važnije, iskreno govore o problemima savremenog odrastanja kako dečaka, tako i devojčica. I da se zaista te priče ispričaju na jedan interesantan, interaktivan i zabavan način kako bi deca mogla da razumeju i da prime i prihvate sve to na najbolji mogući način za njihov uzrast.
– Koliko je za Vas, kao samostalnu umetnicu, važno da postoje ovakvi konkursi? Ove godine, on je proširen na celu Srbiju.
Isidora Vlček: Pre svega, mislim da je jako važno da postoje konkursi kao što je “Umetnici Sad”, jer pruža mogućnost pre svega mladim, još uvek neafirmisanim umetnicima, da prikažu i podele sa publikom svoje znanje, veštine, svoje darove i kreativnost.
– Svi projekti sa konkursa "Umetnici. Sad" održavaće se u okviru Mreže kulturnih stanica, pa tako i Vaš. Kako vidite nove prostore za kulturu? Koliko oni doprinose razvitku lokalne scene?
Isidora Vlček: Svaki podstrek osnaživanju i jačanju decentralizacije umetnosti lično podržavam. Iako sam dete iz centra Novog Sada, shvatam koliko je mojih vršnjaka u detinjstvu bilo uskraćeno za mnoge kulturne sadržaje kojima sam ja bila izložena gotovo svakodnevno, najpre jer sam živela blizu centra. Smatram da će sve kulturne stanice doprineti razvitku lokalne zajednice ali bih ovim putem volela i da skrenem pažnju i apelujem na ljude koji su zaduženi za održivost samih stanica – da povedu računa da one nastave da žive i nakon završetka godine titule EPK, a mi, lokalni umetnici, uvek smo tu da tome takođe doprinesemo svojim sadržajima
– Kako izgledaju vaši planovi za budućnost?
Isidora Vlček: Što se planova za budućnost tiče vezanih za posao, verujem a i znam da za svakoga ko želi da radi, mogućnost uvek postoji, samo želja mora biti jasna i jaka. U tom smislu je i konkurs "Umetnici. Sad" vrlo značajan za svakog samostalnog umetnika koji je imao jasnu ideju i želju sa čim želi publici da se predstavi. I to mu je ovim konkursom omogućeno. Što se mojih ličnih želja tiče, one postoje u mom srcu, duši i na pameti. Njih šaljem u univerzum i prepuštam se toku života i znam da će život uvek doneti ono što je najbolje za mene.
– Prošlo je više od šest meseci od kako je Novi Sad postao Evropska prestonica kulture. Na koji način Vi to osećate? Šta mislite, da li grad "ojačao" dobijanjem ove prestižne titule?
Isidora Vlček: Smatram da je važno za svaki grad kada dobije titulu Evropske prestonice kulture, a posebno mi je drago što je ovoga puta to baš moj Novi Sad. Imam utisak da je baš to, pored svega ostalog, doprinelo širenju svesti – pre svega ljudi van umetničkih profesija – o tome koliko je reč "umetnost" jedan divan, razgranat, koloritan predeo, jer imaju priliku da prisustvuju raznovrsnom programu, koji je dosta sužen bio godinama pre dobijanja statusa. Srce mi je puno i ponosna sam na svoj grad što je 2022. poneo ovako veliku i značajnu titulu
*Konkurs “Umetnici. Sad”, kao proces koji pretenduje da ostane legat grada nakon godine titule Evropske prestonice kulture, kao i mreža kulturnih stanica u prostornom i Kaleidoskop kulture u programskom smislu, od samog početka prepoznali su i pružili podršku i važni akteri van sveta kulture, kao što je kompanija Mercator-S i brend IDEA.
Fotografije: Mila Pejić