• Search form

21.06.2009 | 12:59

Gran pri Kratkofila Duhovima

Dokumentarni finski film “Duhovi” Jana Ijasa (Ljäs) o beskućnicima u malom gradiću u Finskoj dobio je Gran pri trećeg Međunarodnog festivala kratkog filma Kratkofil u Banjaluci koji je, pod sloganom “Profit vs art”, prikazao 55 ostvarenja u konkurenciji.

Gran pri Kratkofila Duhovima

Dokumentarni finski film “Duhovi” Jana Ijasa (Ljäs) o beskućnicima u malom gradiću u Finskoj dobio je Gran pri trećeg Međunarodnog festivala kratkog filma Kratkofil u Banjaluci koji je, pod sloganom “Profit vs art”, prikazao 55 ostvarenja u konkurenciji.

Prema navodima žirija trećeg Kratkofila, završenog 20. juna dodelom nagrada i koncertom beogradske grupe Lira Vega, film “Duhovi” uspeva da na kreativan i zabavan način, sa mnogo humora, prikaže poprilično tragičnu temu - život beskućnika, koji su zaglavili u malom gradiću u Finskoj, toliko daleko od svog zavičaja koliko su mogli pobeći.

“U svetu punom patnje i bola, sa kojima se suočavamo svaki dan u novinama i vestima na televiziji, nužno smo stvorili određenu emotivnu distancu prema njima. To znači da mi primimo te informacije, ali nas više ne dotiču. Tema ovog filma je obična okolnost koja je prisutna svuda u svetu. Ali ovde nas autor tera da otvorimo svoje oči i srca, da vidimo ljude koji su zahvaćeni tim problemima, ali ne kao žrtve ili pripadnike nekih grupa - onih za koje smo prestali da marimo, nego kao pojedince, složene, fascinantne i vrlo humane ljude koji imaju iste frustracije i čežnje i želje kao i svi mi ostali. A to nas natjera da se sa njima identifikujemo i da za njih marimo”, istakao je žiri.

Prema navodima žirija, čiju je odluku o dobitniku Gran prija saopštio prošlogodišnji laureat Grimur Hakonarson, ovogodišnji program prikazao je kratke filmove različitih kategorija iz celog sveta, kroz koje je bilo moguće upoznati razne ljude, uzeti učešće u njihovim životima, spoznati njihove nevolje i bolove, želje i nade, kao i paradokse njihovog društva - na čudne, predivne, ali i grube i okrutne načine.

A to nije bilo moguće izraziti drugim medijom, nego filmom, i to filmom koji nije ograničen komercijalnim ili industrijalnim okovima, što je, između ostalog, i bila tema festivala: “Profit versus art”.

Najboljim dokumentarnim filmom proglašen je ruski “Kabine” (Booths) Mikaila Železnikova (Mikhail Zheleznikov).

Prema navodima žirija, neke ljudske tvorevine u našem okruženju su toliko ustaljene, da se na kraju čine toliko prirodnim da prestanemo da se pitamo zašto su tu. Železnikov ima originalan lični pogled na jedan tako uobičajen fenomen u društvu, uspevajući da zainteresuje publiku za nešto što inače posmatra kao dosadne osobe iz svakodnevnog života.

Najboljim igranim filmom proglašen je francuski “Alter Ego” Sedrika Prevosta (Cedrik), u kojem jedan vrlo iskren mladić protestuje zbog toga što mu se sudi na osnovu porekla, izgleda i nepoznavanja opšte kulture.

“Filmovi često imaju za cilj da nas ubijede u nešto što je nevjeovatno. I na neki način ovaj film uspeva upravo u tome. Zbog kulturološke raznolikosti jedni drugima smo stranci... Ovaj film nas ubeđuje u mogućnost da se u nekom parku sretnu dvoje ljudi koji su toliko različitim, ali u isto vreme toliko slični i ranjivi i željni ljubavi”, istakao je žiri.

Nagradu za najbolji eksperimentalni film dobio je “Muto” režisera Blu, koji je po žanru animacija, ali je žiri odlučio da ga razmotri u svakom pogledu kao filmski eksperiment, zbog kreativne i originalne kombinacije animiranog i prirodnog.

Nagradu za najbolji animirani film dobio je “Posao” režisera Santiaga Bou Graša, napravljen tradicionalnom crtačkom animacijom, kojom autor istražuje svaki detalj priče, s metaforičnim prizvukom koji nikad nije lako stvoriti.

Nagradu za najbolji domaći film dobio je “Sound of Silence”, čiji je autor Pero Pavlović.

Specijalno priznanje dodeljeno je iranskom filmu “Samoća” (Solitude) Merhdana Sheikhana, zbog “jake vizije i tehničke izvrsnosti, kako vizuelno, tako i u upotrebi zvuka”.

Članovi žirija trećeg Kratkofila bili su Juka-Peka Lakso (Jukka-Pekka Laakso), direktor finskog Tampere Film Festivala kratkog metra i član Evropske filmske akademije, reditelj i profesor FDU i novosadske Akademije umetnosti Nikola Stojanović, norveški reditelj Evald Oterstad (Otterstad), beogradski reditelj Jovan Todorović (Beogradski fantom) i prošlogodišnji dobitnik Gran prija za film “Rvanje” Grimur Hakonarson, koji je diplomirao na FAMU u Pragu 2004.

Treći “Kratkofil” bio je fokusiran na islandsku kinematografiju, a u takmičarskom programu prikazao je filmove iz Irske, Italije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Irana, Velike Britanije, Nemačke, Francuske, Belgije, Švajcarske, Australije, Rusije, Hrvatske, Brazila, Argentine, Makedonije, Islanda, Turske, Malezije, Estonije, Finske, Rumunije, Holandije, Slovenije, Španije, SAD, Švedske, Kanade, Mađarske, Irske...

“Kratkofil” je svečano otvorio 16. juna mladi beogradski glumac Milutin Milošević, koji igra glavnu ulogu u filmu “Beogradski fantom” Jovana Todorovića, a poznat je i po ulozi u novom filmu Srđana Dragojevića “Sveti Georgije ubiva aždahu”.

Ulaz na sve programe bio je besplatan, u duhu ovogodišnjeg slogana “Profit vs art” i poruke da spas čovečanstva leži u jeftinom filmu”, a budućnost filma u niskom budžetu.

Prema navodima organizatora “Kratkofila”, u sloganu “Profit vs Art” može se uočiti tačan prikaz filmske budućnosti i stvarnosti filma danas, koju je nemački reditelj Vim Venders (Wim Wenders) okarakterisao kao jedino moguću - ukoliko filmovi postanu male prljave produkcije u kojima se govori o istini i na istinit, a ne na podešavan način.

Sajt festivala je www.kratkofil.org

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Odsutnost
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.