• Search form

16.09.2017 | 23:48

Festival italijanskog filma u Jugoslovenskoj kinoteci

Festival italijanskog filma u Jugoslovenskoj kinoteci

Festival italijanskog filma počeo je 16. septembra u Jugoslovenskoj kinoteci savremenom dramom “Potpuni stranci” Paola Đenovezea, koji je prisustvovao otvaranju s kolegom Rolandom Ravelom, rediteljem filma “Da li me se sećaš?” Uoči otvaranja Festivala, posvećenog i savremenim produkcijama i klasicima iz 60-ih i 70-ih, u foajeu Kinoteke otvorena je i izložba “Poređenja” sa radovima šestoro umetnika iz Italije i Srbije.

Festival organizuje osmi put u svetu, a drugi put u Beogradu, Kulturna asocijacija Excellence, čija je umetnička direktorka Gabrijela Karluči istakla da je cilj te manifestacije da se povežu umetnici i kulturni poslenici dveju zemalja i da se dogovore projekti dalje saradnje. Mnogobrojnu publiku na otvaranju pozdravili su i direktor Italijanskog instituta za kulturu Davide Skalmani i upravnik Muzeja Kinoteke Marjan Vujović.

Film “Potpuni stranci” osvojio je nacionalnu nagradu David di Donatelo za najbolji film 2016. godine, kao i druga priznanja u Italiji i svetu, a i beogradska publika dala mu je visoke ocene na ovogodišnjem Festu. Priča prati grupu sredovečnih prijatelja koji se na zajedničkoj večeri upuste u igru “otvorenih mobilnih telefona”, što će dovesti do mnogih iznenađenja i otkriti neke neugodne tajne.

Reditelj Paolo Đenoveze je u razgovoru s publikom rekao da je ideja za tu priču potekla od jednog intervjua slavnog Gabrijela Markesa koji je izjavio da svaki čovek ima tri života - javni, privatni i tajni.

“Želeo sam da sa Ravelom i drugim scenaristima napravim film o tajnom životu svakoga od nas. Mobilni telefoni danas su kao crne kutije za svakog pojedinca, otkrivaju jako mnogo o svojim vlasnicima. Ipak, nije nam bio cilj da raskrinkavamo likove iz filma, nego da pokažemo koliko se malo međusobno poznajemo”, rekao je Đenoveze nakon projekcije filma “Potpuni stranci”.

Prema njegovim rečima, u početku niko nije hteo da se prihvati produkcije, ali su mu sada, nakon velikog uspeha, otvorena mnoga vrata.

Film je koštao tri miliona evra, što za Italiju nije mnogo, a zaradio je 20 miliona i pritom osvojio kritiku i žirije, rekao je Đenoveze, koji je kao sledeći film najavio dramu na temu morala i etike, koja će se baviti pitanjem na šta je sve čovek spreman da bi dobio ono što želi.

Festivalski program obuhvata do 24. septembra osam filmova iz 2016. godine, te deset ostvarenja koji se smatraju klasicima italijanske kinematografije - “Sablasti u Rimu” (1961) i “Dobro sam je poznavao” (1965) Antonija Pjetranđelija, “Zavodnice” (1965) Luiđija Komenčinija, Maura Bolonjinija, Dina Rizija i Franka Rosija, “Žena nedelje” (1975) Komenčinija, “Obično nepoznati lopovi” (1958) i “Građanin mali, sasvim mali” (1977) Marija Moničelija, te “Miris žene” (1974) i “Avanture 40-godišnjaka” (1967) Dina Rizija i “Ružni, prljavi, zli” (1976) i “Izuzetan dan” (1977) Etorea Skole.

Istovremeno, u Maloj sali Jugoslovenske kinoteke na programu je izbor srpskih filmova koje će pratiti italijanski distributeri i predstavnici televizijskih kuća.

Festival je organizovan u saradnji sa Institutom Luče/Činečita iz Rima, a prema navodima Italijanskog instituta za kulturu, predstavlja najznačajniju manifestaciju u regionu u potpunosti posvećenu savremenom italijanskom filmu i njegovim klasičnim ostvarenjima. Fokus drugog izdanja tog festivala stavljen je na prve i druge filmove nove generacije italijanskih autora predstavljenih na Venecijanskom filmskom festivalu.

Italijanski institut za kulturu predstavlja i izložbu savremene umetnosti “Poređenja” (Confronti) koju su priredili Alesija Karlino i Marko Gavrilović, a obuhvata radove po troje umetnika iz Italije i Srbije, poredeći dve kulture koje se susreću i stapaju u jedan estetički kodeks.

Iz Srbije učestvuju Milija Belić, Marko Gavrilović i Ivana Milev, koji predstavljaju tri generacije i tri različita estetičko-kulturna pristupa. Italijanski učesnici su umetnici Emanuela Fjoreli, Mikaela Latancio i Paolo Radi, kojima je zajednički snažan odnos sa prostorom u revnosnom traganju za materijom u trećoj dimenziji.

Izložba je organizovana u saradnji sa Glorijom Porčela iz Galerije “Ka d’Oro” (Rim/Majami/Njujork), a biće otvorena do 16. oktobra.

*Foto: Antonio Ahel

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.